| ValentySHINee a întrebat:

Buna
pe data de 16, 17,18 am avut contact sexual protejat si totul a decurs bine,nu s-a rupt prezervativul si cam sunt sigura de faptul ca am fost bine protejati,dar totusi, pe data de 19 am luat o pastila escapelle pentru orice eventualitate.mi-a venit menstruatia(falsa) de la pastila pe data 22 si a durat 2-3 zile...a trecut fix o luna de la sangerearea data si nu imi apare menstruatia normala..am facut si 2 teste dar arata negativ..ma simt foarte stresata!
care are fi problema?
am folosit 2 metode bune de contraceptie dar totusi nu imi apare menstruatia...

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pastila de a 2-a zi Escapelle a fost folosita absolut INUTIL si intr-un mod absolut IRESPONSABIL intr-un caz in care a fost cu totul IMPOSIBIL sa existe o sarcina, abia acum incep sa apara si ies la iveala urmarile nefaste provocate de hormonii sintetici introdusi inutil in organism care de obicei deregleaza si destabilizeaza atat activitatea hormonala cat si desfasurarea ciclurulor menstruale si producerea viitoarelor menstruatii. Viitoarele dereglari ale ciclului menstrual vor reprezenta de fapt repercursiunile si dereglarile activitatii hormonale provocate de catre hormonii sintetici din continutul acelei pastile nenorocite, blestemate. Adevaratul stres psihic si probabil si multe alte stari paranoice dar mai ales ''durerile de cap'' dintre cele mai greu de suportat se vor produce in urmatoarele cateva luni (minim 4-6). Si totul dintr-o prostie CRASA si IMBECILA ce putea fi evitata. Multa sanatate ca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva!

| Necunoscut112 a răspuns:

Că ai luat ca o cretină pastila "de a doua zi", asta e problema. Aşteaptă-te la dereglări hormonale pe o durată de luni întregi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca pastila de a 2-a zi Escapelle a fost folosita absolut INUTIL si intr-un mod absolut IRESPONSABIL intr-un caz in care a fost cu totul IMPOSIBIL sa existe o sarcina, abia acum incep sa apara si ies la iveala. Aceste dereglari ale ciclului menstrual reprezinta repercursiunile si dereglarile activitatii hormonale provocate de catre hormonii sintetici din continutul acelei pastile nenorocite, blestemate. Adevaratul stres psihic, probabil si multe stari paranoice dar mai ales ''durerile de cap'' dintre cele mai greu de suportat. Si totul dintr-o prostie CRASA si IMBECILA ce putea fi evitata. Multa sanatate ca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva!

| anonim123453313 a răspuns:

Deci eu nu inteleg de ce mai iei anticonceptional, cand folosesti prezervativul si vezi ca nu este rupt. Este clar ca nu ramai însărcinată. Anticonceptionalele iti deregleaza menstruatia, iti delegreaza hormonii. Sfatul meu este sa folosesti prezervativul, daca la final nu este rupt prezervativul(il umplii asa cu apa si vezi daca curge) totul e ok.

| ValentySHINee explică:

+in urma pastilei nu am mai avut nici un contact sexual

| Kinirin a răspuns:

Nu te panica. Pastila aceea ti-a dat organismul peste cap. E normal cand iei contraceptive de urgenta. Dar daca nu aveai de ce si daca totul a mers ok nu trebuia sa o iei...nu este recomandat sa iei mai mult de 2 pe an. Nu sunt cele mai ok...dar o sa iti revii (eu nu am avut menstruatie timp de 3 luni dupa pilula)
Pentru siguranta ta (si panica), recomand sa iti iei anticonceptionale de acum inainte daca vrei sa fi extra-sigura happy (bineinteles, nu inainte de a te sfatui cu un medic ginecolog pentru a sti ce poti lua).
Bafta!winking