| AndreeaRoxanaBZ a întrebat:

revin cu o problema in dragoste. Eu sunt cu iubitul meu de 4 ani, amandoi avand varsta de 22 de ani. Locuim impreuna de prin vara, casa este a lui, stam singuri. Insa am o problema caruia chiar nu mai stiu sa-i fac fata, am incercat sa vorbesc cu el, au vorbit si parintii lui cu el ( oarecum, i-au spus ca nu e bine ce face in unele situatii, dar ca noi decidem ce se va intampla intre noi). Bun, problema este ca eu cred ca l-am invatat cu binele. I-am iertat multe in acesti 4 ani si el pur si simplu cam face ce vrea, ne certam cel mai des din cauza ca nu-mi acorda atentie suficienta, ma simt cateodata cu el in casa de parca as sta singura. De parca sunt bibelou, pe care-l mai sterge din cand in cand de praf. Cand vine acasa si are timp liber, sta pe calculator jucand jocuri video in mare parte sau se duce pe la prietenii. N-as avea nimic impotriva ca se duce la prietenii, ma inteleg foarte bine cu ei, de multe ori m-am dus cu el, insa acum a inceput sa-mi lipseasca cat mai mult de acasa fix in zilele in care as avea si eu liber de la servici si am putea sa petrecem timp impreuna.Mi-a lipsit de curand 3 zile de acasa( stiu sigur ca se duce la niste prietenii! Nu exista alta femeie, se duce pur si simplu si se joaca pe xbox sau stau impreuna, stiu ca este la ei pentru ca am vorbit si cu iubitele lor si au acceasi situatie doar ca pe ele le mai si suna, pe mine nu prea, daca nu-l sun eu sa vad unde e, nu exista sansa sa aiba alta femeie- telefonul nu l tine dupa el,banii nu lipsesc din casa, retele de socializare nu are sa spun ca ar avea pe vreuna cu care chatuieste). Nu stiu ce sa mai fac in cazul asta. Ne certam des din cauza faptului ca nu-mi da atentie, am adus si vorba de despartie, el ba spune ca pot pleca-ba ca sa nu plec, ca el ma iubeste, dar asa e el. Efectiv nu stiu ce sa mai fac, m-am gandit sa plec, dar nu prea as avea unde, parintii mei nu locuiesc in oras- am jobul aici, nu-mi permit financiar sa plec, de discutat cu el vad ca nu intelege. Marea lui problema este ca el nu s-a exteriorizat niciodata la discutiile accestea, mereu imi spune sa fac ce vreau, rade sau schimba subiectul( in cel mai rau caz pleaca de acasa) o singura data s-a exteriorizat acum o luna jumatate cand ne-am certat foarte urat si atunci mi-a spus cu lacrimi in ochii ca ma iubeste dar ca asa e el si ca daca imi doresc sa plec usa lui e deschisa, ca nu ma tine cu forta desi ii pare rau. Apoi au urmat cateva zile in care s-a comportat exemplar, acum iar are accelasi comportament. Lui ii se pare normal ce face, zice ca ce vreau de la el? Sa stea in casa cu mine toata ziua? Nici macar nu i am cerut asta, i-am cerut doar sa nu mai stea mereu in joc sau plecat de acasa. Eu cred ca l-am invatat cu binele, in trecut i-am iertat multe, in prezent ii iert tot ce face, il astept acasa cand pot mereu cu curatenie si mancare, banii ii impart cu el, pana si prietenii lui accestia buni mi-au spus ca nu stiu cum suport, ca parca as merita ceva mai bun. Dar eu stiu ca el poate sa fie si bun, pentru ca uneori este, insa de cele mai multe ori se comporta cu mine de parca n-as insemna nimic pentru el: ce as putea sa fac in cazul asta? Sa plec, pentru mine nu este o varianta pentru ca v-am spus, parintii mei nu sunt de aici, nu-mi permit o chirie si nici prietene disponibile sa stau la ele nu am. Sa discut, am discutat, pe o ureche ii intra si pe cealalta ii iese, m-am gandit mereu ca este inca imatur dar pe mine acceasta situatie ma dispera, chiar nu mai stiu ce sa fac. Mai ales acum de cand a inceput sa plece cu zilele, zici ca fuge de mine, dar pentru el este o metoda de rellaxare- sa stea cu baietii. Nu ii se pare nimic wow ca pleaca cateva zile pe la ei. Are cineva vreo solutie? A mai trecut cineva prin asta? Ce as putea sa fac? Sincer, am incercat cam orice- adica am vorbit cu parintii lui, care sunt de parere cu mine, am discutat si cu el-degeaba. Nu-mi doresc despartirea chiar deloc, il iubesc foarte mult, insa pur si simplu nu mai gasesc solutii in capul meu. Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna, eu inteleg ca problema lui si inclusiv a ta este faptul ca el este dependent de jocuri.

Poti sa rezolvi aceasta problema incercand singura sau apeland la sfatul unui psiholog.

Situatia e destul de neplacuta deoarece aceasta dependenta poti incerca sa o inlocuiesti cu alta, precum sexul.

Nici el nu prea are ce face. E boala. Singur va trebui sa realizeze. Si foarte posibil sa nu o faca.

Din moment ce nu ai posibilitatea financiara de a pleca de acasa si de a te intretine singura, ai putea explora si una dintre solutiile:

- sa incerci sa locuiesti o perioada la o prietena (e vorba de o luna sau mai bine) si sa vezi cum se comporta.

- sa incerci sa iti gasesti intre timp pe altcineva.

- sa iti gasesti un hobby astfel incat sa nu ti se mai para ca pierzi timpul.

- sa te apuci si tu de xbox si sa jucati impreuna.

- sa pui in aplicare zicala " daca la 10.00 nu esti acasa eu fac sex cu tine sau fara tine".

- sa discuti un pic cu el in ideea de a realiza ca este dependent de jocuri. Dar in acest caz va trebui sa te pregatesti mai bine.

| Felys a răspuns:

A-i doua variante,ori pleci ori il accepti asa cum e, nicidata nu vei putea schimba pe nimeni in realitate nu pe termen lung, el stie ca depinzi de el si chiar daca te iubeste nu vrea sa iti faca pe plac sa fie catelusul tau, isi doreste libertate si o obtine pentru ca si-o permite, tie daca nu iti convine esti libera sa iti reorganizezi viata

| vocea a răspuns:

A ramane intr-o relate toxica nu este ceva banal este o ameninare la adresa sanatatii tale, atat mentale cat si fizice. Nimeni nu spune ca nu ai incercat sa rezolvi lucrurile, sa transformi relatia. Probabil ai facut-o.N-a mers. Esti dezamagita complet. Simti ca toate eforturile tale au fost in zadar. Cu toate astea nu esti capabila sa iti faci bagajul si sa pleci. Eu iti spun ca usa e deschisa, tu s-ar putea sa nu o vezi asa. Poate ca prietenii, rudele, toti din jurul tau ti-au spus sa o faci dar pur si simplu nu poti. E ca si cum ai fost condamnat la inchisoare si nu se stie pentru cat timp. Exista totusi o sansa pentru tine.Ai putea fi eliberata daca ai comportamentul adecvat.
Uneori admiti ca te afli intr-o inchisoare, incerci sa faci un pas sa iesi dar te intorci inapoi. Ceva din tine iti spune ca nu mai poti astfel, nu mai poti trai astfel si totusi continui sa o faci. Sentimentul este atat de apasator si obositor. Uneori incepi chiar sa-ti decorezi inchisoarea, sa o faci mai calduroasa, mai prietenoasa. Incerci sa o impachetezi astfel incat sa te simti mai confortabil, dar in interiorul tau esti constienta ca vei muri in aceasta celula.
Trucurile la care decurgem noi, oamenii pentru a ne insela pe noi insine sunt uimitoare. Scuzele pe care le invocam sa ramanem in aceasta capcana sunt dintre cele mai variate, de la cele irationale pana la cele mai rationale( aparent).

Intr-o relatie de dependenta poate exista mula dragoste, daruire si angajament. Ceea ce o face nesanatoasa este caracterul compulsiv al acestora. Cu alte cuvinte intr-o relatie dependenta, nu alegi liber partenerul ci esti impins intr-un mod magnetic si irational spre aceasta persoana. Aceasta nevoie compulsiva iti limiteaza drastic libertatea ta de a alege si te converteste intr-o sclava. Esti atrasa fara sa-ti dai seama de aceasta relatie ca de un drog desi stii ca aceasta iti face rau. Parca ceva necunoscut iti cere sa rami in aceasta relatie cu orice pret, cu orice risc.

| Atlas33 a răspuns:

E simplu si des intalnit povestea voastra,unul iubeste mai mult celalalt mai putin,motiv pentru care linistea celui ce se simte iubit, il confera libertatea de a manipula, a spune si a face lucruri ce le-ar fi facut in situatia in care ar fi el, cel care iubeste mai mult. Daca tu crezi ca si el te iubeste, daca tu tot speri ca poate fi si mai bun, ma tem sa nu fie doar teama ta de a nu ramane singura si neputinta de a incepe altceva de la capat.Ai putea lupta pentru el declansandu-i iubirea din starea latenta.dar cum? Abia cand esti pe punctul de a pierde ceva sau pe cineva,realizezi cat de mult inseamna pentru tine. Deci,ce ai de facut? trezeste-l din indolenta,deschide-i ochii mari si indreapta-i spre tine,arata-i ce inseamna sa ramana singur cu jocurile lui,sa manance hrana rece si sa doarma cu perna in brate,sa dea televizorul tare pentru a asurzi linistea din casa ce te macina usor,putin cate putin zi de zi. Stiu ca iti va fi greu,dar fugi de el, o zi,doua,trei,vezi tu,o sa-ti dai seama cand sa revii pentru ca,daca te iubeste va face orice este posibil si imposibil chiar,sa te aduca innapoi,astfel jocul va fi in mainile tale si vei hotara daca sa revii sau nu.Du-te la un hotel, undeva vezi tu si stai acolo pentru doua zile daca tot vrei sa faci ceva cu adevarat pentru relatia asta, lasa-l sa te sune sa fiarba sangele in el, sa se intrebe si sa banuiasca, sa se indoiasca..sa regrete sa planga sa zbiere, abia atunci sa-i mai dai o sansa, sansa de a-ti auzi vocea din nou. cu bine si tine-ma la curent.

| AndreeaRoxanaBZ explică (pentru Atlas33):

Este o idee. M-am gandit si la varianta asta, m-am gandit si sa fiu eu mai dragastoasa ( mult mai mult? ) si sa nu mai fac "urat" cand el pleaca sau se joaca, ori sa-i platesc cu acceasi moneda doar ca sa-l fac sa realizeze ca nu e ok ce face. Avand in vedere ca in perioada ce urmeaza o sa petrec destul de mult timp la locul de munca, am zis sa nu ma mai strofoc atat de mult cu casa, cand am liber sa-mi gasesc hobbyuri- sa ma apuc de sala, sa-mi schimb parul, sa citesc, sa incerc sa ies mai des cu prietenele mele, astfel incat fiecare sa avem rutina noastra- sa-mi simta dorul poate, sa vada si el cum e sa se simta ignorat si sa primeasca dragoste cu portia. Insa mie imi este destul de greu sa fac asta, si tare imi este frica ca va fi in zadar.

| Atlas33 a răspuns (pentru AndreeaRoxanaBZ):

Pe tine te doare sa.l faci pe sa sufere si asta pentru ca tu il iubesti. Daca nu vei avea curaj sa.ti spui punctul de vedere,vor trece ani si tu,vei fi aceiasi victima ingenuncheata de calau. E viata ta si, el in fond nu e decat un strain ce nu.ti duce dorul si nici grija nu ti-o poarta, esti doar o pierdere de timp, un spatiu gol ocupat cu ceva inerent vietii lui, o viata egoista ce nu o vrea impartasita cu tine. Poate ca te iubeste, nimeni nu stie asta, dar trebuie macar sa ai curajul sa-l silesti s-o marturiseasca.Numai asa vei sti, doar asa vei intelege ca viata nu-i o joaca si mal ales viata ta care nu e decat una si nu merita traita intr-o doar si cu speranta desarta ca intr-o zi el va fi ceea ce de fapt nu va putea fi niciodata. Trezeste-te, esti mult mai buna decat un baietandru dezlipit de pamant ce traieste intr-o lume virtuala si pe care o gaseste mult mai interesanta decat tine.o fiinta vie reala. Hai te rog eu, tu chiar poti mai mutl si tu stii asta, iesi din ceata si depaseste conditia asta de victima si calau.

| georgianasiiulia a răspuns:

Lasa-l fata mai sut barbati pe lumea asta nu ramai tu nemaritata

| georgianasiiulia a răspuns:

Despartate de el mai gasesti barbati nu ramai tu nemaritata

| Acras a răspuns:

Daca esti una de aia urata stai si indura...ca na asta este dar daca esti o fata simpaticuta te mai si duce cat de cat capul cauta-ti altul, lasa astea cu "il iubesc f mult" si toate cacaturile.eu am luat-o pe una cu mine 3000 de km departare de casa si cand nu a mai mers i-am facut bagajelul, biletul de avion si PA.viata e prea scurta ca sa fii nevoita sa induri orice cacat.Barbatii stii cum trag la tine daca esti o fata de calitate? cum trage ursul la miere, si inca ceva daca el face mereu asa cum spui tu, inseamna ca e plictisit de tine dar din obisnuinta de a fi cu tine zice te iubeste

| paradise66p a răspuns:

Nu stiu unde voi, anumite fete aparent de treaba tipi ca asta care din perspectiva mea nu au nimic atragator, sau ce te tine langa el. Si eu ma joc pe calculator si eu traiesc, si sunt un pic timid dar sa fi avut pe cineva ca tine restul nu inseamna nimic adica sa fie acolo langa mine, si eu sa imi bat joc de ea? Sa merg sa ma joc pe xbox si altele, zile intregi. Ma f... in ele de prostii as fi iubit-o si as fi facut totul in putinta pentru noi...
El e un ametit nu intelege nimic, pentru el e viata pustilor de 12 13 ani perfecta are gagica are bani se joaca cat vrea.
P.S: mi-am facut cont tocmai sa scriu asta, eu imi doresc o astfel de persoana si el isi bate joc