| Deea0815 a întrebat:

Am nevoie de o parere sincera. In ultimul timp ma simt foarte singura, trista, ingandurata, gelosa, stresata. Sunt intr-o depresie? Desi stau cu sotul meu, devin foarte agitata in momentul in care el pleaca undeva, bere, gratare, si ma simt mai singura ca de obicei. In speta aceasta, plang foarte mult cand acesta pleaca, fumez pana mi se face rau, nu pot dormi, si simt nevoia sa il am langa mine. Cand vine, se enerveaza cand ma vede in starea in care ma aflu,(suparata plansa)gaseste motive sa ma faca sa ma simt vinovata si ma face sa ma supar mai tare, dezamagita de fapt si constienta ca nu e vina mea si ca eu sunt cea care ma simt singura si imi place sa fac totul alaturi de el in timp ce el alege alte persoane in loc sa stea cu mine. Sunt mai retrasa si nu imi place sa vorbesc cu nimeni despre problemele mele pe care le discut doar cu el si nici macar cu parintii, socrii, prietele.Nu simt nevoia decat de atentia lui. Este singura persoana langa care ma simt in siguranta indiferent de situatie, cel cu care iubesc sa fac tot. Sa fiu intr-o depresie? Sau ma gandesc doar la mine? Help!

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

O relatie si o iubire nu inseamna dependenta de acea persoana. Tu esti om in toata firea trebuie sa fii puternica si cat de cat independenta. Nu se poate ca el sa fie tot centrul universului tau. Daca ar fi si el ca tine ti s ar parea normal? Lasa i un pic de libertate nu il sufoca si fa ti si tu timpul tau, prieteni fa ti o ocupatie cand el nu este acasa

| Deea0815 explică (pentru Emma30555):

Libertate. imi este frica efectiv de libertatea lui, daca as afla ca a,, calcat stramb " cred ca nu as mai fi om. sunt genul ala,, ce e al meu este al meu si atat ". Multumesc!

| Hammurabi a răspuns (pentru Deea0815):

"ce e al meu este al meu si atat"
Mare greșeală. Dacă tu gândești la modul ăsta, n-aveți nici o șansă ca cuplu.
"de cateva ori pe saptamana o iesire cu baietii noaptea la bere"
Altă mare trăznaie. laughing
Eu nu sunt însurat, dar nu ies de câteva ori pe săptămână cu băieții noaptea la bere. Chiar dacă nu mă împiedică nimeni. Și nu noaptea. Nu stai niciodată la o bere mai mult de ora 21 - 21:30 decât dacă ești drojdier înrăit. Sau dacă e o ocazie specială. Dar nu poți avea ocazii speciale câteva zile în fiecare săptămână.
"dacă aș afla că a călcat strâmb"
Din ceea ce povestești tu, e inevitabil. Dacă n-a făcut-o deja o va face oricum.
E total ilogic să-ți lași soția singură noaptea câteva zile pe săptămână pentru că te duci "la bere cu băieții".
Hai șă fim serioși. Dacă nu e alcoolic, e foarte puțin probabil așa ceva.
Nesiguranța și agitația ta de aici vin. Undeva în subconștientul tău simți că ceva nu e în regulă, dar frica, generată de posesivitatea ta, nu-ți dă voie să aduci la suprafață temerile astea. Pentru că n-ai suporta să aflii că te înșeală.

Răspuns Apreciat de Editori
| Quassaar a răspuns:

Mda, sunt bărbat și îmi place că o dată de 2 ori pe luna să mă văd cu amicii la o bere până mai târziu în noapte. Dar de câteva ori pe săptămână mi se pare destul de abuziv din partea lui. Este normal sa te simți așa dacă este cum spui tu. Acum fiecare cu părerea lui, dar cred că ar trebui să-ți acorde mai multă atenție. Certurile voastre vor duce la un moment dat la rupturi în relație. Ar trebui sa discuți foarte serios cu el problemele care te apasă, dar calm fara reproșuri. In cazul in care el continua cu deplasările, evadează și tu de acasă..ieși în oraș, mergi la sală. gaseste-ti ocupații care sa te scoată din starea asta. Te încurajez să îți iei un abonament la sala..vei vedea cât de mult ajuta. Multa bafta!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trebuie sa ai macar o prietena buna si de incredere cu care sa poti discuta orice!
Hobby, servici nu ai?!
Ai fost singura la parinti si nu ai avut o familie model?!
De unde atata neincredere si disperare, posesivitate?!
Daca nu aveti, ia-ti neaparat o pisica sau un catel!
Viata intima e ok, nu e o sursa si asta? Poate esti anorgasmica, simulezi si e si el afectat?!
Si pari sa fi si foarte tanara! E destul de ciudat!
Analizeaza-te si fa ceva bun pentru tine!
Daca nu, cauta un cabinet de psihologie, cu cineva mai in varsta, si incepe o psihoterapie scurta intai, si la sfarsitul ei faceti bilantul si vezi cum te simti!
Daca nu, si continui asa, risti sa se sature omul de toate astea, si prea bine nu va fi!
Success!

| Deea0815 explică (pentru PsihoSex):

Buna ziua! Sunt singura la printi si nu ma inteleg prea bine cu ei deoarece avem gandiri total diferite ei vazand cariera pe primul loc eu familia. O sa incep sa muncesc curand pentru a nu mai degenera alte discutii! Cat despre prietenii am ajuns la concluzia ca nu exista, toata lumea profita intotdeauna de bunatate, si toti sunt prieteni pentru anumite scopuri! Relatia mea este una foarte frumoasa nu am de reprosat nimic in afara de starile mele de neliniste! Eu sunt problema nu el! De aceea intreb daca sunt intr o depresie sau nu! Multumesc!

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Deea0815):

Si eu am trecut prin treaba care treci acum. te inteleg perfect

| PsihoSex a răspuns (pentru Deea0815):

E normal ca parintii sa gandeasca altfel, sunt alta generatie! Daca nu muncesti inca, e si asta un motiv care iti accentueaza negativ starile! Fara prieteni nu se poate trai, decat foarte greu si sec! Trebuie sa inveti sa ai incredere in oameni! Toti am avut dezamagiri, nu doar tu! Pari sa fi intr-o stare de depresie, dar daca incepi sa lucrezi curand, ai sansa sa iti revii, daca faci si alte eforturi conjugate in acest sens! Incearca sa fi ceva mai optimista si asculta muzica vesela, dinamica, ritmica!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Uite aici si alte precizari!

http://doctorandreilaslau.com/......a-citesti/

| zăGhost a răspuns:

Nu mi se pare ca e depresie, pentru ca nu se intampla decat legat de sotul tau. Pari mai degraba o personalitate cu trasaturi dependente. Ar trebui sa iti gasesti ocupatie cand pleaca el, iar din cand in cand sa iesi si tu cu amicele fara el. Nu ti-ar strica nici putina terapie.

| Evolution a răspuns:

Ceea ce ai tu nu cred ca este depresie, ci mai mult nesiguranta si probabil neincredere.
Vorbeste cu el deschis, el cand pleaca undeva, nu ar trebui sa te ia si pe tine? indiferent de gratare / bere etc... Adica sunteti un cuplu, sunteti la pachet. De ce nu poti sa mergi si tu acolo unde se duce el?
Serviciul si munca mai inteleg sau o iesire "ca baietii". Dar ar trebui ca asta sa se intample foarte rar, in rest ar trebui sa mergeti impreuna undeva.
Probleme voastre sunt ale voastre, mai bine ca nu discuti cu nimeni despre asta. Adica mi'e nu mi se pare normal ca intr-o relatie fiecare problema sau ceea ce faceti sa afle toata lumea sau cunostiintele voastre.
E viata voastra si nu a altcuiva, va rezolvati problemele.
Daca nu va mai intelegeti la un moment dat, o sa trebuiasca sa va detasati unul de altul.
Succes!

| Deea0815 explică (pentru Evolution):

Iesim si impreuna dar ma supar imediat cand se iveste de cateva ori pe saptamana o iesire cu baietii noaptea la bere. Sper sa fie totul bine!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cred ca da, esti si intr-o depresie, dar mai este si altceva: cred ca ai trait tot timpul cu ai tai, iar acum cand ramai singura, nu te simti bine.
Desigur ca viata intr-o familie trebuie reglata in asa fel incat sa fiti cat mai mult impreuna, dar asta nu inseamna ca veti sta permanent unul langa altul. Exista riscul ca sa-l sufoci si atunci este un caz care duce la despartire. Dar ce ai face daca el ar pleca la un curs de specializare si ar lipsi cu saptamanile sau cu lunile?
E adevarat ca nu este bine sa fie mereu plecat, dar nici sa-l frustrezi de o iesire la o bere cu prietenii. Trebuie sa-ti faci si tu prietene de varsta ta cu care sa va vizitati sa discutati.
Nu trebuie sa vorbesti despre problemele tale daca nu vrei, dar cu parintii ai putea sa discuti.
Nu stiu ce varsta aveti, de cand suntei casatoriti, dar a vrea sa-ti tii sotul legat in lant langa tine nu e bine. Asa cum nu e bine nici ca el sa-si petreaca timpul liber doar cu prietenii.
Ar trebui sa aveti prieteni familisti cu care sa iesiti impreuna la un gratar, la o cafea etc.
De asemenea alegeti preocupari care sa te distraga de la ganduri, sa te calmeze.
Cat priveste gelozia, mare pacoste pe capul unor oameni. Eu am o zicala: "Daca nevasta vrea sa ma insele, ma inseala de mana cu mine." Chiar am vazut un asemenea film erotic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai noroc ca incã te mai tolereaza.

| Deea0815 explică (pentru anonim_4396):

Adevarat si asta! Dar totusi Ma intreb de ce este distant cand am nevoie sa vorbesc cu el deschis stiind ca numai cu el vorbesc orice? daca nici el nu vorbeste cu mine atunci cine?

| mihaicelsfant a răspuns:

Ai vorbit cu el despre chestia asta? sincer ceva de genu ma simt si eu. vorbeste cu el, ar trebui sa te inteleaga

| Deea0815 explică (pentru mihaicelsfant):

Am incercat dar ma face sa ma simt din ce in ce mai prost! Cand se iveste o cearta mica nu face decat sa degenereze discutia pana la epuizare! Nici o sansa! Cu siguranta problema este la mine. dar oare cat va mai dura posesivitatea mea.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Deea0815):

Cati ani ai?