| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. Acum 6 luni am fost la medicul ginecolog și mi s-a zis ca am chist pe ovarul stang endometrioc de 4. 30x3 și mi s-a prescris anticoncepționale karissa. Am luat și ieri am fost la control și mi s-a zis ca a scăzut puțin. Chistul fiind de 3. 50x3.20. Diagnosticul a fost endometrioza și mi s-a recomandat Visanne 2 luni de zile. Astăzi mi-a venit ciclu dar nu știu mi se pare ca are culoare mai închisă și am multe cheaguri. E normal sau e din cauza endometriozei?
Ce părere aveți de medicamentele visanne? Are efecte secundare?
Mulțumesc. O seară frumoasă.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ram0nab a răspuns:

Medicamentul denumit Visanne este un medicament creat destul de recent si este considerat ca fiind ''revoltionar'' in tratarea si vindecarea endometriozei si din acest motv ti-a fost prescris de catre medicul ginecolog cu scopul de a-ti fi tratata afectiunea uterina de care suferi de multa vreme. Acest produs, medicament, a fost creat exact cu scopul de a fi tratata cu maxima eficienta si de a tine sub control endometrioza, fiind singurul medicament care contine hormonul progestogenic denumit dienogest care se pare ca in acest moment reprezinta cel mai eficient tratament existent in tratarea afectiunii de care suferi. La fel ca si ceilalti hormonii sintetici existenti si folositi in diverse tratamente hormonale si acest hormon denumit dienogest poate provoca anumite reactii adverse care se poate manifesta diferit de la o femeie la alta. Cele mai frecvente si neplacute reactii adverse care se pot manifesta sunt reprezentate de dureri de cap/migrene, insomnii, sau chiar sangerari slabe pe parcursul administrarii produsului. Din moment ce dimensiunea chistului a inceput sa scada se poate aprecia ca tratamentul folosit este adecvat si incet incet te vei insanatosi definitiv. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Ram0nab):

Da, medicul mi l-a recomandat. L-am găsit doar prin comanda. Eu am luat între și anticoncepționale. Prescrise de medic după ce mi-am făcut analizele. Sper din suflet ca acest tratament sa își facă efectul. Și sa scap deoarece nu mi doresc alta operație deoarece am mai avut acum 2 ani tot de chist dar pe partea dreapta și ovarul e perfect sănătos. Nu știu ce fel de chist a fost cel care a fost operat. De luni o sa încep tratamentul. O sa mi mai vina menstruația? Am înțeles ca sunt și ceva injecții dar sunt prea puternice și poate sa ma ducă la menopauza. Dar aceste medicamente nu știu, medicul mi-a spus ca e posibil sa nu mai vina dar e ceva normal. O sa vad eu cel fel de reacții o sa am. Sper doar sa mi accepte corpul. Vroiam sa mai zic ceva, dacă beau ceai de coada calului e bun? Pot sa îl beau pe parcursul tratamentului? Are efect?
Mulțumesc!

| anonim_4396 explică (pentru Ram0nab):

Trebuie sa ma las de fumat pe parcursul tratamentului?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi foarte bine, chiar indicat.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Pffff. Sper sa pot. 2 luni e destul de mult... Dar dacă e musai da... Si pot sa beau și ceaiuri? Pe prospect scria ca nu sunt bunele cele cu sunătoare. Dar ceaiul coada calului e bun? Sau coada șoricelului?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti in poză? Ce varsta ai?

| valentina13 a răspuns:

Culoarea ciclului s-a schimbat de la anticonceptionale.

| anonim_4396 explică (pentru valentina13):

Înțeleg. De obicei am la sfârșit aceea culoare. Și îmi pornește foarte greu. Am dureri foarte mari mai ales la ovarul stang cel cu probleme dar mi s-a spus sa iau antiinflamatoare.

| Ram0nab a răspuns:

La cât timp după ce ai luat vissane ai avut menstra?