| alexioana1992 a întrebat:

prietenul meu are depresie severa.Am o relatie de multi ani cu el. La sarbatori de revelion avut o reactie ciudata. Mi-a spus ca vrea sa ne despartim si sa numai auda niciodata de mine si ca eu sunt vinovata pentru toate problemele intamplate in viata lui. Este pentru prima data cand avut o reactie de acest gen.Pana acuma imi spunea ca ma iubeste foarte mult si ca imi multumeste ca am aparut in viata lui si ca nu l-am respins ca si alte persoane din cauza problemelor sale.De anul trecut din toamna a refuzat sa mai faca tratament pentru depresie.Am incercat sa vorbesc si cu medicul care se ocupa de boala sa dar nu poate sa ofere informatii decat familiei.
As vrea sa gasesc si eu un raspuns la reactia lui urata? Nu vrea sa imi raspunda sub orice forma si ma evita foarte mult.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca are depresie servera are nevoie de cineva cui sa se descarce,cel putin tratamentul include

consiliere in grup cu alte persoane cu acelasi probleme

medicamente antidepresive -endrofine

sprijinul familiei,descarcarea repetata a necazurilor persoanelor iubite,sprijin rational/emotiv

persoanele depresive pot avea stari de paranoia care includ inclusiv halucinati, vocii in minte,stari de frica,ura, negativitate, lipsa incredereri in alti si fata de ei etc

acuma tu trebuie sa fi langa el, daca il iubesti cu adevarat nu il lasa singur, pentru chiar daca te respinge el tot are nevoie de tine da poate boala i creaza starii de acestea

sa nu il critici, judeci, sa nu i spui du-te la doctor, ceva ia cauzat starea aia barfe etc

| alexioana1992 explică (pentru RAY):

Problema este ca numai stiu ce metoda sa aplica ca sa ma pot apropria din nou din el. Cum ati spus si dumneavoastra cand isi revine din criza ma cauta si are nevoie de mine.
Dar acuma isi sustine foarte mult respingerea deoarece este si influentat de alte persoane.

| RAY a răspuns (pentru alexioana1992):

Trebuie sa il ajuti,sa i arati ca si tu ai nevoie de el nu doar mila, trebuie sa il faci sa creada in tine, comunicare multa, desi pare exagerat stai cu el cateva zile non stop daca poti si comunica cu el, ratiunea i va da motive sa creada in tine, daca el crede intro femeie in varsta este pentru ca femeia aia are un avantaj il intelege cumva

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pacat de tineretea ta sa ti-o pierzi in relatia asta, esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri, sa iesi cu fetele in club, la agatat, betii in camin, invatat examene, a inceput sesiunea trebuie sa te apuci de invatat. este momentul sa pui punct relatiei

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mda... O sa ai de tras. Ai putea sa il faci sa iasa mai mult in oras. Doar voi doi. Undeva intr-un loc relaxant. Nu il presa. Fa-i ceva timp asa. Incearca sa faci in asa fel incat sa nu simta vreun gand rau sau ceva. Sper sa mearga. Dupa ceva vreme o sa isi dea drumul. Parerea mea.
Nu prea sunt sigur ca te-am ajutat. Dar iti urez multa bafta.

| Lawliet14 a răspuns:

Ceai de sunatoare si multa afectiune.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Sfatul meu e sa lasi doctorul sa-si faca treaba. Il duci de manuta, tu sau parintii lui, va urma un tratament probabil si se va calma

| alexioana1992 explică (pentru TheLoveDoctorr):

Nu pot sa fac nimic.De vorba cu mine nu vrea sa stea si a schimbat si numărul de telefon, pe rețele de socializare m-a blocat, iar familia nu il interesează ca numai face tratament si nu ii pasa de mine.
Chiar daca mi se sfâșie sufletul si aceasta decizie a lui m-a pus la pământ.

| dianainsta01 a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu ai lui? sau poate cu un alt prieten apropiat lui? nu stiu daca te va ajuta sfatul acesta, dar eu cred ca ar trebui sa il intrebi totusi direct ce s-a intamplat si de ce te evita, pentru ca astfel il vei face sa fie mai stapan pe propria gandire si poate isi va da seama ce simte cu adevarat. din cauza depresiei el este mereu nesigur si pune la indoiala totul. astfel l-ai putea poate scoate din starea asta si iti va marturisi. trebuie sa fi directa, dar totusi sa te gandesti si prin ce trece el, deci intelegatoare.

| alexioana1992 explică:

Depresia a dobandit-o in urma unui eveniment din adolescenta întâmplat cu mama sa. Ceea ce a făcut mama sa este strigător la cer atât pot sa spun.
Si din cate am aflat este sfătuit de catre o femeie mai învârsta, care a reușit sa il întoarcă impotriva. Nu înțeleg scopul persoanei deoarece ma cunoaște știe ca i-am fost alaturi in toate momentele grele.