| Mmooaarro a întrebat:

Buna seara.
Am o dilema..ma tot roade de ceva vreme...si anume fetele..si relatiile in general.
Sunt baiat am 18 ani..am avut fete. dar chestia e ca eu nu sunt ca restul' sunt mai retras mai tacut. detest foarte multi oameni se gesturile lor. pun la suflet tot (fara sa vreau) si evit mult oamenii ca sa nu fiu ranit.
In fine! am avut vreo 2-3 fete asa cum am mai spus. faza e ca nu le-am agatat eu ci ele s-au agatat de mine fiindca asa cum am spus mai sus sunt diferit, am un anumit stil al meu gandesc altfel..privesc lucrurile altfel. si am avut numai de castigat din astahappy. insa ceea ce ma tot framanta pe mine e ca eu, ca baiat de ce trebuie sa fac primul pas daca ar fi sa-mi fac o prietena? de ce ea trebuie doar sa stea. si eu sa o bag in seama?happy Ea putand oricand sa isi bata joc de mine, sa ma ia la misto. sa zicem asa. Pe strada. pe o banca mai multe fete. 3-4 eu cu inca cineva. si le zic buna chestii. nestiind daca are prieten sau nu, sa presupunem ca are poate sa imi spuna da' ce e treaba ta? sau pur si simplu. sa ma ia la misto. ia uite-l si p-asta saracu(in cazul in care nu esti pe placul ei) Si n-ai de unde sa stii chestiile asteahappy Si am patit-o si eu o data pe facebook am vrut sa ma bag in seama cu ea."buna." da' nici macar nu iti raspunde si nu e vorba ca as fi eu urat sau nu stiu cehappy. pur si simplu..De ce nu pot sa se bage si ele in seama? intr-adevar sunt si fete care vorbesc, mai indraznete. insa problema (din punctul meu de vedere) pe plan psihic mondial chiar. e ca femeile gandesc in felul urmator (el e barbat, el trebuie sa o faca, el trebuie sa ma bage in seama, el, el, el! ) De ce nu tu? de ce astepti ceva de la el cand poti sa-l intrebi pur si simplu tu!? Ai ceva de pierdut? nu. Fiindca din cate stiu eu baietii nu fac misto de fete daca sunt bagati in seama ci le dau importanta din prima clipa..conversatia incepe imediat mai ales daca baiatu se uita dupa forme dar si chiar daca baiatu nu cauta asa ceva se poate purta o conversatie cu un punct culminant pozitiv. Baietii sunt interesati de fete, de tot ce tine de acestea..SI femeile sunt! fetele, ma rog insa ele nu arata asta.ele vor sa fie rugate, dominate sa se simta speciale. la fel si cu sexul. Sunt muuulte multe fete cunosc personal multe. care vor sa faca sex si au 15 16 17 ani! Vor dar le e rusine in momentu respectiv sau nu vor sa para ca vor chestia asta. evita pur si simplu ele vrand totodata. Noi..catelusi mici si pofticiosi ce suntem de ce trebuie sa ne prefacem ca suntem cumsecade, ca suntem cu capul pe umeri, ca iubim(in majoritatea relatiilor nu.) cand ambii indivizi vor acelasi lucru si anume sex, cand amandoi vor sa ajunga acolo. Fiind deja iubita ta inteleg ca unele lucruri e si normal sa le faci tu fiind baiat. Dar Nu asa! nu trebuie sa fiu eu pus in situatia sau sa par intr-un fel smecheras dintr-ala."buna iubita te fac o tura cu mertzanu?" Nu ca n-as avea masina. am un bmw dar prefer sa nu ies cu el in evidenta ca sa vad si eu adevaratele intentii ale fetelor.
Pur si simplu. iti place de un baiat baga-l in seama, da-i de inteles cumva, zambeste-i cand se uita la tine cauta-l si tu. daca esti mai curajoasa poti vorbi pur si simplu cu el. nu astepta sa te caute el fiindca nu toti sunt genu de baiat care sa se bage in seama si majoritatea care o fac au cu totu alte intentii afisand sentimente pentru interesele lor ..stiti foarte bine la ce ma refer.

Vi se pare ok chestia asta? happy
Astept opiniile voastre si sper ca n-am scris prea mult cu toate ca ar mai fi multe de spus.

O seara buna.

Răspuns Câştigător
| Predator30 a răspuns:

Buna seara,vreau sa te felicit pentru ce ai scris si felul si modul in care gandesti,iti dau dreptate doar o singura chestie vreau sa adaug si anume, totusi suntem barbati si trebuie noi sa le dam atentie, afectiune, pentru ca ele asta asteapta de la noi si cam in general vor multe de la noi si mai ceva sa stii ca in general fetele asta vor sex. Numai bine si ramai tot asa modest ca ai sa vezi ca va fi bine, pentru ca mai sunt fete care stiu aprecia pentru ceea ce esti! Succes

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E o chestie ancestrala pe care tu o scapi putin din vedere.
Barbatii sunt cei puternici,ei sunt cei care intretin familia, vaneaza si cauta cat mai multe femele prin care sa-si asigure mostenitori.
Femeia,nu cauta mai multi parteneri,ea il cauta pe cel mai bun,cel care va oferi cele mai bune gene copilului ei, astfel incat sa-i asigure un standard de viata calitativ.
E nefiresc sa vaneze o femeie, cu toata egalitatea dintre sexe, cu tot modernismul zilelor de azi si cu toata libertatea de conduita pe care o vedem in jur.
O fata te va incuraja, dar greu iti va sari in brate sa-ti declare dragoste vesnica.Consider ca fata e cea care da masura sentimentelor care se pot naste intr-o relatie,in functie de cat si cum stie sa dozeze sentimentele,misterul si punctul in care va ceda.
O fata are mai mult de pierdut intr-o relatie,sa stii...
Si,de fapt,nu-mi pot imagina o girafa venind sa te bata pe umar si sa-ti spuna ok, impusca-ma.
E nefiresc.
Dar, nu am nimic de comentat ca tu vezi lucrurile asa cum le vezi, ele sunt in continua miscare, se transforma si lumea inainteaza spre o masculinizare generala cred...rar mai vezi fetele, fete!
Oricum, cred ca ceea ce te deranjeaza intr-adevar e lipsa de sinceritate, nu neaparat cine face primul pas...

| Mmooaarro explică (pentru greece12):

Nu lipsa de sinceritate de fapt ce ma deranja pe mine era faptul ca in ziua de azi exista multi "regi ai agatatului" si eu fiind total diferit de acea specie de om, exact ca orice alta persoana care nu asculta manele pot fi catalogat drept unul dintre ei. Atunci cine s.ar mai simti prost? E nefiresc sa abordezi o discutie cu o fata care poate avea prieten tu picand de fraier in ochii ei..fiind in totalitate expus la mistourile ei( depinde de persoana respectiva ) dar chiar si asa o imagine tot isi va face..si nu va fi tocmai una buna fiindca nu poti finaliza discutia dupa ce iti va spune ca are prietena gen " a! ma scuzati atunci. o seara buna!" E patetic si nu pentru mine, nu tine de caracter si de respectul de sine ca sa ma pun singur in situatii d-astea stupide.Acu' de! Fiecare e in felul lui. insa tot ma deranjeaza conceptu asta prostesc ca barbatul sa faca anumite treburi. Si sper ca nu ati inteles gresit..cand am vorbit de.sex a fost un simplu exemplu n.am vrut sa pun atat de mult accent pe subiectu ala.
Multumesc pentru raspuns, o seara buna

| greece12 a răspuns (pentru Mmooaarro):

Cu un strop de generozitate,o poti felicita pe cea care e intr-o relatie "bravo,ce norocos,a stiut sa aleaga",fii sigur c-o sa ramana cu gandul la tine...
Nu te implica in situatii mai mult decat e nevoie,dupa un prim contact si mai ales dupa ce ai inteles situatia, o retragere tactica nu are nimic umilitor, in special cand e una triumfala!
happy
Despre concept, ce sa spun, nu va inceta sa existe...

| TheSpecialOne a răspuns:

Asa e lumea facuta si eu iti zic sa te feresti de fetele disperate care se baga ele in seama fiindca o sa ai de suferit fie de sida, fie sifilis sau in cel mai bun caz vreo ciuperca

| RAY a răspuns:

Un baiat vrea sa se satisfaca sexual de asta sta cu o fata, o fata sa se satisfaca material, dupa cum poti observa din acest exemplu primul care trebuie sa faca primul pas e barbatul asta si pentru ca femeia gaseste sex mereu cand vrea de asta ea vrea sa profite de asta de fapt sa si dovedit dai unui om 5 dolari va alege ceva ieftin dai un milion si va lua ceva scump cu cat valoarea ta creste te astepti la profit tu ca barbat profiti prin sex ea prin material cam asta e lumea, barbatul e peste tot stapan ca asa scrie in biblie si ca traim intro lume misogina, rasista de asta, tu ai vrea o sefa sau un sef ca exemplu toti ar rade de tine te comanda o femeie vezi femeia e ceva mai inferior cel putin asa credem noi ca asa nea invatat popa la biserica

| cristimihailov a răspuns:

Salut, esti cum esti.
Nu trebuie sa ni se para noua ok sau nu daca tu esti ok cu tine insuti.

Unii oameni sunt intr-un fel, altii in alt fel. Gaseste calea care te face pe tine insuti fericit.

Ca face ea primul pas, ca il faci tu, e mai complicat. Tu faci primul pas dupa ce ea ti-a suras odata, sau macar ti-a aruncat o privire de invitatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predator30 merita premiat, omule..esti barbat nu? Arata ca esti, asta nu inseamna ca trebuie sa abordezi lucrurile vagabondtealawinking

| Predator30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi si ma bucur ca ai inteles ce am vrut sa spun si sa punctez pentru ca asa e, si tot ce am scris tu ai spus-o intr-o fraza si multumesc pentru funda Mmooaarro dar sa stii ca cel mai important lucru este sa reusesti sa fii barbatul ideal si sa iti gasesti o fata pe placul tau!

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Pentru ca esti barbat in _)_ mea de asta.
Ori iti place sa fii abordat si cucerit? thinking

| Roxxy95 a răspuns:

Nu toate fetele sunt asa, sunt destule care vor face ele primul pas daca e nevoie happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Roxxy95):

Poate sa faca si pe al doilea.Mie nu-mi place neama.Nu ma simt eu bine daca nu o cuceresc eu.

| IceBil a răspuns:

E o lege nescrisa ca baiatul / barbatul sa fie cel care face primul pas, in general. EA e fiinta delicata, demna care trebuie respectata, iubita, protejata, adorata.
Apoi, cand se intampla invers, sa se bage ea in seama si el sa fie "cuplat", cum crezi ca se simte EA in acele momente?! Penibil, in mod sigur. happy