| monycutzza a întrebat:

Nu știu cât e de normal ce mi se întâmplă, luna trecuta am avut un contact intim și cred ca eram în perioada fertila dar a ejaculat afara, bun. Luna asta aștept sa-mi vina menstruatia, ieri am crezut ca mi-a venit dar mi-a curs foarte puțin iar azi dimineață nu mi-a mai curs (aveam absorbantul curat). Eu sindrom premenstrual am dar nu știu ce se întâmplă, cât de normal e. Aa, și tot ieri am mai avut un contract sexual care tot la fel nu a ejaculat în mine. Am 25 de ani, oare e vreo dereglare hormonala sau ce poate sa fie

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara/sa se produca tulburari mai mici sau mai mari in procesul de functionarea corecta si normala a glandelor endocrine si ca atare sa apara dereglari in activitatea hormonala. Dereglarile hormonale la randul lor vor provoaca modificari de lungime a ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual uneori poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca nu exista intarziere in pornirea menstruatiei fata de data calculata din moment ce practic sangerarea a si inceput. Pe baza observatiilor indelungate, s-a constatat ca atunci cand apar abateriile de lungime a ciclului menstrual, pot prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni (in cazul ciclului dereglat) fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
S-a constatat ca deseori, astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca astfel de ''intarzieri'' se produc repetat si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca femeia care are astfel de probleme, sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Fiindca nu a ajuns sperma in vagin in urma actului sexual amintit se poate aprecia ca este exclus sa poti fi insarcinata, iar ultimul act sexual a fost intretinut intr-o zi 100% infertila. Daca desfasurarea sangerarii menstruale va fi la fel ca si alta data in acel caz NU vei mai avea niciun motiv de a fi ingrijorata. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Marius22222222222 a răspuns:

Mai exact cum ai avut acel Contract? Ca lumea de obicei are contact. Dar mna...

| Marius22222222222 a răspuns:

Sa ai contract sexual chiar nu e normallaughing

| monycutzza explică (pentru Marius22222222222):

Marius, cred ca te depășește discuția.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru monycutzza):

Poate. Dar contract? Pe bune? Mama ei de limba romana

| monycutzza explică (pentru Marius22222222222):

Ah fir-ar, fix asta conta acum, faptul ca era autocorectorul telefonuli. Dar nah ce sa faci, bine ca sunt unii care vede o greșeală a unui cuvânt în loc sa își de-a cu părerea De subiectul discuției. Felicitări domn profesor

| Marius22222222222 a răspuns:

Unii care vad, nu care vede. Serios ca ai probleme. De asta nu isi da lumea cu parerea. Intai scrie corect. Asa intelegem si noi care e treaba.

| Eugen80 a răspuns:

Si daca nu ejaculeaza in tine nu inseamna ca nu poti ramane insarcinata. La 25 de ani esti in perioada f buna de fertilitate.
Folositi ori prezervativul, ori ia anticonceptionale, nu mai sta asa daca nu vreti copii.

| Bunapa a răspuns:

Ca sa iti iesi din păreri ai putea sa iti cumperi un test, desi, sângerarea ar putea sa fi fost încetinită de contactul sexual de ieri... oricum, atunci cand curge sângele de "insemnare" nu prea e mai deloc, nu ai nevoie de niciun absorbant si e mai mult sange roz decat rosu