| ioanalexandra345 a întrebat:

Pe data de 2 mai am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu. Nu a ejaculat in mine. mi-a venit normal, pe 12 mai si pe 12 iunie. A avut aceiasi durata ca inainte, aceleasi dureri. Tin sa mentionez ca nu am un ciclu menstrual regulat.
Acum, trebuia sa imi vina pe data de 12-14 iulie, dar nu mi-a venit.
Inainte cu o zi, pe 11, am fost la piscina. Banuiesc ca de la apa rece, am mai avut probleme inainte. M-a intarziat si 6 luni. Am facut un test de sarcina la 7 zile de la intarzierea ciclului dar a iesit negativ. Ma gandesc ca daca era ceva, aparea pe test deoarece au trecut 2 luni jumatate de la act. Tin sa mentionez ca am dureri minore de spate, si burta foarte putin si scurgeri vaginale. Simtome premestruale. Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa intretinerea sexului amintit care chiar daca a fost neprotejat, s-au produs 2 menstruatii care probabil au avut o durata normala ca numar de zil si probabil ca s-a desfasurat in conditii asemanatoare/similare cu menstruatiile produse anterior, ca si cantitate de menstruatie eliminata, flux zilnic, culoare, aspect, textura, miros, etc. se poate aprecia ca este lipsit de sens si logica sa-ti mai faci/sau sa ai vreo ingrijorare in privinta existentei unei sarcini. Trebuie sa stii/sa intelegi ca intotdeauna menstruatia reprezinta GARANTIA ca NU EXISTA o sarcina fixata in endometru. Menstruatia se produce in proportie de 99, 99% NUMAI in cazul in care in cursul ciclului menstrual anterior, cel care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei, NU s-a produs fecundarea ovul si din acest motiv NU s-a format o sarcina. Prin sangerarea menstruala se elimina din corp fostul ENDOMETRU imbatranit si degenerat in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual abia terminat. In concluzie atat teoretic cat si practic se considera ca fiind IMPOSIBILA existenta unei sarcini chiar si ipotetice in aceasta situatie. In cazul tau in mod foarte clar si preciseste vorba de dereglari hormonale care provoaca la randul lor dereglari ale ciclului menstrual. Neinceperea menstruatiei se datoreaza faptului ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT. Deci NU este vorba de nici-o intarziere a menstruatiei. In astel de situatii fiindca se produc dereglari hormonale imprevizibile, nu se poate prevede nici macar orientativ lungimea ciclului menstrual, deci nici data de pornire a menstruatiei. Fiindca nu ai intretinut contacte sexuale in timpul actualului ciclu menstrual, rezulta cat se poate de clar ca existenta unei sarcini devine IMPOSIBILA. Depinde de cat iti este de dereglata activitatea glandelor endocrine deoarece lungimea ciclului menstrual depinde in totalitate de modul in care functioneza glandele respective. In astfel de situatii este indicata o consultatie endocrinologica de specialitate si efectuarea analizelor hormonale aferente. Multa sanatate!

| ioanalexandra345 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc extrem de mult! Pot spune ca m-ai linistit! Am fost panicata deoarece am citit fel si fel de lucruri pe internet, cum ar fi cm peste sarcina. Am avut o scurgere aproximativ maronie, ma gandesc ca poate este o infectie. Sanatate multa!

3 răspunsuri:
| Fataanonima16 a răspuns:

Atâta timp cat nu ai ciclul menstrual regulat poate sa intarzie ceva timp
Chiar si 6 luni

| ioanalexandra345 explică (pentru Fataanonima16):

Deci, dupa parerea ta nu este vorba de o sarcina? Am mai avut probleme si in 2014, mi-a venit pe 10 septembrie si dupa pe 26 feb 2015