| babyangel a întrebat:

Buna happy
pe 11 luna aceasta mi-am inceput viata sexuala si am facut-o fara prezervativ, pe 31 ar trebui sa-mi vina menstruatia. Am dureri de burta, spate si sani, simptome care le aveam inainte sa-mi vina menstruatia, totusi ma ingrijoreaza gandul ca as putea fi insarcinata. Dupa dezvirginare am facut-o de 2 ori, fara prezervativ. E posibil sa fi ramas insarcinata? Este adevarat ca dupa inceperea vietii sexuale se deregleaza ciclul menstrual?

8 răspunsuri:
| Alina0491 a răspuns:

Depinde daca partenerul tau te-a ferit. Daca a facut acest lucru sunt sanse sa ramai insarcinata dar ele sunt foarte mici si destul de rar se intampla asta. Daca nu te-a ferit in 1 ian, ai putea sa-ti faci un test de sarcina.Da, este adevarat ca inceperea vietii sexuale deregleaza ciclul menstrual. Ai grija de tine!

| MihaelaDart a răspuns:

Dupa cum ai descris sunt simptomele unei menstruatii, starile de sarcina apar mult mai tarziu. Daca nu si-a dat drumul in tine, nu ai de ce sa-ti faci atat stres, mai mult rau iti faci. Stresul duce si la dereglarea menstrei. Stai calma! Daca vrei sa te linistesti cumparati un test de sarcina.

| andu_9113 a răspuns:

Daca nu si'a dat drumul in tine nu ramai insarcinata.Din cate stiu dupa inceperea vietii sexuale se deregleaza circul.

| astra a răspuns:

Ti-ai inceput viata sexuala, dar nu ai folosit un amarat de prezervativ... legat de sarcina nu stiu ce sa zic, data viitoare poate o sa te gandesti inainte de a o face neprotejat.

| iuby a răspuns:

Nu iti face atatea griji! Chiar daca nu ati folosit prezervativ asta nu inseamna ca si ramai insarcinata si DA dupa ce iti incepi viata sexuala se deregleaza ciclu menstrual. daca ati facut-o de 2 ori este o problema numai in cazul in care nu s-a spalat cu apa si sapun dupa primul act! mai depinde si de baiat cat de mult are grija...eu te sfatuiesc in cazul in care iti intarzie menstruatia o saptamana sa iti faci un test pentru a fi sigura! sper ca ti-am fost de ajutor

| Gdeni a răspuns:

Depinde de organizm. dar daca nu si-a dat drumuyl in tine n-ai cum sa ramai. dar ca sa fi u sigur fa un test de sarcina tongue

| AlleSss a răspuns:

Cam 85% eu cred ca esti insarcinata.Du-te la farmacie si ia-ti un test de sarcina.

| bebecila a răspuns:

Da...90 % esti insarcinata