| xJeniferx a întrebat:

Buna!happy

Scuze de roman happy, multumesc celor care o sa 'l citeasca
Am si eu o intrebare
Eu am 16 ani, fac 17 anul acesta iar el are 21
am un prieten de 8 luni si pana de crand totul a fost ok, au mai fost certuri care au trecut ca in orice relatie.In tot acest timp am vb foarte mult la telefon si prin mesaje(este la facultate in alt oras si vine acasa doar in weekend) dar de la un timp(cam 2 luni) am inceput sa vb foarte putin pe zi, gen 2-3 mesaje si poate un apel de 2-3 minute. Acum 2 saptamani am fost in discoteca,el cu gasca lui si eu cu gasca mea(nu stiu multe persoane ca ne vedem, doar prietenii. avem o relatie de care nu vrem sa stie toata lumea); el o plecat acasa dar eu am mai stat cam o jumate de ora, dupa aceea o venit la mine acasa.am inceput sa povestim si mi-a zis ca o colega de-a mea(fata nu stie ca eu ma vad cu el) o venit la el sa danseze si ca el i'a pus mana pe posterior, mi-a zis dupa aceea ca i'a pus mana doar ca sa plece dar cand o vazut ca ea sta o plecat el, bineinteles eu m-am suparat si nu prea am mai vorbit cu el..si'a cerut scuze dar eu am ramas suparata pe el.mi-am zis ok, acum nu pot sa stau suparata pe el din cauza asta si sa ma despart de el doar din cauza asta.Am inceput sa ne comportam din nou normal. Miercuri a venit la mine de a dormit iar joi dimineata cand a plecat i-am dat mesaj de am vb pana o ajuns el acasa.I'am mai dat un mesaj cu"spor la munca"pentru ca mergea la lucru, dupa ce mi-a trm un :* inapoi nu mi-a mai trimis toata ziua nici un mesaj desi de la 1 pana la 2 avea pauza.Nu i'am trimis nici eu nici un mesaj ca am zis sa nu-l deranjez si cand o avut pauza m-am gandit sa'l las in pace, sa se odihneasca ca are de lucru.seara cand a venit la mine dupa ce a adormit i'am luat telefonul de m-am uitat la mesaje(nu stiu dc am facut asta si stiu ca nu am facut bine)si am vazut ca el o vb cu o fata pe care o cunos,este de aceeasi varsta cu mine,suntem in clase diferite dar ne cunoastem; am vazut ca o vorbit cu ea in timp ce era la scoala, in pauza, pe la 7 seara si inainte sa iasa de la lucru(la 9) i'a dat mesaj daca nu iese afara 10 minute sa povesteasca(nu s'o intalnit, nu o putut fata..nu era acas sau ceva de genu); inainte povesteam tot,imi spunea cu cine iese, cu cine vb, unde iese si eu la fel.Seara nu mi-a spus ca o vb cu fata aia si cand am vazut mesajele acelea in telefon m-am suparat si deja am inceput sa ma indoiesc de faptul ca ma mai place.
Ieri am aflat de o discutie pe care o purtat'o cu prietena mea(o sa o notez cu x); ea i'a spus ca nu mai poate sa ii pana :* in mesaje ca ii cu mine(o zis in glm)iar el i'a spus sa nu mai vb despre mine in public iar ea l-a intrebat ca nu intelege dc ne tot ascundem noi iar raspunsul lui a fost ca ii place sa fie libertin, nu ii place sa fie tras la raspundere; el imbratiseaza pe orice fata pe care o cunoaste dar na.m-am obisnuit chiar daca nu imi prea place acest lucru iar el i'a spus x ca daca eram pe bune impreuna ma legam de fetele pe care le strangea in brate si ma legam si de preietene mele desi pe prietenele mele le strange in brate si nu le-am zis nimica la nici una.eu sunt prietena cu un fost si am inteleg foarte bine cu el,ies in oras,povestim despre orice iar prietenul meu in discutia cu x i'a spus ca oricum eu ies in oras cu fostul si ca nu il deranjeaza, ca eu nu am treaba cu el si nici el cu mine
Dupa aceea eu am cerut o pauza si el a fost de acord, o spus ca daca asa vrei asta este.Tot ieri am aflat si de conversatia asta cu x:
mi-a dat mesaj acum 3 zile.
daca nu vreau sa luam o pauza
si i-am zis ca e ok.
si gata
si chiar nu te mint
pai de ce sa luati pauza?
da e mai bine asa...
o zis ca asa simte ea.da nu o mai sunam nu mai dadeam mesaje
pai de ce?
straight face
asa...s-a stins treaba
nu ma mai iubestecrying
sigh
pai daca nu ii mai acordai atentie, s-o fi gandit ca nu te mai intereseaza...
adica mna, 7 luni sau cat aveti, e mult
e bine cum e cris
laughing
oricum daca nu facea ea pasu.
faceam eu pasu asta
deci e mai bine asa..ca a facut pasu
nu se simte abandonata
oricum eu am pregatit-o asa usor usor.
in ce sens ai pregatit-o?
nu m-am detasat dintr-o data te ea
asa usor usor
dupa 2-3 zile de la pauza ne'am impacat
de discutiile cu x am aflat doar ieri
ce sa mai cred despre el? imi place de el dar am ma gandesc sa ma despart de el

14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Atunci cand Dracu' a tuns pisica a pus: Multa zarva, par putin". Felicit pe toti cei care au reusit sa-ti citeasca intreaga ta poveste si sa inteleaga si ceea ce tu ai scris. In rest, sa auzim numai de bine!

| anonimg a răspuns:

Daca iti plac baietii usuratici atunci ramai cu el.
Daca acum el se comporta libertin, cand relatia dintre voi va inainta, el va fi mult mai libertin.
Baietii de regula vor sa aiba o prietena buna; dar atat de buna incat sa ii permita sa mai fie si cu altele. Un mare vaiet exista printre adolescentii fara minte.
Preocuparile adolescentetilor nu trebuie sa fe dragostea -relatia cu persoanele de sex opus. Aceasta isi are timpul ei; dar nu la adolescenta. Dragostea este doar pentru oamenii care au o judecata matura. Rar exista oameni maturi sa sufere din dragoste; dar scolile, liceele si facultatile sunt ticsite(full) de adolescenti fara judecata.

Desparte-te de el si spune-i ca nu este timpul acum pentru relatii de felul acesta.
Iar tu, cauta prioritatea in viata, si nu placerea.
Daca nu vrei sa mai suferi si in viitor, cauta-L pe Dumnezeu, invata de la El si ai sa fii fericita.

| raluk27 a răspuns:

Lasa-l in pace, ca nu are absolut nicio treaba cu tine. Nu pierzi nimic. Si nu inteleg de ce stai si-i accepti toate prostiile.

| xJeniferx explică (pentru raluk27):

O incepu sa faca chestii din astea de 2 saptamani..nu am vrut sa ma despart de el din cauza a ceea ce o facut la disco..am spus ca ii mai dau o sansa dar acum cu mesajele sunt..cand le'am citit m-am simtit foarte prost, m-am gandit ca el are timp pentru aia dar pentru mine nu, imi este un pic mai greu sa ma despart de el dar cand o sa vina acasa o vb cu el despre mesaje(nu stie ca am vazut mesajele)si o sa ii spun ca vreau sa ne despartim dar am vrut si parerea la altii despre chestia asta...

| Raiiiisa a răspuns:

Daca vrei o relatie reusita cu un baiat,atunci nu o tine ascunsa.Din moment ce nimeni nu stie ca voi sunteti impreuna,ma refer la fete,iti dai seama ca se dau la el ca toate cred ca e singur,iar un baiat niciodata nu o sa refuze daca fata a "ridicat"coada.
E clar ca el este mai mult decat libertin,ii plac distractiile si iesirile.
Vrea langa el o fata care sa ii accepte astea,sa nu il streseze, sa ii permita multe si sa nu se supere niciodata pe el.
Tu nu vrei asta si din cate vad esti destul de geloasa.
Totusi nu ne-ai zis motivul din care ati vrut sa tineti relatia ascunsa.
Daca continua tot asa, nu are rost sa tragi prea mult de o relatie, pana la urma unul pleaca, altu vine.Decat sa-ti pierzi vremea asa si sa faci pe "politaiul" ca nu ai incredere in el, mai bine va vedeti amandoi de treaba.

| xJeniferx explică (pentru Raiiiisa):

Am zis la inceputul relatie ca nu are rost sa afle lumea ca ne vedem, am zis sa treaca un timp sa vedem daca relatia tine; si nu am mai vb despre asta, nu m'o prea deranjat adica stiau prietenii apropiati, nu trebuia sa afe toata lumea; sunt geloasa dar este doar un pic de gelozie pe faptul ca le imbratiseaza pe toate prietenele lui, ma simt mai mult naspa as putea spune dar asa este el si nu pot sa ii spun sa se schimbe deoarece el cand mi-o zis sa ma schimb i'am cerut sa ma accepte asa cum sunt si daca este sa ma schimb.schimbarea sa vina de la sine nu doar pentru ca zice el, deci nu ar fi corect sa ii cer asta.niciodata nu i'am spus ca nu are voie sa mearga undeva (cum mai fac unii), intotdeauna imi zicea unde merge, cu cine si eu ii uram distractie placuta si nu ii mai dadea mesaje cand stiam ca este cu prietenii deoarece trebuie sa petreaca si timp cu ei, nu ar fi frumos sa fie cu prietenii lui si noi sa vorbim prin mesaje sau la telefon. daca continui tot asa? adica la ce te referi? la faptul ca sunt geloasa si ca i'am controlat mesajele din telefon ceea ce da dovada ca nu am incredere in el, am avut incredere si chiar nu stiu de ce m-am uitat in telefonul lui.acuma nu stiu ce sa mai cred despre el, daca sa ii cred scuzele(daca o sa fie) cand o sa vorbim despre asta sau sa nu-l cred

| BTWIN a răspuns:

De ce Dumnezeu va combinati cu baieti mai mari decat voi cu 5 ani mai mari?! voi n-aveti multa minte...

| ana5 a răspuns:

Eu cred ca nu te merita daca face aceste lucruri, si chestia ca nu ii place sa isi expuna relatia, inseamna ca nu te iubeste. Daca ii place sa fie liber de fata cu alte persoane lasa-l sa fie singur ca nu te merita!

| RoxKnkK a răspuns:

Cel mai bien ar fi sa te desparti de el...se vede ca nu te mai place..si apoi o sa vezi cum reactioneazawinking

| xJeniferx explică (pentru RoxKnkK):

Si daca el imi zice ca nu vrea..eu cum sa reactionez? simt ca sunt o fraiere dar totusi inca il plac si tin la el..intr'un fel m'as desparti de el din cauza la ceea ce face dar imi addc aminte cum se comporta cu mine la inceput si cum se comporta cu mine cand suntem singuri.

| xJeniferx explică (pentru xJeniferx):

Aduc*

| RoxKnkK a răspuns (pentru xJeniferx):

Daa bien zis se comporta! eu zis ca mai bien ii spui : s-a terminat totul si gata! si daca nu vrea ii spui de aceea fata si mesajele... daca are scuze iarta-l si spune-i ca sa nu se mai intample. daca se intampla iar te desparti definitiv

| xJeniferx explică (pentru RoxKnkK):

Dar daca o sa se intample nu stiu daca eu o sa mai aflu pentru ca o sa isi stearga mesajele si nu pot sa mai aflu, o sa fie mai discret..chiar nu vreau sa ii dau o sansa si el sa isi bata joc

| xJeniferx explică:

Cum sa procedez in legatura cu el, cu relatia noastra?