| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contacte sexuale pe 24, 29, 03, 05, primele doua contacte au fost protejate iar ultimile 2 neprotejate. Menstruația trebuia să-mi vina astăzi, dar nu a venit. Am avut sânii tari, dureri de spate, grețuri, durere ale sânilor, dar acum nu mai sunt atat de tari si nici asa de umflați cum erau acum 2 zile. Ciclul meu menstrual e de 25 de zile, nu e regulat, de obicei imi vine cu 6 zile mai devreme decât in luna anterioară si am avut pe 14 Decembrie, luna trecută mi-a întârziat 2 zile. Dar acum sunt îngrijorată, e posibila o sarcina din cele descrise? Pe 24 si 29 au fost contacte protejate

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual care are caracteristca de a fi FOARTE NEREGULATA, nu se poate face nicio analiza certa sau sigura fiindca determinarea si stabilirea perioadei fertile si a zilei de ovulatie este imposibila si de asemenea si folosirea unui perioade fertile ''extinse'' ar fi mai mult decat hazardata. Din aceste motive se pot emite doar presupunei sau pareri cu totul subiective si complet lipsite de utilitate. Femeile cu un astfel de ciclu menstrual sunt sortite si/sau condamnate sa intretina intotdeauna doar contacte sexuale protejate, folosind mereu o metoda de protectie cat mai sigura. Deoarece formularea unui raspuns ar fi mult prea hazardata, ma abtin sa ofer asa ceva deoarece atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este cuprinsa intre 0 si 100%. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Dacă actele sexuale din 24 și 29 decembrie au fost protejate, nu este posibil sa fii gravidă.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ideea e ca noi nu avem de unde sa stim daca e vorba de sarcina sau nu, daca erai in perioada fertila etc. Acelea pareau simptome premenstruale deci e posibi sa ti apara menstra totusi. Mai asteapta o zi doua poate iti vine. Daca nu fa un test de sarcina. a ciclul tau menstrual neregulat e indicat sa folosesti mereu o metoda de contraceptie. Multa sanatate

| j1NNNx a răspuns:

Orice contact neprotejat poate duce la o sarcina nedorita chiar daca s-a ejaculat inauntru sau nu. daca nu ai ciclu regulat, poate intarzie putin. eventual poti sa mai astepti 2-3 zile si apoi sa-ti faci un test de sarcina