| Bettina26 a întrebat:

Poate fi vorba de o sarcină dacă exact la o zi după primul contact sexual mi-a venit menstruația? ( a venit regulat și a ținut normal 7 zile), acum are 3 zile întârziere și nu știu, mi se pare ciudat că mi se umflă puțin burta și am o stare de bipolaritate. Acum este o lună și 2 zile de când s-a întâmplat ( primul contact sexual )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform explicatiei tale reiese ca actul sexual de dezvirginare a fost intretinut in ultima zi a ciclului menstrual, fiindca a 2-a zi dupa dezvirginare : ''exact la o zi după primul contact sexual mi-a venit menstruația? ( a venit regulat și a ținut normal 7 zile)''. Pentru a fi corect informata trebuie sa cunosti urmatoarea explicatie privind IMPOSIBILITATEA de a se putea forma sarcina dupa ce a trecut PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
De asemenea, trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii fiindca este in interesul tau sa intelegi si pe viitor, ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, exista posibilitatea sa apara disfunctionalitati in desfasurarea ciclului menstrual si ca atare apare posibilitate de a se produce dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor acele dereglari hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca neinceperea menstruatiei in urma cu 10 zile la data calculata este urmarea dereglarilor hormonale produse in acest ciclu. Durata abaterii ca lungime poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si uneori chiar si de 2-3 luni fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism.
Multa sanatate!

| Bettina26 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc foarte mult! Eu m-am gândit că este cam imposibil să existe o sarcină atâta timp cât menstruația a venit, dar mi se părea ciudat din cauza faptului că până acum nu am avut întârziere menstruală

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca a venit mentruatia de luna trecuta si nu ai mai facut sex intre timp nu esti insarcinata, esti doar putin paranoica.

| Bettina26 explică (pentru RoCkKiD):

Da, de atunci nu am mai făcut, și atunci s-a întâmplat doar odată

| monycutzza a răspuns:

Exact mi s-a intamplat si mie. Stai linistită. Poate fi o dereglare hormonala.

| Bettina26 explică (pentru monycutzza):

Și după câte zile ți-a venit menstruația?