| Larisssa1 a întrebat:

Buna, pe 3 iulie am avut contact sexual protejat dar prezervativul s-a rupt, pe data de 22 seara am facut un test de sarcina pentru ca imi întârzia menstruatia si a iesit negativ. Si inca nu mi.a venit menstruatia, normal venea pe 20, e posibil ca testul de sarcina sa fi fost gresit?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina efectuat acasa pe baza urinei se REPETA dupa trecerea a 4-5 zile in mod obligatoriu pentru ca cel de al 2-lea rezultat sa confirme sau sa infirme rezutatul primului test efectuat. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi destul de REGULATA si data calculata a urmatoarei menstruatii a putut fi de obicei destul de precis stabilita cu o diferenta de +/- 1 maxim 2 zile, si a reiesit ca in acest ciclu menstrual ar fi trebuit sa inceapa in data de 20 iulie, inseamna ca OVULATIA s-ar fi putut produce in preajma zilelor de 5/6 Iulie. Fiindca sexul cu probleme a avut loc in data de 3 Iulie adica cu 2-3 zile inainte de ovulatie in cazul in care in vaginul tau a ajuns sperma, atunci posibilitatea de a se fi putut produce fecundarea ovulului este destul de mare, datorita faptului ca posibilitatea de supravietuire a spermatozoizilor ajunsi in uter este de 2-3 zile uneori chiar mai multe. Trebuie sa stii ca testul de sarcina efectuat prin analiza sangvina, adica prin testul beta-hCG este "SFANTA" fiindca are intotdeauna precizia de peste 98% si nu necesita repetarea. Fiindca datele oferite/prezentate sunt mult prea putine si incompete o analizare mai detaliata a sitatiei nu este posibila. Multa sanatate!

| vizuk a răspuns:

Nu mai cumpara prezervatice de la chinezi

| Larisssa1 explică (pentru vizuk):

E cam cea mai cunoscută marca, inteligentule