| Dididiutza a întrebat:

Buna seara am aflat ca sunt însărcinată si as vrea niste sfaturi de la voi,

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Viitoarea mamica in mod obligatoriu trebuie sa se adreseze unui medic ginecolog pentru a fi luata in evidenta si pentru a fi asistata pe intreaga durata a sarcinii. Medicul ginecolog va fi cel care iti va oferi cele mai corecte informatii si sfaturi de urmat. Pana una alta acceseaza si citeste urmatorul material deoarece in mod sigur iti va fi de folos : http://www.qbebe.ro/......sarcinii;; http://www.copilul.ro/......a8302.html ..Multa sanatate!

| Dididiutza explică (pentru corbulalbrosu):

Ieri am fost la ginecolog, copilul e in regula are 7 saptamani si il vreau

| LoveSleep a răspuns:

Dacă ai sub 20 și nu ai vrut un copil, fă avort.

| MiruD a răspuns (pentru LoveSleep):

De ce dai un asemenea sfat? Cum poti sa ii spui sa faca avort? Mama ta asa a făcut cu tine? Tu iti dai seama ca daca si ea facea avort tu nu mai existai acum?
De ce sa luam o viata? Avem noi dreptul asta?

| MiruD a răspuns (pentru LoveSleep):

Un copil este o binecuvântare. Stai linistită. Un copil nu te omoară, te va face mai puternica.
Gândeste-te ca alte femei nu pot avea copii iar tie, ti-a dat Dumnezeu in "bob" ce va creste in tine si iti va spune mama.
Primul lucru pe care ar trebui sa il faci, ar fi sa mergi la un Ginecolog apoi sa ii urmezi sfaturile si sa ai grija de tine si de bebe.
Iti doresc răbdare, sănătate tie si lui bebe si incearca sa nu apleci urechea la tot ce se vorbeste in jurul tau. Nu toți iti vor binele.

| Andreea23r a răspuns (pentru MiruD):

Este dreptul ei. Copilul crește în interiorul ei. Atâta timp cât fata nu poate crește copilul, așa este cel mai bine.
Eu aș fi fost de acord ca mama să facă avort dacă nu putea să mă întrețină, era singură, etc.
Preferi ca ea să ducă la sfârșit sarcina, chiar dacă nu își dorește copilul? Și chiar să îl crească? Nu crezi că micuțul va simți lipsa de interes și a iubirii mamei?
Pe lângă asta, dacă ea stă cu părinții ar putea fi dată afară din casă de aceștia. Ce să facă cu un copil pe străzi? Cum să-l hrănească?
Cât timp ea nu vrea copilul, el nu e o binecuvântare.

| Dididiutza explică (pentru LoveSleep):

Am 20 de ani si vreau copilul

| Dididiutza explică (pentru MiruD):

Oricum nu fac happy

| Dididiutza explică (pentru Andreea23r):

Dar nu-i asa copilul are si tata suntem de 6 ani impreuna si de 1 an tot am incercat sa facem un copil si abia acum am reusit, am crezut ca nu pot sa fac niciodata

| Andreea23r a răspuns (pentru MiruD):

Eu îți sugerez să te gândești bine.
Vrei acest copil?
Dacă îl vrei și poți să îl crești ( asta însemnând să îi poți oferi adăpost, hrană, iubire, haine, mai pe scurt: tot ce este nevoie pentru a putea crește armonios un copil) urmezi sfaturile lui corbulalbrosu.
Dacă nu vrei sau nu poți să-l crești, îți sugerez avortul. Nu știu câți ani ai, dar dacă ești minoră cel mai bine ar fi să îi înștiințezi și pe părinții tăi. Avortul costă ceva bani.
Eu, personal, nu cred că lăsarea unui copil într-un centru de adopție este o soluție bună. Aceștia nu sunt tratați cum ar trebui. Mai mult l-ai chinui, astfel.

Ai grijă de tine.

| MiruD a răspuns (pentru Dididiutza):

Ma bucur sincer.

| Andreea23r a răspuns (pentru Dididiutza):

Ah, atunci este foarte bine. Nu știam cum te simți tu în legătură cu acest copil. Își doresc sănătate ție și micuțului. happy

| Dididiutza explică (pentru Andreea23r):

Mersi mult

| Dididiutza explică (pentru MiruD):

Mersi

| LoveSleep a răspuns (pentru MiruD):

Și spune-ne tu, mama omidă, ce ar fi trebuit să facă dacă ar fi avut 16 ani și nu ar fi vrut un copil?

| SG1995 a răspuns:

Ce sfaturi? Ființa aceea e o viață, trebuia să te gândești să te protejezi dacă ai făcut sex, acum să zicem că ai o responsabilitate, dar nu e capăt de lume.
Totuși dacă nu vrei copilul încearcă să-i cauți măcar un mediu potrivit, cunosc cazuri de oamenii care au crescut în orfelinate au rămas marcați psihic pe viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data viitoare, fa-i un oral!

| MiruD a răspuns:

Fără alte pseudonime daca vrei sa păstrăm un limbaj adecvat.
Dacă ai 16 ani si nu vrei un copil, te documentezi de metodele de contracepție si te protejezi atunci cand ai un contact sexual.
Nu este o scuza ca ramai gravidă la 16 si singura solutie este sa faci avort. Nu.
Dacă te duce capul la prostii la o varsta frageda, ar trebuie sa fii si responsabilă de ceea ce faci, nu?

| XeniaYael23 a răspuns:

Sunt naşa.