| anonim_4396 a întrebat:

Pe data de 1, luna aceasta mi-a venit menstruatia si s-a terminat pe 7. Incepand cu data de 16, venind prietenul meu in tara,am petrecut timp impreuna,facand sex neprotejat o singura data,dar dupa aceea protejat. Menstruatia imi venea cam la o luna,intarziand de fiecare data. Azi dimineata am vazut ca mi-a venit, ar fi vreo sansa sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a putea exista o sarcina chiar si ipotetica instalata in uter, in cazul in care ulterior sexului neprotejat s-a produs o menstruatie si mai ales daca aceasta este/a fost similara/asemanatoare ca si manifestare cu cele anterioare, atunci se poate considera ca se poate exclude existenta unei sarcini in aceste conditii. Trebuie sa stii/sa intelegi ca intotdeauna menstruatia reprezinta GARANTIA ca NU EXISTA o sarcina fixata in endometru. Menstruatia se produce in proportie de 99, 99% NUMAI in cazul in care in cursul ciclului menstrual anterior, cel care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei, NU s-a produs fecundarea ovul si din acest motiv NU s-a format o sarcina. Prin sangerarea menstruala se elimina din corp fostul ENDOMETRU imbatranit si degenerat in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual abia terminat. In concluzie atat teoretic cat si practic se considera ca fiind IMPOSIBILA existenta unei sarcini chiar si ipotetice in aceasta situatie. Probabilitea existentei unei sarcini este extrem de mica sau altfel spus atat teoretic cat si practic aproape imposibila. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida daca ti-a venit menstruatia.

| Emi24268 a răspuns:

Daca ti.a venit nu ai cum sa fii gravida!