| anonim_4396 a întrebat:

Pot face un test de sarcina a doua zi dupa contactul sexual?
(in cazul in care arata 2 liniute, sa pot lua pastila)

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, evident. Testul de sarcina identifica un hormon secretat de placenta, care incepe sa se sintetizeze dupa 7-10 zile de la conceptie. Dozele initiale sunt foarte mici, asa incat extrem de rar testul se pozitiveaza dupa 7 zile de la contactul sexual (aproximativ la una din 1000 de femei insarcinate, restul de 999 primind rezultate fals negative). Un test de sarcina sigur poti face dupa minim 21 de zile de la contactul sexual.
Sincer, sper ca intrebarea este o gluma proasta, nu pot sa cred ca un adult activ sexual poate fi atat de ignorant.

| Violleta2022 a răspuns:

NU! Nu exista nici un test de acest fel pe pamant!
Un test corect se face la 5 saptamani de la ultima data menstruala! Orice test facut inainte va arata negativ, chiar daca o posibila sarcina este in pregatire.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu pot intelege cum pot sa existe astfel de specimene lipsite de cele mai elementare notiuni despre mecanismul de producere a unei sarcini. Acea pastila despre care probabil ai auzit si tu insa habar nu ai cum functioneaza si ce rol are se foloseste inainte de a se forma sarcina, doar in anumite cazuri si numai la indicatia medicului ginecolog, niciodata asa aiurea doar din auzite, "dupa ureche". Testul de sarcina al carui rezultat sa fie corect/valid, se poate efectua doar dupa ce intarzierea menstruatiei depaseste 7 zile. Orice test facut inainte de aceasta data nu va avea rezultatul corect.

| mihai69 a răspuns:

Desigur că poți. Că ar fi total irelevant (sau ar arăta că ești deja gravidă de cel puțin trei săptămâni, dacă ai mai făcut sex neprotejat și în acel interval de timp) e cu totul altă poveste.
Dar în ambele cazuri de mai sus testul e inutil, dacă îl faci în vederea înghițirii unei „pastile de a doua zi".
Și „pastila de a doua zi" e oricum total contraindicată dacă nu ești absolut sigură că riscul unui contact fecundant e de peste 50%.

| Emilian65 a răspuns:

Daca faci testul de sarcina a doua zi dupa actul sexual, il faci degeaba. El se face la circa 21 zile de la ultimul act sexual.

| Crux a răspuns:

O pastilă pentru sinucidere?