| Andreea219 a întrebat:

Buna seara...am nevoie de o părere din partea voastră deoarece nu prea am cu cine discuta despre acest subiect. M am îndrăgostit de un bărbat si el de mine. Nimic rău pana acum..doar ca el este însurat si eu am o relație de cativa ani. Mie imi este frica sa renunț la relația pe care o am acum si sa o iau iar de la inceput cu ceva ce nu îmi ofera siguranta si imi este teama sa nu regret ca am luat o decizie gresită. El ma iubeste si asteapta un raspuns, o decizie din partea mea pentru a divorta, pe deoparte imi este mila si de nevasta lui ea a si aflat de noi găsindu i toate convorbirile de la începutul relației noastre pana in prezent si am si discutat cu ea. Nu stiu ce sa fac, voi ce parere aveti? Nu as vrea nici sa continui asa pentru ca nu îmi place nici sa umblu cu minciuna.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Daca el este primul care divorteaza si esti sigura ca o face pentru tine si nu din cauza faptului ca l-a prins deja nevasta, atunci ramai cu el. Daca nu...stii banuiesc ce trebuie sa faci si anume sa iti pastrezi relatia actuala si sa intrerupi si aceasta aventura sau sa rupi relatia si sa ramai cu aventura insa cine stie daca nu vei fi si tu urmatoarea pe care o inseala.

Daca ar fi sa calculam pagubele prezente si cele de viitor, cel mai bine pastrezi relatia actuala.Doar zic.

| Andreea219 explică (pentru WaterDrop):

Totul este foarte complicat.iar decizia finala imi apartine mie. Ramane de vazut si daca va fi cea corecta

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Tie, ti-ar conveni sa fii in situatia nevestei lui? Daca nu, atunci lasa omul sa fie alaturi de sotia lui.

| SG1995 a răspuns:

Dacă nu are copii, merită să riști. Din ce-ai zis el a discutat cu nevastă-sa, deci nu cred că tipa ia influențat decizia de divorț, în cel mai rău caz i-a dat un utlimatum.

| Necunoscut112 a răspuns:

De ce ai permis sa se ajunga la sentimente? Am o denumire pentru femeile ca tine, dar o sa ma abtin... Daca toate femeile necasatorite ar face ce ai facut tu, nu ar mai exista nicio casnicie. La o perioada dupa ce are loc casatoria, focul pasiunii se mai domoleste si in unele momente partenerii au impresia ca nu mai exista sentimente intre ei, lucru fals, cauzat de monotonie. Daca in acel moment apare o alta femeie/barbat care "se da" la persoana casatorita, sansele sa deastrame casatoria sunt foarte mari. El crede ca e indragostit de tine doar pentru ca relatia voastra este ca "fructul interzis", daca ar divorta, ar constata ca nu te iubeste asa mult pe cat credea.

| Zabbyel a răspuns:

Nu ca`r fi primul divort din lume sau ultimu' happy daca credeti ca v@ iubiti, luptati pentru acea "iubire", no risipiti pentru niste jalnice aparente sau concepte prostesti ale societati happy nici sa stai cu persoana care n`o iubesti, nu-i bine sa stai...

| Elide a răspuns:

Ii zici s.o lăsați balta n.are rost daca e însurat,Doamne e păcat, ce a unit Dumnezeu omul sa nu despartă, el are o casnicie, tu ai o relație, daca nu.ti mai place relația pe care o ai îți găsești pe cineva potrivit adică (neînsurat)!

| Savantul2017 a răspuns:

Relatia pe care o ai cu barbatul insurat pare ideala fiindca nu esti sotia lui. Daca(sa presupunem) te casatoresti cu el se va comporta cu tine asa cum se comporta cu sotia lui acum.Deci nu ai decat de pierdut daca continui cu el. Din celalalt punct de vedere intrebarea se pune ce iti lipseste in relatia pe care o ai deja?

| ShadedCanvas a răspuns:

"Daca el este primul care divorteaza si esti sigura ca o face pentru tine [.], ramai cu el"
Unde e siguranta unei relatii de durata in asta? Si nu ma refer doar la el.Ai spus barbat, ai spus insurat; imi dau seama ca ai trecut de adolescenta si intelegi ce vreau sa spun.Tu vrei sa renunti la relatie, el la casatorie.Amandoi aveti stabilitate emotionala si posibil financiara intr-un anumit punct, sau intr-un viitor apropiat.Nu exista nici un fel de garantie ca oricare dintre voi va mai face asta inca o data.Este simplu: tu ai trairi diverse alaturi de ambi barbati si doar tu poti decide cu cine vei ramane(nu uita ca asta se aplica si in cazul partenerului).

| aladin83 a răspuns:

Cauta ti alt barbat si nu strica familia omului ca va veni vremea cand te vei casatorii tu alta femeie iti va fura barbatu.

| marmaraqwer1997 a răspuns:

Gandeste-te ca asa cum si-a lasat nevasta pentru tine intr-o zi te poate lasa si pe tine, eu spun sa nu te complici. Si nu uita ca si tu ai o relatie, daca nu mai merge desparta-te si cauta o alta persoana ce o crezi potrivita pentru tine. Nu iti fa rau singura, ca mai tarziu sa nu regreti.