| Jumpanic a întrebat:

Buna pe 16 am facut sex neprotejat iar pe 20 trebuia sa imi vina menstruatia. Am avut dureri si niste mici pete albe pe chiloti, deja a intarziat 2 zile. Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca data de incepere a menstruatiei este sigura, adica este corect calculata atunci sexul intretinut cu 4 zile inainte de menstruatie s-a produs in perioada 100% nefertila a actualului ciclu menstrual, deci fiindca NU poate exista un OVUL VIABIL in uter, rezulta ca formarea unei sarcini devine 100% IMPOSIBILA. Bineintes daca este indeplinita conditia principala si obligatorie ca ciclul menstrual sa fie de tip REGULAT. Daca au trecut minim 10 zile de la data ultimului contact sexual intretinut, se poate efectua un test de sarcina beta-HCG pe baza unei analize de sange efectuate intr-un laborator de analize medicale. Pentru ca rezultatul testului de sarcina pe baza de urina sa fie valabil si corect, acest tip de test se poate efectua doar dupa trecerea a 21 de zile de la data producerii ovulatiei, sau trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poti fi gravida. Ce sa faci? Sa astepti linistita sa-ti vina menstruatia.

| kandaraki a răspuns:

Sa iti schimbi chilotii, nu e frumos sa umbli asa cu ei.
sa iti speli chilotii de acele pete.
sa nu mai faci sex, esti mica inca!

| cristi10grei a răspuns:

Test de sarcina si un medic recomand

| nicoooletaaa a răspuns (pentru cristi10grei):

Faca face test de sarcina acum si ar fi insarcinata este clar ca nu se arata pe test deoarece este mult prea devreme. Trebuie sa treaca o saptamana de la intarzierea ciclului menstrual

| cristi10grei a răspuns (pentru nicoooletaaa):

Eu am spus sa faci test de sarcina, dar nu am spus s-al faci azi sau maine draguta...

| nicoooletaaa a răspuns:

Daca baiatul a ejaculat in tine este posibil sa fii ramas insarcinata. Dar mai exista si varianta sa fie o dereglare hormonala pentru ca, corpul tau nu este pregatit 100% pentru relatii intime. Pentru siguranta ta, asteapta o saptamana. Daca nu iti vine menstruatia fa un test de sarcina!
Funda?!

| NoFapNoWorry a răspuns:

Trebuie sa fii atenta pe viitor, daca esti minora nu te grabi sa iti strici copilaria.