| Florentinaaaaaaaaaaa a întrebat:

Pe 1 Ianuarie normal era ziua dintre cele 2 perioade, pe 6 era ovulatia. Am avut 2 contacte protejate si unul neprotejat. Nu a ejaculat când erau alea 2 protejate. După am încercat neprotejat sa vedem daca doare atat de tare cum durea protejat. Nu si-a dat drumul in mine. A durat mai mult pana a facut asta si când a făcut-o s-a ajutat el. Astăzi trebuie să-mi vina menstruația am avut simptome. Acum aștept să-mi vina. Tremur si imi e puțin greatq

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei simptomele premenstruale apar numai in cazul in care urmeaza sa se produca menstruatia. Niciodata nu vor apare simptome premenstruale sau alte simptome "de sarcina" in cazul incare a avut loc fecundarea ovulului si s-a instalat o sarcina in uter. Inconcluzie menstruatia ar trebui sa se produca foarte repede. Multa sanatate!

1 răspuns:
| vocea a răspuns:

Una dintre trăsăturile caracteristice ale SPM ( sindromului premenstrual) este apariţia periodică a simptomelor, în a doua jumătate a ciclului menstrual, cu puţin timp înainte de începerea menstruaţiei. Din acest motiv, multe femei consideră simptomele PMS ca pe nişte „prevestitoare ale menstruaţiei" şi încearcă să explice apariţia lor anume în legătură cu menstruaţia (cum ar fi „pregătirea organismului pentru menstruaţie").