| Gabriela1009 a întrebat:

Pe data de 26 aprilie am făcut sex neprotejat și în după amiaza zilei de 27 mi-a venit menstruația, menționez că menstruația este una neregulata care de obicei îmi vine doar după contact sexual. Exista șanse să fi insarcinata? Nu întrețin relații sexuale des și niciodată nu mi s-a intamplat să fi rămas însărcinată, de cele mai multe ori nu ne protejam! Nu prezint niciun simptom! Astept răspuns, mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Am explicat cat se poate de clar si precis faptul ca este ABSOLUT IMPOSIBIL sa poata exista un OVUL VIABIL in uterul femeii cu mai putine de 14 zile. Faza LUTEALA reprezinta o perioada FIXA de 14 zile si se suprapune peste zilele existente intre momentul eliberarii OVULULUI din FOLICUL si momentul pornirii MENSTRUATIEI. Acesta perioada LUTEALA este FIXA si are intotdeauna 14 zile indiferent de tipul ciclului menstrual sau de lungimea ciclului. Fiindca OVULUL este VIABIL (poate fi fecundat) o perioada de MAXIM 24 de ore, dupa care"moare" si in urma dezintegrarii produse dupa 2-3 zile, ovulul dispare din organismul femeii, cu circa 10-11 zile inainte de pornirea menstruatiei. Este absolut aberanta explicatia si/sau afirmatia ca ar putea exista o "dereglare menstruala genetica" si de asemenea ca pornirea menstruatiei ar fi conditionata sau influentata de intretinerea unui contact sexual. Este determinat si demonstrat stiintific si medical ca este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in perioada celor 9-10 zile situate inainte de momentul pornirii menstruatiei si daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data. Deci in cazul prezentat iese din discutie orice alta explicatie. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Te rog sa-i transmiti si numitei LexiEla ca sa invete si ea pentru a nu ramane in continuare "asa cum e" laughing ca in ultima treime a ciclului menstrual sexul poate fi intretinut fara protectie si mai ales fara nici-o restrictie. Copiii imaturi precum este ea, ar trebui sa-si dea seama ca este indicat se abtina la a da raspunsuri in probleme care le depasesc atat cunostintele cat si intelectul lor.

| LexiEla a răspuns:

Nu ar trebui sa fii insarcinata pentru ca actul sexual s-a produs foarte aproape de venirea menstruatiei. dar cum ai un ciclu neregulat si e greu sa stabilesti perioada fertila, mai bine ai face un control la ginecolog ca sa te convingi. Oricum, nu e treaba mea sa ma bag, dar ca sa nu mai ai griji de genul ati putea folosi prezervativul. Nu e o avere avand in vedere ca tine de sanatatea ta.