| Justloseit a întrebat:

numele meu este Marius. Si as vrea sa va povestesc ceva. E destul de lung, daca nu aveti chef nu trebuie sa cititi. Am avut o relatie mai zbuciumata cu o fata... Dar e singura persoana caruia i-as darui orice pe lumea asta, e singura persoana care am iubit-o in toata viata mea, desi am avut mai multe relatii. La inceput era o fata obisnuita pentru mine, o vedeam draguta si stiam ca ea ma place asa ca am decis sa incep o relatie cu ea. Totul mergea oarecum bine dar eu eram tipul ala, asa-zisul "player", care stie sa vorbeasca cu fetele, romantic, dar care nu se ataseaza prea usor de persoane. Nu era neaparat vina mea, datorita unor factori din copilarie comportamentul meu afectiv era mai nedezvoltat. Asa ca nu i-am acordat atentia necesara si a suferit destul de mult. Tin sa mentionez ca eram mici, relatia nu era foarte matura, era si prima ei relatie, deci a fost destul de puerila, dar tot a suferit din cauza mea. Intr-un final ne-am despartit pentru ca mi-a zis ca-i place de altul..desi nu cred ca-i placea cu adevarat. Dupa o vreme am realizat cat de importanta a fost fata asta pentru mine si am realizat ca o iubesc mai mult ca orice pe lumea asta si ca am fost un mare mare idiot ca am pierdut-o. Si atunci am decis sa ma schimb, am trecut de la tipul ala indiferent la un baiat mult mai dragut, mai grijuliu dar si mai emotiv. Si dupa vreo 5-6 luni am contactat-o si am inceput sa vorbim din nou. Si mi-am cerut scuze pentru toate cele intamplate in trecut si i-am spus ca as vrea sa mai incercam inca o data. Si totul era foarte okay, desi a durat ceva pana sa o recuceresc. Am reusit intr-un final si am petrecut 8 luni impreuna, zic eu cele mai frumoase din viata mea. Dar mereu a fost o anumita problema in ele. Eu eram prea sensibil. O iubeam prea mult. Si nu prea imi gaseam cuvintele in fata ei, erau momente cand aveam discutii destul de seci, dar noptile petrecute impreuna compensau. Tin sa precizez ca nu intretineam acte sexuale, suntem minori, dar erau momente cand mai dormeam la ea acasa, cand ai ei erau plecati. Practic, comunicarea intre noi nu era perfecta, dar ne iubeam mult de tot. La un moment dat a fost plecata vreo 2 luni si trebuia sa vorbim la telefon. si eu eram foarte emotionat, desi eram impreuna si totul mergea superb, habar n-am de ce eram asa de timid dar ..mna, eram. Cand vorbeam la telefon in acele 2 luni nu prea radeam, eram asa..nu stiu cum sa spun, "mort". Si atunci am avut si niste probleme in familie de care ei nu i-am spus, si astfel am devenit si depresiv, vazand ca ea se departeaza si devine rece, si nestiind din ce cauza este asa. Nu mi-a spus atunci, atunci a spus doar ca vrea sa fim prieteni si nimic mai mult. Am acceptat, desi nu ar fi trebuit. Si de aici am inceput sa devin extrem de temperamental si trist. Depresia se accentua. Dupa cateva luni de "prietenie" pline de certuri, in care eu eram suparat si sufeream pentru ca ea a plecat din viata mea, mi-a spus ca pur si simplu ea simte ca nu ne potrivim pe motivul ca eu sunt diferit fata de ea, ca eu nu prea rad, ca ea e o fire mult mai copilaroasa si ca eu sunt serios si ca nu se simtea bine niciodata cand eram asa de monoton. Si i-am explicat ca am avut niste probleme si ca totul a trecut si nu voi mai fi asa. Ea mi-a explicat ca acum iubeste alt baiat si ca nu mai simte nimic pentru mine. Ghiciti cine e acel baiat? Cel mai bun prieten al meu. Nu stiu daca el o place sau nu, dar sper ca nu mi-ar face asa ceva. In fine, tot ce stiu e ca pentru mine fata asta a insemnat absolut tot in ultima perioada... Si eu am insemnat mult pentru ea, dar acum nu mai sunt in prim-planul vietii ei, nu ma pot impaca cu gandul asta. Stiu ca am gresit si ma simt in stare sa fac orice pentru ea, pe cuvantul meu ca vreau sa ii pun inelul pe deget intr-o zi. Deci v-as ruga sa imi dati niste sfaturi. Voi ce credeti? Ar trebui sa o las, sau sa incerc sa o recuceresc? Ma simt in stare, dar am nevoie de un plan. In momentul de fata noi suntem prieteni, si chiar colegi. Deci da, o vad in fiecare zi. Si nu stiu ce sa fac. M-am gandit sa incerc sa gasesc o armonie intre comportamentul meu indiferent pentru a o cuceri si cel afectiv pentru a o mentine a mea si astfel as deveni baiatul perfect pentru ea. Dar nu stiu cum sa actionez.

Răspuns Câştigător
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu am sa te critic deoarece mi-a placut foarte mult exprimarea ta si modul tau de prezentare. Bravo! Bravo pentru prezentare si limbaj, cat despre povestea in sine ai un minus. Deduc din randurile de mai sus ca esti o fire emotiva si sensibila.Iti pasa mai mult de ea decat de tine, te intereseaza daca ei ii e cald si dupa aia tie.Te intereseaza atat de mult persoana ei incat ai incerca cam toate variantele sa o ai langa tine.Ghici ce? Nu o sa o ai.Stii de ce? Ca te straduiesti prea mult. E simplu : Nu a vrut tipul care a fost acolo tot timpul,care a inteles-o si care dintr-o problema de familie s-a schimbat.A vrut entuiasm, spontaneitate, e tanara si chiar o inteleg.
Uite ce ai de facut - Ramai prieten cu ea deoarece mai sunteti in contact.(propun pentru sanatatea ta interioara sa nu ma ivorbesti cu prietenul tau mai ales de ea)
- Incearca sa vorbesti cu alte tipe, pe hol, in clasa, fa glume
-Ti-a placut pescuitul Acum mergi la vanatoare! Ai Samsung? Ia-ti iPhone! Te imbracai sport? Du-te cumpara-ti ceva sacouri. Fa-ti o freza noua. uimeste cu noul din tine. Cu noul pentru care ea va trebui sa lupte.Cu noua care e mai bun decat ei doi, cu noul caruia nu-i pasa de relatia lor pentru ca stie ca poate mai mult. Be a boss! Stiu ca suna greu si ca te desconsideri dar incearca.
- Cere-i opinia despre anumite fete.
- Tachinez-o cu vorbe gen : Mama ce obosit sunt..ieri toata ziua am umblat sa aleg covertura perfecta pentru pat.
dupa ce ea o sa zica ceva... ii spui "Oricum nu as duce fete ca tine in patu ala magic, facator de minuni...doar tu ai prieten mai misto, nu?" Ii zambesti si pleci cu zambetul pe buze de acolo.

Rezultatul? Pai rezultatul va fi destul de favorabil. Stii ce o sa fie in capul ei? Asta frate nu o duce rau chiar daca l-am parasit. A fost cel mai boring baiat cu care am fost si uite si atitudine pe el. Oare asta cu care sunt acum e demn de asa schimbare sau doar aici va ramane? Si uite cine castiga teren!

PS : "Cand vezi ca sesizeaza si incerce sa se bage pe tine, doar atunci intervii usor si tu", pana atunci stii ce ai de facut! Bafta!

| Justloseit explică (pentru TheLoveDoctorr):

Multumesc mult pentru un raspuns atat de detaliat! O sa iti dau funda. Apreciez foarte mult ca cineva chiar s-a obosit sa scrie atat. happy M-am gandit si eu la o rezolvare de acest gen, doar ca din moment ce in perioada asta eu i-am aratat clar ca sufar din pricina ei, ba chiar am tot incercat sa schimb situatia. nu stiu daca ea ar incerca sa "se bage pe mine", chiar daca as fi bossul asta de care zici tu. Pentru ca ea oarecum imi vrea binele, inainte de toate relatiile acestea am fost prieteni destul de buni, si daca vede ca acum sunt bine probabil o sa ma lase in pace, gandindu-se ca daca s-ar apropia as deveni din nou baiatul ala... Si de aceea nu stiu daca asta e solutia. Crezi ca daca as deveni asa cum spui tu 100% ea va incerca sa se apropie de mine?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Justloseit):

100 % doar sa stii cum sa-i oferi dozele de interes!

5 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Buna Marius, numele meu este VacaGrasaVerginica. te complici prea mult frate, esti minor si deja te gandesti sa iti pui streagul la gat? te gandesti la inel? ho ho oprestete, esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri nu sa stai dupa curul unei fete

| R0R0 a răspuns:

Ce poveste de dragoste frumoasa! Am observat ca o iubesti enorm, dar nu stii ce sa faci. Trebuie sa fii tu insuti. Poate nici acum nu e cu adevarat indragostita de cel mai bun amic al tău. Arata-i ca te-ai schimbat. Fii afectiv cu toata lumea, copleseste-o si pe ea cu dragoste. Ajut-o cand are nevoie
Bafta!

| Justloseit explică:

Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva, dar voiam doar sa va transmit ca am urmat pasii dvs si ne-am impacat si am petrecut un revelion de poveste la ea acasa si suntem mai fericiti ca niciodata. happy