| AmaliaLia a întrebat:

Acum 2 saptamani am avut contact sexual neprotejat. sad Cu toate ca partenerul a terminat afara, eu imi fac griji in privinta unei eventuale sarcini, desi s-a intamplat in prima zi de dupa menstruatie. Insa, sanii mi s-au umflat usor, sunt sensibili la atingere si mi-i simt "grei" plus ca a aparut si constipatia. Am facut 2 teste de sarcina si ambele sunt negative. E posibil sa fiu insarcina dar sa imi dea negativ din cauza faptului ca e prea devreme( repet, au trecut 2 saptamani de la cobtactul sexual)?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui in primul rand sa stii cand e perioada ta fertila. Ai ovulatia cu 14 zile inainte de a-ti porni menstruatia si esti fertila incepand cu 5 zile inainte de ovulatie si terminand cu 2 zile dupa ovulatie. Problema cu acest calcul este ca nu stii exact cand vei avea urmatoarea menstruatie.
Testul de sarcina se face dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei; il faci exact cum scrie in prospect, si ai grija ca testul sa fie in perioada de garantie. Daca e negativ, il repeti dupa 2-3 zile.
Sanii pot sa fie asa pentru ca ti se apropie menstruatia. La doua saptamani dupa contact nu apar simptome de sarcina. Ceea ce ai tu acum are alte motive.

| AmaliaLia explică (pentru SkyPilot):

Multumesc frumos! Nu eram in perioada fertila, iar ciclul mentrual ar trebui sa imi vina pe 28. O sa mai astept.

2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Mai asteapta. happy
In timp vei gasi raspunsul.