| anonim_4396 a întrebat:

Pe 23 decembrie a venit menstruatia si a durat vreo 5 zile. Durata intre menstruatii este de 27 de zile. Pe 5 ianuarie am avut contact sexual neprotejat. După calculele mele ar fi trebuit deja să mi vina, dar nu...
Este posibil să fii rămas însărcinată?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul prezentat, conform precizarilor reiese ca ciclul menstrual este REGULAT si are mereu lungimea de 27 de zile. Reiese ca ciclul urma sa se desfasoare intre 23.12 - 18.01 si in aceasta situatie ovulatia urma sa se produca in data de 04.01 si ca atare PERIOADA FERTILA se situa in intervalul 01.01 - 05.01. Fiindca actul sexual a fost intretinut exact in perioada terminala a perioadei fertile probabil la ''granita'' dintre ziua de ovulatie si ziua urmatoare celei de ovulatie. situatie in astfel de cazuri este extrem de incerta. Neinceperea menstruatiei in urma cu 2 zile s-ar putea datora atat existentei unei sarcini, dar si a unei putin probabile dar posibile dereglari a ciclului de natura hormonala. Doar rezultatul testului de sarcina efectuat peste 5 zile va oferi raspunsul valabil, valid si in proportie de peste 98% corect. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Contactul sexual din 5 ianuarie era in perioada fertila, deci sansele de a ramane gravida sunt foarte mari.

| Andreeush a răspuns:

Dacă zici că a fost neprotejat există șanse să fii însărcinată.
Un test de sarcină te-ai gandit să faci?

| Catwoman2 a răspuns (pentru Andreeush):

Am uitat să precizez că nu s-a terminat în mine, ci pe abdomenul meu.

| Catwoman2 a răspuns (pentru Andreeush):

Am uitat sa precizez că nu s-a terminat în mine, ci pe abdomenul meu.

| Andreeush a răspuns (pentru Catwoman2):

În orice caz fă un test de sarcină.