| AlinaStoian98 a întrebat:

Buna seara, am facut sex cu iubitul meu protejat si s-a rupt prezervativul dar nu a ejaculat in vagin, doar ca era putina sperma in prezervativ, sau altceva. nu pot sa imi dau seama, si acea cantitate de sperma sau apa nu stiu, a intrat in vagin dar a iesit afara... Si aztazi mi-a curs ceva mai deschis decat ciclu... CE ar insemna asta? Inseamna ca am ramas gravida? sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Astazi esti in a 10-a zi a ciclului menstrual iar sexul incriminat a avut loc cu 6 zile in urma. Asa cum ti-am mai spus este IMPOSIBIL sa fii gravida deoarece nici pana in acest moment nu s-a produs inca ovulatia, aceasta urmand se se produca doar peste 3-5 zile. Scurgerea amintita s-ar putea sa reprezinte MUCUSUL CERVICAL care este produs de CERVIX/COLUL UTERIN dar ar fi oarecum anormala, surprinzator de mare cantitatea acesteia, incat sa ajunga/inceapa sa se scurga si in exteriorul vaginului. In consecinta scurgerea ar putea fi asociata sa insemne/reprezinte faza maxima a perioadei fertile adica cel mai propice moment de a ramane insarcinata, cand mucusul cervical fertil este mai apos, se simte mult mai alunecos si este mai abundent decat mucusul infertil sau cel usor fertil. Daca doresti sa te convingi ca este vorba de acest mucus cervical iti bagi cele 2 degete in vagin, si vei vedea ca are o consistenta asemanatoare cu cea a spermei sau albusului de ou. Noteaza aceasta data pentru a o compara cu data producerii urmatoarei menstruatii.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila este posibil sa fi rtamas gravida.

| Zyzzer a răspuns:

Da fato esti gravida.