| anonim_4396 a întrebat:

Am avut ieri contact sexual protejat cu prietenul meu, iar la final am observat ca prezervativul s-a rupt, bineinteles ca toata sperma a ramas in interiorul meu. Am luat pastila de a 2 a zi in jumatate de ora. Eu eram in perioada nefertila si am avut ovulatia pe 10 luna aceasta, iar menstruatia ar trebui sa-mi vina pe 24, adica peste 4 zile. Daca are cineva cunostinte in domeniu imi poate spune daca ar exista posibilitatea sa raman insarcinata? Multumesc.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca erai in perioada nefertila, de ce ai luat pastila de a 2-a zi?
Aici este o bomba hormonala care iti da peste cap tot sistemul hormonal, acum avand ciclul haotic, dumenzeu stie cand se va intampla si ovulatia la fel. Uneori necesita 6-12 luni ca totul sa se restabileasca in corpul tau, dupa o asemenea bomba hormonala.

Spune-i baiatului sa cumpere masuri mia MICI de prezervative, de aceea se intampla aceste accidente de rupere a lor, fiind prea mare pentru cuculetul lui, se rasuceste in timpul sexului pana se rupe!

| corbulalbrosu a răspuns:

V-ati comportat intr-un mod cat se poate de gresit, de absurd fiindca in loc sa va informati in mod corect inante de a folosi acea pastila nenorocita, voi ati actionat dupa ureche si dupa cum v-a dus capul prost, adica ati actionat intr-un mod absolut IRESPONSABIL. Iti meritati soarta si dereglarile hormonale si de ciclu care vor urma in lunile urmatoare. Fiindca ai folosit pastila de a 2-a zi in mod cu totul INUTIL inainte cu 4-5 zile de a incepe menstruatia, adica intr-un moment in care formarea unei sarcini era 100% IMPOSIBILA rezulta ca NU se poate forma o sarcina. Fiindca in momentul sexului NU ai fost in PERIOADA FERTILA (asa cum ai mentionat si tu), pastila de a 2-a zi a fost folosita INUTIL absolut FARA ROST, si intr-un astfel de caz voi amandoi v-ati comportat intr-un mod IRESPONSABIL. Oare chiar nu sunteti capabili sa intelegeti ca va nenorociti/distrugeti inutil sanatatea prin folosirea acelor pastile nenorocite asa dupa ureche si dupa cum va taie capul prost pe fiecare? Multa sanatate ca vei avea nevoie de asa ceva in lunile viitoare!

| raluca2711 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am actionat la stres, deoarece ne-am speriat, nu este momentul pentru un copil deocamdata. Am gresit, voi suporta consecintele. Multumesc pentru raspuns.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai fost in perioada nefertila, chiar daca a ramas sperma in tine, nu poti fi gravida.

| AlexCristi97 a răspuns:

Tu cu mana ta ai scris ca erai in perioada nefertila... Ti-ai bagat in corp o bomba hormonala fara motiv (sa zicem ca iti era frica de acea sansa de maxim maxim 1% sa se produca o sarcina). In toate aceste conditii, sansele sa raman insarcinata sunt inexistente.

| Kira5854 a răspuns:

Testul de sarcina barza ultrasensibil de poate face cu cateva zile inainte de intarzierea menstruatiei, la 11-12 zile dupa actul sexual neprotejat.
PAstila de a doua zi tot ce face e sa faca drumul spermatozoizilor imposubil de a ajunge la fecundare si de a "pacali" vaginul ca ovulatia a avut loc.
Desi oamenii de stiinta nu pot spune cu exactitate cum functioneaza, ei cred ca levonorgestrelul previne sarcina oprind procesul de ovulatie sau nelasand ca sperma si ovulul sa se inatlneasca in tuburile falopiene. Unii spun ca medicamentul poate preveni chiar implantarea ovulului fertilizat, facand mucoasa uterina mai putin receptiva la ovul.

Daca dupa ce ai luat pilula, ai facut sex neprotejat, insa...riscul este destul de mare.
P.S: Pilula nu face deloc bine organismului, Levonorgestrelul face acestea lucruri prin dereglarea ciclului hormonal natural. El contine o forma sintetica de progesteron, in doza mare.
Cu toate astea, daca nu erai in perioada ovulatiei, sansele erau oricum infime de a ramane insarcinata(asta daca intamplarea a avut loc dupa ovulatie, nu inaintea ei)

| Porcusorul a răspuns:

Posibilitate da, dar probabilitate apropiata de zero. Poti sta linistita.