| biabiancamaria07 a întrebat:

Buna, pe data de 9 martie eu si prietenul meu am făcut sex, eu eram virgină, m-a dezvirginat el dar nu a curs sânge ci m-a durut destul de tare, el nu a ejaculat, ciclul meu este neregulat, mi-a venit la 14 ani, acum am 16, însă niciodată nu mi-a venit pe o data anume,luna aceasta nu mi-a mai venit, in schimb mi-a apărut o secretie vaginala maronie si nu într-o cantitate mare cam 2, 3 zile, toată această secretie a încetat ieri revenind la cea albă normală. Sunt îngrijorată sa nu fi rămas însărcinată, am făcut și un test de sarcină pe 23 martie, testul a fost de la Barza, cu 18 lei si l-am făcut cu prima urina a dimineții, testul ieșind negativ.Ce este acea secretie, e posibil sa fiu însărcinată?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, asta ca sa stii pentru situatia ta, cand ai ciclul neregulat.

Poti ramane insarcinata doar daca tu eesti in perioada fertila si daca sunt partide consecutive de sex, unde baiatul a avut o ejaculare anterioara, ramanand sperma pe teava, sperma care se scurge in vaginul tau si te poate lasa gravida.
Folositi prezervativul la toate partidele sexuale, ca nu va musca, mananca si nu doare, dar va protejeaza de sarci nedorite si de boli cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testul de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a numai 14 zile de la data la care a avut loc sexul de dezvirginare, se poate aprecia ca rezultatul obtinut a fost intr-o proportie foarte mare probabil 70-80% FALS NEGATIV. Poate vei reusi sa intelegi ca majoritatea producatorilor de testere de sarcina sunt de fapt niste excroci mincinosi fiindca ei numai/doar afirma ca testerele lor sunt ultra-mega-super-hiper sensibile si ca acestea... pot sa detecteze hormonul de sarcina hCG incepand cu a 12-14 zi de dupa ziua in care a fost intretinut actul sexual, INSA/DAR nici unul dintre ei NU spune care este nivelul de corectitudine, in ce proportie este garantat rezultatul obtinut. Pentru a fi obtinut un rezultat care sa fie sigur VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%, testul de sarcina pe baza de urina se poate face dupa ce au trecut minim 21 de zile de la momentul la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Fiindca ciclul tau menstrual este de tipul neregulat, nimeni nu se poate hazarda sa-ti ofere un raspuns care sa fie obiectiv, concret, cert, sigur. Fiindca maine 29 Martie va fi a 21-a zi, adica va incepe perioada optima de dupa ultimul act sexual intretinut, poti sa faci un test de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 98-99% valid si corect si iti va indica starea reala existenta in uterul tau in acest moment. Multa sanatate!

| biabiancamaria000 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da,am întrebat si pe site.ul sex vb barza si mi s-a spus că nu am de ce sa ma îngrijorez, nu știu exact ce a reprezentat acea secretie de câteva zile

| Octavian81 a răspuns:

Ciao, Bianca!
Fiind minora, ar trebui sa vorbesti cu mama ta sa ii explici ce ai patit si impreuna sa mergeti la medicul de familie. Medicul de familie va sti ce e de facut, daca e cazul sa te trimita la un specialist sau daca te poate ajuta el.
Este sanatatea ta in joc si nu trebuie sa te joci cu ea. Nu te lua dupa sfaturi primite pe un forum de la oameni neavizati sa o faca.
Multa sanatate!

| biabiancamaria000 a răspuns (pentru Octavian81):

Ideea e ca imi e foarte frică să vorbesc cu mama mea despre acest subiect, nu cred ca m-ar înțelege și imi e tare greu, stiu ca trebuie sa o fac dar nu știu cum

| Octavian81 a răspuns (pentru biabiancamaria000):

Va intelege sigur. Si ea a fost de varsta odata. Stie ca orice problema ginecologica, oricat de minora, daca nu este tratata la timp se poate agrava.
Ia-ti inima in dinti si spune-i. Cu cat mai repede, cu cat mai bine.