| biabiancamaria000 a întrebat:

Buna, pe data de 9 martie eu si prietenul meu am făcut sex, eu eram virgină, m-a dezvirginat el dar nu a curs sânge ci m-a durut destul de tare, el nu a ejaculat, ciclul meu este neregulat, mi-a venit la 14 ani, acum am 16, însă niciodată nu mi-a venit pe o data anume. Luna aceasta nu mi-a mai venit in schimb mi-a apărut o secretie vaginala maronie si nu într-o cantitate mare cam 2, 3 zile, toată această secretie a încetat ieri revenind la cea albă normală. Sunt îngrijorată sa nu fi rămas însărcinată, am făcut și un test de sarcină pe 23 martie, testul a fost de la Barza, cu 18 lei si l-am făcut cu prima urina a dimineții, testul ieșind negativ.Ce este acea secretie, e posibil sa fiu însărcinată? Va rog sa imi dați un răspuns cat mai coerent, mulțumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Am amintit destul de multe ori, ca este cu TOTUL IMPOSIBIL sa se poata aprecia care sunt zilele fertile cele in care se poate forma sarcina, in cazul in care ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi mereu NEREGULATA. Absolut nimeni de pe aceasta planeta NU poate sa stabileasca perioada fertila in astfel de cazuri si din acest motiv, se foloseste TESTERUL DE SARCINA, adica instrumentul care poate sa determine daca in urina sau sange exista HORMONUL DE SARCINA hCG, care poate fi produs NUMAI de catre o sarcina.
Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie luat in considerare, acesta in mod obligatoriu trebuie sa fie facut dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat in timpul caruia si ar fi putut sa ajunga sperma in vagin. Daca testul de sarcina totusi este facut inainte de cele 21 de zile, considerate necesare, se va lua in considerare numai rezultatul POZITIV, deci niciodata NU se va avea in vedere si nici in considerare, rezultatul NEGATIV atunci cand acesta apare in cazul unui test efectuat inainte de a trece cele minim 21 de zile.
Medical se considera ca NICIODATA o sangerare care se produce pe o durata mai mare/mai lunga de 1 zi, NU poate fi apreciata ca ar putea fi sangerarea de nidatie/implantare si ca atare atunci cand se produc sangerari mai slabe si scurte, acestea reprezinta de fapt o menstruatie. Si in cazurile in care desfasurarea este mai anormala, atipica, de regula este exclusa posibilitatea sa existe o sarcina formata si implantatat intr-un endometru care teoretic nu mai exista in uter.
In mod absolut normal dupa orice sangerare menstruala care s-a desfasurat normal, sau anormal, urmeaza secretia vaginala care poate fi mai alba sau mai tranlucida, care are rostul si rolul de a curata si mentine sanatatea vaginului.
Fiindca luni, 30 Martie va fi cea de a 22-a zi de dupa momentul in care ai fost dezvirginata, este indicat sa faci un test de sarcina fiindca rezultatul care va fi obtinut in acest moment, va indica in mod cert, sigur si garantat si corect, daca in urina ta EXISTA sau LIPSESTE hormonul de sarcina hCG.
Un test de sarcina corect efectuat este prezentat de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu poti sa fii gravida.