| Briannaa12 a întrebat:

Bună! Poate o sa sune penibil, dar chiar vreau sa ma lămuresc, pentru ca sunt curioasa: cam cum îmi pot da seama dacă am un vagin strâmt sau larg? Având în vedere faptul ca nu am verificat vaginul altor fete niciodată (ca nu-s lesbiana /bisexuala și ar fi ciudat sa fac asta), chiar nu știu în ce categorie se încadrează al meu. Pot sa-mi dau seama testând cumva cu degetul sau exista alte modalități prin care sa-mi fac cât de cât o idee în legătură cu cât e de strâmt /larg? Fără miștouri, va rog, o sa ii dau fundița celui mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca reusesti sa-ti introduci in vagin numai un singur deget, in acel caz lumenul (diametrul) vaginului este extrem de mic/stramt.
Daca reusesti sa-ti introduci in vagin 2 degete, in acel caz se poate aprecia ca lumenul vaginului este inca stramt.
Daca reusesti sa-ti introduci in vagin 3 degete, inseamna ca ai vaginul suficient de bine largit, asta in cazul in care esti virgina. Multa sanatate!

| Briannaa12 explică (pentru corbulalbrosu):

Merci frumos! Ce ai scris tu e valabil pentru un vagin cât de cât uscat sau lubrifiat?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaginul este elastic, avand musculatura si nervi, care ii permit in timpul excitarii sa se intinda si sa se contracte.
Asadar, nu ai un vagin larg, ca ala nu-i o punga, este un organ viu, care se mareste sau micsoreaza dupa cum il exciti.

| MariaMaia879 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact! Asta incercam sa le explic si eu, ca nu exista vagin larg sau stramt. Nu stiu cine a zis de un anumit test cu degetele, care din punctul meu de vedere este o prostie.

| relian a răspuns (pentru MariaMaia879):

Nu este prostie deloc, tu ca si femeie ma si mira ca nu stii.De exercitii vaginale ai auzit? Nu mais tiu cum se nmeste exercitiu ala dar afla ca exista asa ceva,nu stau sa mai caut acum.
Sa faci test cu degetele asa este,dar dupa ce bagi un deget strangi din vagin si simti degetul cat de tare este strans.
Daca bagi un deget si strangi si de abia simti e clara vaginu ala este slabit.
Ai auzit de femei care faceau pe ele fara sa isi dea seama? Cauta si citeste,operatiile astea de vaginoplastie se fac de pe vremea cand ro era comunista,dar se faceau doara femeilor cu problema cum am spus cu vaginul slabit.
Deci exista vagin stramt sau larg,ca nu stii tu aia e alta poveste.
Vad spunea cineva ca vaginu are marimi diferite,nu este adevarat,majoritatea au o lungime X dar cel mai mult conteaza elasticitatea lui.
Cand bagi degetul sa probezi? Cand nu esti excitata normal,atunci cand esti excitata lubrefierea este puternica si ai senzatia cai larg,dar tot la fel este ca si cand stai cuminte.
Dar cum am zis bagi degetu si strangi, stai ca miadusei aminte Kegel se numesc exercitiile alea pentru vagin laughing
Cauta exercitii Kegel si vezi ce afli, vezi la ce ajuta si despre ce anume este vorba.
Eu am citi chestiile astea mult timp in urma, asta pentru ca is curios asa despre organismul uman, nu neaparat ca m-as duce la femei ca nu stai sa le spui alora povesti laughing te duci sa iti faci treaba
Deci vaginul este larg pentru ca el normal ar trebui sa stea strans, iar daca nu sta strans atunci sta ca o punga vorba lu Jasmina laughing deci este larg popular vorbind.
Daca ai intrebari ma gasesti pe aici laughing

| relian a răspuns:

Nu stiu daca raspunsul ala castigator tea lamurit cu ceva, nu cred ca e suficient ce a spus omu.
Faci cum am spus el, dar cand bagi degetul il tii acolo si strangi, cred ca intelegi ce spun, strangi si daca iti simti degetul strans atunci treaba e buna laughing
Faci asa cum a zis corbu cun deget cu doua cu 3 si de fiecare data strangi din vagin degetul.
Se fac si exercitii de genul asta, am uitat ce nume are exercitiul asta, deci poti sa iti exersezi vaginul facand cum am zis strangi, oricand si la masa si la scoala laughing de cate ori ai ocazia.
Ce spune corbu sa introduci doara degetu, aia fii sigura ca intra laughing intra si 1 si 4, ba si mai multe degete laughing vaginul este un organ elastic,de n-ar fi nu ai mai putea naste,un vagin normal ar fi bun pentru orice penis in limite normale,pentru ca elasticitatea lui face sa se muleze pe orice penis.
Dar ca idee voi femeile nu aveti de ce va face griji in ce priveste vaginul vostru,daca cumva este prea larg se rezolva,aveti noroc se pare cu toate,si cu sanii,daca n-aveti bagati silicon,la orice pentru voi exista rezolvare,poate doara daca esti frigida,acolo nu se poate face mai nimic laughing, la barbat e mai naspa, daca are scula prea mica, in cazul ala nu mai ai cei face.Cu erectia au rezolvato si la barbati,dar a ramas marimea pentru care nu se poate face mai nimic.
Deci la femei exista vaginoplastie,operatie de stramtare a vaginului,asa s e numeste.
Ba mai exista si o alta operatie in care iti faci labiile floricele laughing pe bune nu glumesc,sunt femei care si-au facut astfel de grozavii,te doare mintea ce mai fac unia sau unele.

Operatia asta de vaginoplastie se face de f mult timp,doara ca in RO n-a fost mediatizata sa-i zic asa,pe vremea cand RO era comunista se faceau doara femeilor care aveau problema mari cu elasticitatea vaginului,uneori te scapi pe tine fara sa iti dai seama pentru ca vaginul asa de slab este. Orificiul urinar din vagin sta inchis tocmai c a vaginul sta strans si tine acel orificiu inchis sa-i zicem asa.
Vaginul este ca un muschi dar cu textura,ceva sa intelegi ca o hartie gofrata,sau poate nu-i buna comparatia,poate ceva de genul burta de vaca laughing cam asa ceva,daca ai vazut sau mancat burta de vaca,deci asa cutat interior,acele cute sau textura dand vaginului elasticitatea.

Cand se pierde acea eleasticitate? Unele femei se nasca asa cu vaginul slabit,cazuri mai putine,altele dupa o nastere,vaginul nu isi mai revine la elasticitatea de dinainte.
Scuze ca scriu mult, dar ai zis vrei amanunte, adica am vazut in alt mesaj, te intereseaza sa stii, chestia asta este foarte buna pentru tine, sa iti cunosti organismul cat mai bine.
Stiu ca operatia aia de vaginoplastie, adica stiu sigur ca se face si in RO, iar acu vreo 10 ani parca costa undeva la 1500 de euro iar aia cu floricele, trifoi, iti dai seama isi faceau unele jucaria trifoi laughing cum ar fi sa mergi cu o tipa, se dezbraca aia si vezi un trifoi laughing tare de tot, deci aia cu trifoi era la 2 mii daca nu ma insel, si explica doctorul, am citit asta, facuse cineva un reportaj si luase interviu unui doctor care asta facea in Romania, ala spunea ca majoritatea femeile pe atunci erau cele care lucrau in afara tarii, pentru ca alea aveau ceva bani.
Sper ca nu ma injuri cat am scris.

| Sofer a răspuns:

Câte degete întra?

| Briannaa12 explică (pentru Sofer):

Unul singur laughing

| NotNamed a răspuns (pentru Sofer):

Mersi că ai intrebat laughing voiam sa fac eu pasul asta.

| Sofer a răspuns (pentru NotNamed):

Off. Nu am știut laughing sad

| MariaMaia879 a răspuns:

Buna! Nu sunt medic, dar stiu ca vaginul nu este stramt sau larg. Presupun ca ai auzit de multe ori baietii spunand despre fete dupa ce le 'fufu', ceva de genu: 'ba aia era galeata', adica foarte larga, singura explicatie e ca o aveau eu prea mica. laughing) Vaginul, de fapt, se 'muleaza' pe obiect, adica sa ti dau un exemplu: ob urile sunt introduse in vagin si raman acolo, indiferent ca esti 'stramta/ larga', pentru ca nu exista stramt sau larg, astfel la cat de mici sunt ob urile ar iesi afara din fata aia despre care zic ei ca e 'galeata'. Vaginul si creierul functioneaza impreuna, el se dilata atunci cand tu te simti bine, in timpul sexului daca tu esti satisfacuta, excitata, te simti in largul tau, creierul tau ii permite vaginului sa se largeasca, ca sa functioneze treburile acolo jos, sa nu te doara, ca partenerul tau sa se simta si el bine, dar daca tu esti incordata, te simti naspa, n ai chef, ti e rusine, etc, creierul simte asta si transmite vaginului ca acolo nu trebuie sa intre niciun corp strain, deci esti stramta. Gandeste te cate femei destepte au mimat virginitatea, doar pentru ca stiau sa si controleze vaginul. Sper ca te am ajutat!

| Holiday a răspuns (pentru MariaMaia879):

De fapt realitatea e alta. Vaginele au diverse lungimi si diametre.

| Briannaa12 explică (pentru Holiday):

Pai și eu cred la fel ca tine, fix de aia am pus întrebarea

| MariaMaia879 a răspuns (pentru Holiday):

Nu conteaza. Orice femeie isi poate face vaginul sa fie stramt sau larg.

| Holiday a răspuns (pentru Briannaa12):

I-am raspuns tipei care zicea ca toate-s la fel, nu tie. Cum ti-a spus foarte bine cineva mai sus, testul cu degetele e foarte relevant. Daca intra lejer doar un deget e stramt, doua mediu, trei larg.

| Briannaa12 explică (pentru Holiday):

Faza e ca nu înțeleg dacă testul ăsta se face când ești super excitata (și deci și dilatata, și uda) sau când ești în stare relativ normala, deci nu prea dilatata și nu prea uda.

| Holiday a răspuns (pentru MariaMaia879):

"Orice femeie isi poate face vaginul sa fie stramt sau larg."

De largit se poate intr-o oarecare masura, de stramtat niciodata. Poate doar chirurgical. Ideea e cum este, nu cum pare a fi.

| Holiday a răspuns (pentru Briannaa12):

In stare normala.

| Briannaa12 explică (pentru Holiday):

Mulțumesc mult pentru lămuriri

| LoredanPornescu a răspuns:

Eu zic sa iti bagi un castravete de circa 20-25 cm^2. Daca intra tot fara dureri si complicatii esti perfect sanatoasa si pregatita de o partida de amor. Daca nu intra, iti recomand placa de par sa iti indrepti vaginul.

Mult noroc,
Loredan.