| DianaMarina92 a întrebat:

Buna seara.Am o destul de mare ingrijorare.Am avut contact sexual neprotejat,dar prietenul meu nu a ejaculat nici in mine,nici pe mine, asigurandu-ma ca nu am de ce sa fiu ingrijorata.Am inteles ca si acel lichid pe care il secreta(nu sperma) contine spermatozoizi, de aceea am luat prima pilula de postinor la mai putin de 24 de ore, iar a doua pilula la 12 ore de la prima administrare, asa cum scria pe prospect.As vrea sa stiu daca as putea ramane insarcinata in aceste conditii.Multumesc anticipat.

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat pilula de a doua zi la indicatia ginecologului, aceasta a scazut riscul de sarcina cu 70% (adica riscul este de maxim 5%). daca ai luat-o dupa ureche, nu poti sti, e probabil sa nu fi avut nici un efect contraceptiv.

| DianaMarina92 explică (pentru Brigaela):

Avand in vedere ca nu a ejaculat in mine si nici pe mine? farmacista mi-a spus ca nu trebuie sfatul ginecologului la pilula de a doua zi pentru ca e o masura de urgenta, si nu de rutina

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

De ce nelinistesti iarasi? a luat-o citind prospectul si respectand indicatiile farmacistei probabil.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce este interzis complet.

| Brigaela a răspuns (pentru DianaMarina92):

Nu cred ca era farmacista, ci maxim vanzatoare in farmacie. De unde stii, de exemplu, ca nu ai un chist pe ovar sau o leziune in san (contraindicatii absolute ale administrarii de contraceptive de urgenta). De altfel, de asta i se si zice pilula de a doua zi, tocmai ca sa ai timp sa mergi la ginecolog, iar firmele care le comercializeaza au facut eforturi uriase (milioane de dolari) pentru a reusi sa prelungeasca timpul de administrare pana la 72 de ore, tocmai ca pana si femeia din cel mai izolat sat sa poata ajunge la ginecolog si sa nu o ia aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

De catre cine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce stupid. de-aia au facut timpul de administrare de maxim 72 de ore? ma amuzi. atunci sa-l fi facut o saptamana, sa avem timp sa ne facem programare, sa ne luam liber de la serviciu.
nu. afla ca aceasta este durata maxima. si daca e luat mai tarziu, e prea tarziu, inutil.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

De catre firma producatoare si ginecologi. Am discutat la un moment dat cu un director de vanzari de la Gedeon Richter si spunea ca a fost nevoie de ani de studii si multe milioane de dolari investitii pentru ca acesta sa poata fi luat in interval de 72 de ore si nu 48 de ore, tocmai ca oricine sa poata ajunge la ginecolog. Spuneau ca au luat model nu stiu ce femei de pe campurile din Louisiana si femeile de etnie roma din Turcia care traiesc in satre izolate si ca scopul a fost ca si aceste femei sa poata lua corect contraceptivele de urgenta, adica sa aiba timp sa ajunga la ginecolog si sa nu mai aiba probleme mari ulterior (asta in urma bine-cunoscutelor "epidemii" de chisturi gigant de ovar partial transformate malign care au aparut la femei care au luat Postinor desi aveau chist pe ovar dar nu stiau de el)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cata vreme se va elibera asa, va fi luat asa, dupa prospect. pentru ca oamenii nu pot reactiona intr-un interval de timp atat de scurt.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu se poate, fiindca trebuie sa se incadreze in timpul de nidare. Nu inteleg de ce te-ai amuza, poate doar fiindca nu intelegi emcanismul si atunci ti se pare o joaca.
La inceput, durata maxima era 48 de ore, apoi au incercat sa mareasca doza dar era prea toxic si au studiat foarte mult sa aleaga doza cat mai putin toxica, dar eficienta 48 de ore. Sunt chestii foarte complexe de farmacocinetica si farmacodinamica, daca incerci sa te informezi o sa vezi ca nu e deloc amuzant, e dificil si implica multa responsabilitate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Ceea ce amuza este explicatia ta de mai devreme; daca recitesti, vei observa ca fie e o eroare de coerenta, fie ceva cu adevarat amuzant. dar nu mai insist.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E interzisa eliberarea asa. daca anuntam politia, farmacia respectiva va fi inchisa, amendata, iar farmacista isi va pierde dreptul de libera practica. Dea sta cred ca este o vanzatoare si nu o farmacista, fiindca in conditiile astea va primi doar interdictie de a mai lucra intr-o farmacie si se va angaja vanzatoare la mancare de catei sau alimentara

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am reciti-o si cred doar ca este prea complexa pentru notiunile pe care le detii tu in acest moment.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Atunci lectura critica te-ar ajuta mai mult.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot nu reusesti sa intelegi, nu? hai sa incerc o noua explicatie, mai simplificata, desi s-ar putea sa fie incoerenta din cauza simplificarii prea drastice:
Producatorul Postinor s-a confruntat cu o problema: multe femei aveau reactii adverse severe din cauza ca ignorau interdictia de a lua Postinor fara consult ginecologic. Au discutat cu ginecologii la care ajungeau aceste femei cu chisturi gigante de ovar sau chistadenocarcinoame si care au notificat firma ca multe din aceste femei luasera Postinor fara prescriptie medicala si ginecologii le-au spus ca femeile acuzau faptul ca nu pot ajunge in 48 de ore la medic (era atunci intervalul maxim de administrare). S-a facut o sedinta mare si s-a zis: care sunt cele mai izolate femei despre care stim ca au folosit Postinor si au avut reactii severe? pai cele care traiesc la firme izolate in Louisiana si femeile rome din satrele nomade din Podisul Anatoliei (nici nu stiam ca femeile rome iau asa ceva, fiindca eu credeam ca ele isi doresc copii). Bun, hai sa modificam pilula in asa fel incat sa prelungim timpul maxim de administrare. Cat putem prelungi maxim? Pai, logic, 72 de ore pana la nidare. Initial au incercat sa mareasca doza proportional si toti soriceii de laborator carora li s-a administrat pilula au avut reactii adverse, majoritatea severe. Si atunci au inceput studii complexe, marind putin doza, schimband usor compozitia moleculei si a excipientilor, in asa fel incat sa fie eficienta chiar si dupa 72 de ore si sa aiba un numar rezonabil de reactii adverse. Astfel, au zis ei, nici cea mai izolata dintre femei nu va mai lua Postinor fara sa mearga la ginecolog. Si acesta este noul Postinor de pe piata. Deci principiul firmei producatoare este: sa facem orice efort ca femeile sa mearga la ginecolog si sa nu ia aiurea aceasta pastila, ca apoi sa ajunga cu reactii adverse foarte severe si sa avem reclamatii.
Sper ca ai reusit sa ma urmaresti si sa inteleg. Incearca sa citesti explicatia cu mare atentie, eventual sa rogi pe cineva sa-ti explice daca este inca prea complexa pentru intelegerea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Vai, dar de ce acesta risipa de cuvinte? eu chiar vorbesc cu peretii? asa se pare. nu-i nimic. continui sa spun ceva si tu continui sa spui acelasi lucru in 2-3 mesaje, desi iti atrag atentia ca ma refer la altceva. ma rog. vorbim doua lucruri diferite. o tii pe a ta, desi eu am deviat la un moment dat.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie imi place ca oamenii sa inteleaga ce spun si te-am vazut complet nedumerita, osiciland intr-un amuzament fara logica si o nemultumire absurda. Iti citesc mesajele si imi dau seama ca practic nu reusesti sa urmaresti discuzia si ai inceput sa vorbesti de prelungiri fara noima. Acum nu stiu daca chiar iti lipsesc doar informatiile sau si buna-vointa de a intelege. Imi cer scuze ca am facut risipa de cuvinte, dar am vazut ca oamenilor mai putin inteligenti, daca le explici cu rabdare si cu multe detalii reusesti sa le aduci aproape notiuni care altfel le-ar fi straine. Consider ca e important sa am rabdare cu toti, fiindca un om poate intelege mai greu astfel de chestii, dar poate avea un talent deosebit in alt domeniu si intr-o zi sa ajung eu sa am nevoie de explicatiile lui si sa fiu recunoscatoare daca imi explica calm si rabdator pana reusesc sa inteleg. Daca in schimb la tine e si rea-vointa, atunci in mod clar bariera e de netrecut, insa macar eu sunt linistita ca m incercat cu toate puterile mele

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Faptul ca ai facut-o, ti-ai insirat aici cuvintele nu e o dovada de rea-vointa din partea mea. iti administrezi timpul cum poftesti si faci ce consideri de cuviinta, dar asuma-ti pierderea. faptul ca tu alegi sa arunci ceva pe acest site, nu ma forteaza pe mine sa citesc cu atentie. sunt lucruri pe care le cunosc. si poate ca ar trebui sa tratezi oamenii diferentiat, sa nu presupui ca e lipsa de inteligenta. daca am nevoie de explicatii, le cer.
nu citesc ceva ce nu ma intereseaza, sunt secunde pretioase din viata mea.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Candva vei intelege ca a invata este foarte important si ca secundele sunt pretioase cand inveti, nu cand refuzi sa o faci.
Iti reamintesc ca tu ai intrebat de catre cine, eu ti-am raspuns si apoi ai pretins ca nu reusesti sa intelegi explicatia, ca e incoerenta si ai solicitat sa o recitesc si sa o fac mai clara, ceea ce am si facut. Faptul ca ti se pare ca e mai pretios sa iti pastrezi ignoranta este, intr-adevar, o alegere personala si te defineste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Candva vei invata ca trebuie sa asculti si sa citesti si pe ceilalti. scrii pagini spunand lucruri pe care le stiu deja, dar nu esti in stare sa-mi raspunzi la un mesaj, ceea ce este trist. efectul calului care porneste pe o idee si tine cu dintii de ea.
invatarea minimala consta in capacitatea de a comunica, de a intelege si de a raspunde.

| poesia a răspuns:

Eu zic ca nu ai motive de ingrijorare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deoarece ai luat Postinor 2 aşa de repede după acel contact sexual sunt mari şanse să SCAPI de o eventuală sarcină, deoarece previne 85-90 % din eventualele sarcini.

Doar dacă ai GHINION, mai sunt şanse de 10-15 % ca să rămâi ( totuşi ) însărcinată, mai ales dacă te aflai în perioada cu fertilitate RIDICATĂ şi dacă el a ejaculat ( totuşi ) în tine ( fără să-ţi spună )...

Detalii despre contracepţia de urgenţă :

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin", sau dacă prezervativul s-a rupt ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 60-80 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Recent a apărut în farmaciile din România şi "pilula de a 5-a zi" ( ellaOne ) - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 100-110 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Din această categorie ( pilula de a 2-a zi ) fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 85% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

ellaOne / pilula de a 5-a zi se poate lua până la maxim 120 ore DUPĂ contactul sexual neprotejat, dar se obţine doar pe bază de REŢETĂ medicală – pentru asta fiind necesar un control GINECOLOGIC şi, recomandabil, o vârstă de peste 18 ani!

ellaOne – EXTRAS Prospect :
„Indicaţii terapeutice
Contracepţie de urgenţă în interval de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.

Doze şi mod de administrare
Acest tratament constă într-o comprimat cu administrare orală, ce se va administra cât mai repede cu putinţă, dar nu mai târziu de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.
Acest comprimat poate fi administrată cu sau fără alimente.
Dacă în decurs de 3 ore de la administrarea ellaOne pacienta vomită, se va administra un nou comprimat.
ellaOne poate fi administrată în orice perioadă a ciclului menstrual.
Prezenţa sarcinii trebuie exclusă înainte de a administra ellaOne.
Metoda contraceptivă de urgenţă ellaOneellaOneellaOne nu elimină riscul unei sarcini în toate situaţiile.
Dacă sarcina apare după tratamentul cu ellaOne, ca în cazul tuturor sarcinilor, trebuie luată în considerare posibilitatea unei sarcini extrauterine. Sarcina extrauterină poate continua, în ciuda sângerării uterine.
După administrarea ellaOne, este posibil ca menstruaţia să înceapă uneori cu câteva zile mai devreme sau mai târziu decât data aşteptată. La aproximativ 7% dintre femei, menstruaţia a început cu mai mult de 7 zile înainte de data aşteptată. În aproximativ 18, 5% dintre cazuri, s-a înregistrat o întârziere de mai mult de 7 zile, iar în 4% dintre cazuri, întârzierea a fost de mai mult de 20 de zile."
Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.medipedia.ro/......-30mg.aspx

În mod "normal", conform Prospectului, menstruaţia ar TREBUI să vină la data obişnuită, sau chiar mai repede!

Dereglările hormonale sunt un efect "secundar", NU apare la toate fetele/femeile - depinde de la fată la fată, în funcţie de cum "reacţionează" fiecare organism.
Şi, chiar dacă ciclul tău se dereglează în urma acestei tablete, în 2-3 luni de la administrare ciclul îşi va "reveni" la normal.

Toate cele bune.

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Putin probabil, lume ce-i cu voi? Prezervativele sunt mai ieftine si mai accesibile, data viitoare protejeaza-te.

| DianaMarina92 explică:

Avand in vedere ca el a garantat ca nu a ejaculat?

| DianaMarina92 explică:

Multumesc mult de tot! m-am mai calmat.