| Hangover a întrebat:

O intrebare pentru doamnele/domnisoarele care folosesc sau au folosit anticonceptionale. Dupa cat timp de la prima zi in care am luat pastila sunt protejata impotriva unei sarcini? Pe prospect si internet scrie ca trebuie sa o iau din prima zi a menstruatiei, insa medicul mi-a zis sa o iau in a 7-a de la inceperea menstruatiei, adica ziua in care a trecut de tot. Si asa am luat, in a 7-a zi de la venirea menstruatiei. Am o ora de cand am luat-o. In acest caz, de cand voi fi protejata? Multumesc mult! happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de sarcina in decurs de 1 an de utilizare a diferitelor metode de contraceptie :
Diafragmele vaginale + spermicidele: -20%
Numai spermicidele: de circa -26%
Buretele vaginale: 20% – 40%
Cap-urile de col uterin: 20% – 40%
Prezervativele pentru bărbaţi: -14%
Prezervativele pentru femei: -21%
Actul sexual întrerupt: - 19%
Contactul sexual neprotejat, fara nicxi-o protectie -85-90 %
Pastilele anticonceptionale (AC-uri) : 0, 1-1% Cele mai multe tipuri de pilule AC se administreaz incepand cu prima zi de menstruatie, continuandu-se cu cate o pastila pe zi la aceeasi ora, timp de 3 saptamani deoarece o folie contine de obicei 21 de pastile, cate una pentru fiecare zi din perioada menționata. Primapasila de pe urmatoarea folie se incepe dupa trecerea a 7 zile de la terminarea celei precedente. La finalul pauzei de 7 zile dintre cele doua folii apare menstruatia. Anumite tipuri de pilule contin cele 21 de pilule active (cu hormoni) si alte 7 pilule inactive placebo (fara continut de hormoni). Acestea sunt recomandate mai ales persoanelor carora le este greu sa tina evidenta zilelor cu/fara pilule. Exista si pilule AC care contin 24 de pilule active si doar 4 pastile inactive la care utilizarea pastilelor este continua pe perioada de 28 de zile consecutive.
Incepand din momentul in care se administreaza prima pastila de pe prima folie este nevoie de circa 7 zile pentru ca efectul contraceptiv sa se instaleze in od sigur/garantat. Acelasi lucru este valabil si in cazul in care se uita sa fie folosita o pastila. Pe perioada celor 7 zile, este recomandat sa fie folosita si o alta metoda contraceptiva suplimentara de incredere pentru a fi sigur ca nu seformeaza o sarcina nedorita. In cazul tau concret protectia contraceptiva sigura se va instala incepand cu data de 4 Mai. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei fi protejata din urmatoarea luna, adica dupa prima pastila din a doua folie

| Hangover explică (pentru Brigaela):

Inseamna ca va avea loc ovulatia pe luna aceasta, nu?

| Brigaela a răspuns (pentru Hangover):

Cel mai probabil da.

| Mrr2000 a răspuns:

Stiu,la fel cum a zis si Brigaela, ca vei fi protejată de o eventuală sarcină in aprox. o luna, si da, ovulatia va avea loc luna acestea. Sper ca te-am ajutat!

| Hangover explică (pentru Mrr2000):

Nu prea inteleg pentru ca nicaieri nu spune asta. M am mai documentat intre timp si in cazul meu, in care am luat prima pastila in a 7-a zi de la inceperea ciclului menstrual (a 7-a zi de la inceputul menstruatiei) voi protejata abia dupa ce iau a 7 a pastila + 4 ore (adica a 7-a zi de luat pastile). Lucru spus si de un medic. Nu stiu ce sa cred laughing)