| Anays1921 a întrebat:

Nu stiu ce sa ma mai fac, astăzi mi-am apăsat pe burta si am simțit ceva tare mai jos de stomac, e tare si când apăs pare sa se miște ceva.
Sa încep sa explic, pe 1 Ianuarie am avut contact sexual neprotejat fără ejaculare in vagin, pe 3 am avut contact iar dar de data aceasta protejat. Menstruația trebuia să-mi vina pe 20 Ianuarie dar a venit pe 23. In Februarie am avut iar menstruație si luna aceasta la fel. Numai ca m-a ținut 6 zile in loc de 5 si a fost cu cheaguri. Dar am avut simptomele dinaintea menstruației si dureri. Am facut 4 teste de sarcina. Unul de la barza, unul sure check si 2 hyllan, sau nu mai stiu exact. Dar toate au fost negative. Acum mi se par sânii mai tari. Menstruația mi-a venit luna aceasta pe 14. Când ma apăs pe burta mi se pare ca ar fi tare si balonata. Am facut si foarte mult tratament in ultima vreme. Menstruația a fost cu cheaguri. E posibila o sarcina? Ma stresez foarte tare. Nu am burta crescută sau ceva de genul. Numai ca mi se pare linia de sub ombilic mai închisă la culoare. Să-mi mai fac un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu iti mai cheltuiesti banii aiurea si inutil pe tot felul de teste care mai de care mai "precise" sau mai "sofisticate" fiindca toate sunt doar orientative. Singurul test de sarcina cu adevarat profesional, care intotdeauna are o acuratete si precizie de peste 98%, prin care se determina prezenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG nu doar ca prezenta/existenta ci si CANTITATIV si astfel se determina cu precizie si varsta sarcinii daca aceasta exista. In concluzie pentru linistea ta sufleteasca deplina si definitiva nu trebuie sa faci altceva decat sa te duci la un laborator de analize medicale sa ti se recolteze sange si in 24 de ore vei avea rezultatul precis. Asa cum ti-am mai explicat NU poate exista nici macar o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca toate testele de sarcina au fost negative, nu poti fi gravida. Pentru linistea ta, consulta un medic ginecolog.

| Lina1993 a răspuns:

Ai avut menstruatie, ti-ai facut si 3 teste care au iesit negative, nu crezi ca e cazul sa te linistesti? ai devenit paranoia.

| Juic3xe a răspuns:

Nu-ti mai face alte teste, ci mergi direct la medicul ginecolog. Chiar daca nu esti insarcinata, ai nevoie de parerea medicului in legatura cu ce ti se intampla

| Wolftg5y a răspuns:

De ce ne mai intrebi? Nu vei primi decat raspunsuri nesigure, cel mai bine e sa faci testul.