| TudoooriiitaaaxD a întrebat:

Am 20 de ani si am o mica problema cu ciclul menstrual. Ultima data cand mi-a venit a fost pe 14-15 ianuarie. Eu avand un ciclu regulat (mi-a intarziat maxim 2 zile de 8 ani), in luna februarie trebuia sa apara undeva intre 12-13 februarie. Nici astazi, in 22 februarie nu imi venise, ceea ce inseamna 10 zile de intarziere. In seara aceasta am avut o scurgere roz,cu mici dureri abdominale. Parea a fii un fel de sange,si se ia decat pe hartia igienica cand ma sterg,pe tampon se ia o picatura sau deloc, sangerarea a avut loc acum 5 ore si aproape s-a si oprit. Repet ca este o sangerare foarte usoara,roz,nemirositoare, si care nu se ia pe tampon ci doar pe hartie. Este posibil sa fiu insarcinata si aceasta sa fie sangerarea de implantare?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat in perioada 21-31 ianuarie- este posibil sa fii deja insarcinata.
Cum ti-a intarziat deja 10 zile, este taman perioada buna sa poti face un test de sarcina!

| TudoooriiitaaaxD explică (pentru Violleta2022):

Sunt intr-o relatie de 4 ani iar noi niciodata nu ne-am protejat, insa niciodata nu s-a intamplat nimic. As putea face testul chiar astazi daca sangerarea de abia a avut loc!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TudoooriiitaaaxD):

Asteapta sa se termine sangerarea. Posibil doar sa-ti fi intarziat ciclul mai multe zile, dar ca sa fii sigura, dupa terminarea sangerarii, fa un testd e sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care asa cum ai afirmat ca ciclul tau menstrual este unul chiar foarte regulat reiese ca OVULATIA a avut loc probabil in 29-30 ianuarie si in acest caz PERIOADA FERTILA s-a suprapus peste zilele 25 si 31 ianuarie. Deoarece ai afirmat ca ati practicat mereu doar sex neprotejat se poate presupune ca este vorba de o sarcina instalata si din acest motiv nu s-a mai produs mentruatia. Secretiile si scurgerile descrise cel mai probabil reprezinta eliminari de lichide, mucus si tesuturi care se pot produce in primele 2 luni de sarcina. Deoarece de la data producerii ovulului (29-30 ianuarie) si posibila fecundare a acestuia si transformarea ei intr-o sarcina, au trecut mai mult de 21 de zile, rezulta ca se poate efectua testul de sarcina al carui rezultat sa fie valabil/valid si in mod sigur cel corect. Multa sanatate!