| Mira9 a întrebat:

Poate suna scarbos sau cel putin nu este un subiect usor de abordat, dar am o problema destul de uratica legata de aspectul organelor mele genitale. Mai exact, sunt fata si am observat un exces de preput clitoridian si din cauza aceasta imi este cam greu sa am o viata sexuala implinita deoarece tot timpul ma gandesc sa nu se vada acea zona. Nu neaparat viata sexuala e problema, ci grijile mele neterminate de mai mult de un an incoace legate de cum arat. As putea face ceva in privinta problemei sau voi avea asa ceva toata viata?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La tine este doar obsesie. Nu cred ca asa ceva te va impiedica sa ai o viata sexuala normala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te prezinti la o consultatie ginecologica si medicul iti va explica in ce consta si modul in care se efectueaza operatia chirurgicala de labioplastie (reductie labiala) prin care va fi redata ''pasaricii'' tale aspectul dorit. Prin operatia de labioplastie se micsoreaza excesul de labie, astfel incat labia interna (labia minor/clitorisul) sa nu mai depaseasca labia externa, rezultand astfel un aspect uniform, tineresc, care nu iti va mai produce disconfort in timpul activitatilor fizice sau vizual in timpul momentelor de intimitate.
Procedura propriu-zisa consta in indepartarea chirurgicala a excesului de tesut de la nivelul labiilor astfel incat acestea sa isi reduca volumul si sa fie corectate inegalitatile, fara a genera sau lasa cicatrici vicioase, care pot la randul lor sa constituie o alta problema estetica/vizuala. Din acest motiv aceste interventii sunt facute dupa pricipiile chirurgiei plastice si estetice, fiecare caz fiind particularizat ca si solutie chirurgicala. In majritatea cazurilor labioplastia este simpla si rapida si dureaza in functie de complexitatea operatiei de la 15 -20 de minute pana la circa 1 ora, cu anestezie locala (fara a fi necesara anestezia generala). O astfel de operatie de micsorare a labiei/labiilor are ca efect cresterea confortului si a increderii in sine a femei care se afla in situatii intime cu partenerul sau. Multa sanatate!
Acceseaza si citeste :
https://www.drtomamugea.ro/proceduri-trunchi-si-membre/reductia-labiala
https://www.drpanturu.ro/labioplastia/

| mihai69 a răspuns:

Problema ta e în special psihică. Eu cred că prima oară ar fi bine să mergi la un psiholog și acesta să încerce să-ți înlăture acest blocaj / obsesie. Dacă nu va reuși, sau dacă tu în continuare nu vei avea suficientă încredere, o vizită la un chirurg plastician ar putea rezolva problema. Doar că va fi dureros, costisitor și după recuperare s-ar putea să nu mai simți aceeași plăcere când faci sex.
Pe de altă parte, eu unul te invidiez - ești așa cum visez eu părțile intime ale unei femei și tu vrei să strici zestrea primită de la natură! offff... Și fii sigură, nu sunt doar eu așa!

| Plato a răspuns:

In privinta mentalității ai putea face sigur ceva, sa nu mai fie aspectul o obsesie.
Grijile pe tema asta sunt nejustificate.

| Paul754880338 a răspuns:

Cu siguranta iti vei schimba parerea, pe masura ce vei afla ca nu putini sunt aceia care considera atractiv, ceea ce tu consideri acum ciudat si ca nu iti va influenta in nici un caz, in sens negativ viata sexuala.

| Mira9 explică:

Sa inteleg ca, in general, voi, baietii, nu aveti nicio retinere daca nu vedeti labiile acelea perfecte, simetrice, si "abia vizibile?"

| minrest a răspuns (pentru Mira9):

Chiar nu, sub nici o forma; pai dupa ce ai avut atatea pretentii prind fizicul si psihicul, acum avem pretentii si la forma labiilor? Labiile sunt frumose oricum, poate in afara de boli sau malformatii grave; organul genital feminin mi se pare foarte frumos.