| geo5773 a întrebat:

Bună.
O întrebare urgenta
Acum o luna am facut sex cu prietenul meu și a ejacuat în mine. Eram in perioada fertila.
Am avut3 zile scurgeri albe. urinez frecvent, insomnii și somnolentă..si greata
Burta mea este umflată si daca apas pe ea ma doare sau daca o stsng nu pot. Sunt sanse sa fiu gravida?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care afirmatia ta este exacta/corecta si anume ca :,, Acum o luna am facut sex cu prietenul meu și a ejacuat în mine. Eram in perioada fertila.'' inseamna ca in acest moment te afli la circa 6 saptamani DUPA data la care a pornit ultima menstruatie, (2 saptamani perioada fertile + 4 saptamani (o luna) de la data sexului amintit. Fiindca in urma cu 2 saptamani NU a pornit menstruatia se poate presupune ca esti insarcinata in a 4-a saptamana. Fiindca probabilitatea de a fi insarcinata este cat se poate de posibila, poti verifica foarte simplu, eficient si in mod foarte sigur, daca exista sau lipseste hormonal de sarcina hCG in urina, prin efectuarea unui test de sarcina al carui rezultat in acest moment va fi 100% CORECT si garantat VALABIL/VALID. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Burta umflata nu are nici o treaba. La fel nici faptul ca nu o poti strange. Insomniile de obicei in sarcina apar abia prin luna 6-7. Urinarile frecvente la fel, in al treilea trimestru.
Acum, facand abstractie de aceste simptome, normal ca sunt sanse sa fii gravida din moment ce ai facut sex fara protectie in perioada fertila. Dar e cam devreme pentru simptome. In schimb poti face...ta-na-na... test de sarcina. Dat fiind faptul ca noi nu suntem un ecograf ambulant sa vedem ce ai tu sau nu in burtica, un test te-ar lamuri.

| alina2k18 a răspuns:

Fa un testwinking
Daca erai gravida hmmm nu apar starile astea asa usorwinking
Ciclu ti-a venit?