| sealover190 a întrebat:

Problema mea este mai complicata nici nu stiu de unde sa incep: Totul a inceput in decembrie 2015. Am cunoscut un tip pe Facebook el este la aceeasi facultate cu mine doar ca eu sunt la zi si el la distanta. Noi am vorbit doar virtual, nu am am mai apucat sa ne vedem si fata in fata. La acea vreme, eu nu voiam sa ma mai implic in nici o relatie pentru ca inca sufeream dupa cineva care m-a dezamagit foarte tare, nu mai aveam incredere in nimeni, eram prea ranita. Ma intelegeam foarte bine cu el aveam multe in comun, i-am spus ca putem fi doar prieteni el tot incerca cumva sa ma cucereasca cu cadouri, mi-a zis ca viata merge inainte, ca nu trebuie sa sufar dupa cineva care nu merita, dar eu eram o proasta care refuza sa vada adevarul, in capul meu era doar cel care m-a ranit, mi-a facut viata un cosmar si tot eram optimista ca lucrurile se vor rezolva. Convorbirile noastre incepeau sa se rareasca din ce in ce mai tare i-am spus ca doresc sa ramanem amici sa ne cunoastem mai bine si poate cu timpul vom ajunge sa avem ceva, dar din momentul acela nu l-am mai cautat nu voiam sa ii mai dau sperante false sa il fac sa sufere, nici eu nu stiam ce vreau de fapt. El tot insista sa mai vorbim dar nu i-am mai raspuns la nici un mesaj. Ultima data mi-a trimis mesaj prin aprilie anul trecut. Pe Facebook m-a sters de la prieteni, dupa imi tot trimitea cerere de prietenie care am ignorat-o nu am sters-o sau ceva, el crezand ca poate nu imi apare si tot insista. Pana la urma a renuntat si el vazand ca nu are nici o sansa. As dori sa reiau cumva legatura cu el dar nu stiu cum sa incep, avand in vedere ca nu am mai vorbit de un an, mi-e rusine nu stiu cum ar reactiona, posibil m-ar crede o ciudata nici nu stiu ce sa-i scriu. Imi pare rau ca am irosit o sansa cu cineva care putea sa ma scoata din starea aia de depresie, sa ma faca fericita. Chiar daca nu vom fi impreuna macar sa am eu constiinta impacata ca am incercat, chiar vreau sa reiau legatura cu el. Recunosc ca ma port copilareste dar la capitolul relatii stau foarte prost, sunt foarte timida de felul meu si nu pot zice ca am avut o relatie serioasa, mai mult doar din acelea,, copilaresti". Nu stiu cum sa procedez. Eu am 21 de ani, el 22.

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Persoanal nu insist niciodata,nu prea pot sa ma pun in pilea lui.
Probabil daca zici ca a insistat, ai avea sanse si ai putea da nastere unei conversati cu un simplu buna.
Acum a trecut un an, poate e intr-o relatie, poate nu mai e interesat...
In principiu ar fi bine sa nu complici lucrurile si sa fie ceva scurt la la obiect.
Intra pe facebuck si cauta-l.
Vezi cum decurg lucrile.
Daca nu e asa cum vrei tu, accepta situatia cum a facut si el candva.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am sa inteleg vreodata, de ce dai cu piciorul cuiva si dupa aceea te duci sa-l intarati, sa-l rogi sa vina inapoi!
Ori esti total imatura, ori nu ai pic de mila pentru acel baiat.
Un sfat sincer:
Da-i pace si cauta-ti altul, cred ca astuia i-a ajuns!

| GoldenZenith a răspuns:

Este bine, in primul rand, că ai știut să nu îi dai speranțe false. Asta poate fi un prim argument în fața lui. Îl poți întreba un simplu "ce mai faci?", iar de acolo vezi cum evoluează conversația. Fii naturala! Nu exista un manual sau niște pași de urmat în relații sau potențiale relații, fiecare face cum crede și cum simte.