| Ccristina2000 a întrebat:

Pe data de 22 iulie am luat o pastila avortiva, deoarece se rupsese prezervativul cu o seara înainte. Ciclul imi venise cu 2 săptămâni mai devreme. Am auzit ca este normal insa astăzi, dupa doar 2 săptămâni de atunci, mi-a venit iar. Si mi-e teama. Este sanatos si normal sau este o problema? Am 15 ani si am luat doar o data o astfel de pastila

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

SANGERAREA DE DUPA FOLOSIREA PARTILEI CONTRACEPTIVE :
De obicei aproape intotdeauna cu foarte rare exceptii, dupa ce au trecut in jur de 4 - 7 zile fata de ziua in care a fost folosita o pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare care d.p.d.v. cantitativ este slaba, de obicei de sange rosu care se poate manifesta in jur de 1 - 2 zile, foarte rar mai mult de atat. In realitate, acea sangerare, reprezinta de fapt un efect advers, prin care organismul femeii incearca sa se apere/sa scape de efectele nedorite provocate de ''invazia'' hormonilor sintetici din pastila contraceptiva folosita care actioneaza asupra organelor reproducatoare. Organismul incearca sa micsoreze pe cat este posibil atat urmarile cat si efectele de dereglare a intregii activitatii hormonale.
Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba si nici NU reprezinta sangerarea menstruala cu care este confundata de foarte multe femei lipsite de informatiile corecte in aceasta privinta. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/ca a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind certa si sigura doar in momentul in care va porni menstruatia autentica (adevarata).
Pana in ziua in care se produce adevarata menstruatie, nimeni nu se poate pronunta in vreun fel nici asupra eficientei pastilei si nici a situatiei reale existente in organism.
In concluzie rezulta cat se poate de sigur ca sangerarea care s-a produs cu 2 saptamani mai repede/devreme NU a reprezentat o sangerare MENSTRUALA ci a fost in realitate o reactie adversa de aparare a organismului. Cel mai probabil sangerarea care a pornit acum din nou, reprezinta adevarata sangerare menstruala. In cazurile in care pornirea menstruatie se produce cu o anumita ''intarziere'', este indicat ca dupa ce s-a terminat sangerarea sa fie efectuat un test de sarcina pentru a obtine coinfirmarea ca in urina testata NU esista hormonul de sarcina hCG. Multa sanatate!

| Valentina8 a răspuns:

Vrei sa spui pastila de a doua zi care nu lasa ca ovulul sa fie fecundat. Nu a fost nici un avort. Dupa e normal sa ti vina mai repede sau sa iti intarzie ciclul.Si nu ai de ce sa ti faci griji daca ti a venit de doua ori, acea pastila e o bomba de hormoni, corpul tau are nevoie sa revina la normal. In plus. incearca sa fii mai atenta data viitoare.

| Duduchi a răspuns:

Suntem apropiati în vârstă. Eu am 14 ani și tu 15. Sfatul meu este sa ii spui iubitului tau să folosească prezervative de calitate! Și eu am pățit așa dar nu am apucat sa îmi dau drumul și din fericire nu s-a întâmplat nimic. Dar oricum, folosește prezervativul înainte de a fi prea târziu. Bafta și partide de calitate in continuare!