| PowerGirl27163 a întrebat:

Bună seara, am 16 ani și țin să vă precizez că acum o săptămână am avut un contact sexual unde prezervativul s-a rupt și când ne-am dat seama, ne-am oprit repede și la 15 minute am luat pastila Escapelle, în ziua aceea am avut dureri de cap și amețeli, în aceste zile am avut crampe abdominale, dureri de cap, amețeli, am observat și creșterea sânilor și țin să menționez că pe 14 trebuie să îmi vina ciclul menstrual. Există o posibilitate să rămână însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.),,...țin să vă precizez că acum o săptămână am avut un contact sexual unde prezervativul s-a rupt''
Asta ineamna ca actul sexual a avut loc cel mai probabil in data de 5 Octombrie
2.),,.și țin să menționez că pe 14 trebuie să îmi vina ciclul menstrual''
Prin simpla scadere a celor 2 date, reiese ca actul sexual a fost intretinut cu circa 9 zile (maxim 10) inainte de data la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia conform calculelor. Se cunoaste /stie foarte precis, fiindca este stabilit stiintific si medical faptul ca ultimele 9-10 (chiar 11) zile ale ciclului menstrual reprezinta PERIOADA DE INFERILITATE ABSOLUTA, adica perioada in care in proportie de peste 99, 9% este IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin.
In concluzie daca ciclul tau menstrual este destul de regulat in acel moment ar fi fost cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina si ca atare pastila contraceptiva Escapelle a fost folosit complet INUTIL. Este mentionat in mod foarte clar in prospectul pastilei Escapelle ca in urma folosirii ei, pot sa apara reactii adverse cum sunt prezentate in rubrica :
Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Escapelle poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Foarte frecvente (afectează mai mult de 1 din 10 pacienţi):
• Stare de rău (greaţă)
• Aţi putea avea unele sângerări neregulate până la următoarea menstruaţie
• Aţi putea avea dureri de burtă
• Oboseală
• Dureri de cap

Frecvente (afectează 1 până la 10 pacienţi din 100):

• Stare de rău (vărsături). Dacă vă este rău citiţi capitolul "Ce trebuie să faceţi dacă vă este rău (vărsături)".
• Ciclul dumneavoastră poate fi diferit. Cele mai multe femei au un ciclu normal la momentul obişnuit, dar unele pot avea menstruaţia mai târziu sau mai devreme decât momentul obişnuit. De asemenea, puteţi avea sângerări neregulate sau sângerări în picături până la următorul dvs. ciclu. Dacă ciclul dumneavoastră întârzie cu mai mult de 5 zile sau este neobişnuit de redus sau neobişnuit de abundent, trebuie să vă adresaţi medicului, cât mai curând posibil.
• Este posibil să aveţi sensibilităţi ale sânilor, diaree, să vă simţiţi ameţită după ce aţi luat acest medicament.
In concluzie starile de disconfort amintite de tine sunt in mod cert REACTIILE ADVERSE PROVOCATE de pastila Escapelle.
Folosirea pastilei Escapelle in conditiile precizate a reprezentat o grava/crasa IRESPONSABILITATE din partea ta pur si simplu datorita faptului ca iti lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii privind modul si momentul in care se poate forma sarcina. Ti-ai ''otravit'' absolut inutil organismul si ti-ai dereglat cu buna stiinta ciclul menstrual pe urmatoarele mai multe luni. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

La 16 ani pastila de a doua zi? Viata sexuala... offf!

| Mkeynes a răspuns:

Cum reusiti voi sa rupeti prez? Va face-ti ca animalele? Sau nu il pune ti corect

| aimullah123 a răspuns (pentru Mkeynes):

Dupa 10 utilizari se mai rupe si el, cat sa tina laughing))

| Goete a răspuns (pentru Mkeynes):

In mod sigur nu le pun corect; e destul sa lase aer in interior...
Dar la graba aceea mare, cine se mai uita cum e pus prezervativul?

| Mkeynes a răspuns (pentru Goete):

Eu :d

| Goete a răspuns (pentru Mkeynes):

Eu vorbesc de cei carora li se rup; nu mai au timp, ca li se rupe?

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Dacă nu a apucat sa ejaculeze de unde sarcina? Plus ca ai luat și pastilă. Șanse sunt de 1%. Sânii cred deoarece ai doar 16 ani și este ceva normal.
Dacă chiar ești nesigura poți face un control ginecologic.