| georgiana5577098 a întrebat:

Buna! Săptămâna trecută am făcut sex cu iubitul meu însă prezervativul s-a rupt și a ejaculat in mine. Eu eram in ultima zi a perioadei fertilității, cu o zi in urmă fiind riscul cel mai mare de a ramane însărcinată.Ne-am speriat amandoi, insa ne-am mobilizat si am luat la maxim o ora după actul sexual Postinor2. Acasa la el m-am spălat, in exterior dar si putin in interior. Mai exista riscul de a rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Din moment ce ai luat pastila de a doua zi ești 100% protejată și nu mai exista riscul implantării unei sarcini, stai liniștita. Din moment ce aveți o relație, puteți sa lăsați prezervativele și sa încercați alte metode contraceptive, de exemplu steriletul, pentru a nu mai exista,, accidente". Consulta-te cu medicul ginecolog.

| georgiana5577098 explică (pentru AnemonaP):

Mulțumesc mult

| VoidEternal a răspuns (pentru AnemonaP):

Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar pastila de a doua zi nu are eficienta 100%. Am un caz în familie in care nu a avut efect, deși a fost luată la câteva ore.

| Floridori a răspuns (pentru VoidEternal):

Foarte corect ceea ce spui! Daca s-ar si obosi sa citeasca prospectul (si persoana care a intrebat, dar si cea care a raspuns), chiar si acolo scrie negru pe alb ca eficienta este de 85%. Asta inseamna ca dintre 100 de femei, 85 nu au ramas insarcinate, iar 15 da.
In cazul celor 15, deci si in cazul cunostintei tale, pastila nu a mai avut efect deoarece ovulatia deja se produsese.Chiar daca pastila este luata la scurt timp, dar ovulul s-a desprins din folicul chiar si cu 1 minut mai devreme, nu se poate impiedica fecundarea acestuia, deoarece pastila de a doua zi functioneaza pe principiul amanarii ovulatiei.Deci luata inainte, va amana ovulatia si ovulul nu va fi fecundat, avand o eficacitate de 100%, dar luata chiar si dupa cateva minute, chiar secunde de la eliberarea ovulului, sansele de sarcina sunt aceleasi ca si in conditiile in care nu s-ar fi luat pastila, deci eficacitatea pastilei va fi aproape de 0%.
Desigur, banuiesc ca nu te intereseaza subiectul atat de tare si imi cer scuze pentru interventie, dar am observat ca dai raspunsuri foarte bune uneori si ma bucur ca mai exista si oameni informati.

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Si ca raspuns aditional persoanei care a adresat intrebarea.
Pastila de a doua zi a fost luata inutil din moment ce ovulul se eliberase deja cu o zi in urma.
Ziua imediat dupa ovulatie are sanse de 30% de sarcina, cu sau fara pastila, din moment ce pastila functioneaza pe principiul amanarii ovulatiei, insa in cazul tau, ovulatia deja se produsese, deci daca ai ghinion si ovulul inca era viabil in momentul actului (sansele sunt mai mari sa nu fi fost viabil, dar totusi...) spermatozoizii nu ar fi putut fi impiedicati sa il fecundeze, fie ca ai luat pastila dupa 5 ore, sau dupa 5 minute.
Cel mai bine ar fi sa iti faci un test de sarcina trecute 21 de zile de la act daca menstruatia nu apare intre timp.De mentionat este ca ar trebui sa fii atenta si sa nu confunzi menstruatia cu sangerarea produsa de pastila de a doua zi ca si efect advers.Acest efect apare in general dupa 5-10 zile de la administrare, NU este menstruatie si nu reprezinta nici confirmarea si nici infirmarea unei posibile sarcini.

| VoidEternal a răspuns (pentru Floridori):

Mersi, de 85% țineam și eu minte dar pentru că nu îmi aminteam foarte bine am decis sa nu mentionez procentul. Cazul pe care l-am menționat este însă 100% real, nu știu din auzite.

Mersi și de informațiile suplimentare, nu cunoaștem in detaliu mecanismul.

| georgiana5577098 explică (pentru Floridori):

Tin sa te contrazic. Pe prospect scrie "impiedica fertilizarea a ovulului deja eliberat". Ai o explicație la asta?

| Floridori a răspuns (pentru georgiana5577098):

In cazul Postinor (dar nu numai), prospectul folosit in Romania este ince cel din 2015, insa au mai existat revizuiri ale acestuia, in functie de studiile clinice efectuate intre timp si de rezultatele obtinute la nivel real in: 2016, 2018 si 2021.

Astfel, daca ai posibilitatea si curiozitatea si cauti un prospect in alta limba (de exemplu in engleza din moment ce in UK se foloseste deja varianta de prospect din 2021), vei vedea ca exista diferente destul de mari intre un prospect si altul. Eventual, daca vei compara toate prospectele revizuite, vei vedea ca datele si informatiile difera destul de mult.Asta se datoreaza faptului ca in realitate, nu se cunoaste 100% mecanismul prin care levonorgestrelul este metabolizat, ci doar s-a descoperit ca acesta are anumite efecte in dereglarea ciclurilor, efecte care ajuta la impiedicarea fertilizarii ovulului datorita faptului ca socul hormonal face ca ovulul sa fie eliberat cateva zile mai tarziu decat in mod normal.

In orice caz, sansele de sarcina erau destul de reduse din start din moment ce ovulul are o durata de viata destul de scurta, care in cele mai multe cazuri nu depaseste 12 ore. Daca ciclul tau este perfect regulat si ai siguranta 100% ca ziua cu bucluc a fost ziua imediat urmatoare ovulatiei, exista sanse foarte mari ca ovulul sa nu mai fi fost viabil in orice caz.

| Floridori a răspuns (pentru VoidEternal):

Te cred ca este caz real.Se mai intampla si accidente de genul si 15% rata de esec nu este un procent chiar neglijabil.

Cu drag!
Multa sanatate si o zi frumoasa!

| georgiana5577098 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos

| Floridori a răspuns (pentru georgiana5577098):

Cu drag!
Speram sa fie totul bine.
Multa sanatate!

| georgiana5577098 explică (pentru Floridori):

Hei! Revin cu un "update"? Mi-a venit menstruația.Mersi mult de sfaturi ❤️

| Floridori a răspuns (pentru georgiana5577098):

Ok, super!
Atentie la cum se manifesta, insa! Poate fi sangerarea ce apare la 5-10 zile de la administrare si care este doar un efect advers al pastilei, nu menstruatia.
Desigur, numai tu poti deosebi o sangerare de alta, asa ca fii atenta daca exista diferente. Daca se manifesta ca orice menstruatie de pana acum, super, atunci poti sta linistita happy
Numai bine!

| georgiana5577098 explică (pentru Floridori):

Asemenea ❤️