| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Am o intrebare. Eu si partenerul meu am facut sex neprotejat cu ejaculare inauntru in a 10 a zi de menstruatie (adica la 3-4 zile dupa ce sangerarea s-a oprit). Ciclul meu nu este unul foarte regulat (cu alte cuvinte luna trecuta mi-a venit la 27 de zile, iar acum 3 luni de exemplu mi-a venit la 32 de zile). In general cea mai scurta perioada a fost de 27 de zile. Sunt deja in a 31 a zi iar menstruatia nu apare. De aproximativ 5 zile ma dor sanii(sunt si umflati), uneori spatele, ovarele si ma simt balonata. Oare sa imi fac un test de sarcina? Sau doar sunt simptome premenstruale. Chiar ne dorim un copil. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclul menstrual destul de neregulat asa cum este in cazul tau, atat determinarea zilei de ovulatie cat si stabilirea catusi de cat chiar si aproximativa a celor 4-5 zile apartinatoare perioadei fertile este aproape imposibila.
-- in cazul celui mai scurt ciclu menstrual al tau cel de 26 de zile cand menstruatia a pornit in a 27-a zi, procesul de eliberare a ovulului are loc in a 13-a zi a ciclului si perioada fertila REALA in acel caz s-a suprapus peste intervalul situat intre a 10-a si a 14-a zi, numarate fata de prima zi de menstruatie. Insa trebuie specificat faptul ca in a 10-a zi probabilitatea de formare a unei sarcini este de numai 10-25%.
-- i-ar in cazul ciclului menstrual cel mai lung cel de 31 de zile cel in care menstruatia a pornit in a 32-a zi procesul de eliberare a ovulului are loc in a 18-a zi a ciclului si perioada fertila REALA in acel caz s-a suprapus peste intervalul situat intre a 15-a si a 19-a zi a ciclului, numarate fata de prima zi de menstruatie.
Fiindca teoretic zilele care apartin de PERIOADA FERTILA REALA a ciclului tau menstrual se situeaza cel mai probabil intre a 12-a si a 19-a zi numarate fata de prima zi a ciclului/a menstruatiei, reiese ca in cazul in care doriti sa obtineti o sarcina, este indicat sa intretineti acte sexuale cu ejacularea spermei in vagin in toate cele 7-8 zile care rezulta din aceasta analiza deoarece doar in acea perioada a ciclului menstrual, sansele de a vi se implini visul vor avea o foarte mare probabilitate.
Starile descrise care exista si se manifesta in acest moment pot fi apreciate si/sau considerate ca reprezinta din nefericire pentru tine, mai degraba simptome premenstruale. In acest moment se poate face testul de sarcina dar rezultatul obtinut nu va fi foarte concludent. Mai degraba este indicat sa o faci peste 3-4 zile. Multa sanatate!

| ioanaaaaa4333 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot. voi astepta sa imi vina menstruatia atunci si sa fim mai persistenti!

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Logodnica mea cam... aşa zice că se simte înaninte de menstruaţie.
O sarcină e posibilă dar trebuie investigat la medicul ginecolog.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, da... testul de sarcina, de regula, ar trebui facut cam dupa o saptamana dupa ce ti-a intarziat ciclul menstrual, mai ales ca il ai foarte neregulat, cum ai spus.

Daca va doriti un copil, asteapta putin si o sa faci testul, nu aveti nimic de pierdut.

Numai bine si multa fericire va doresc! ^_^

| ioanaaaaa4333 explică (pentru DoarBogdan):

Dar sunt curioasa. oare am sanse sa raman? nu am cum sa merg la medic momentan

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| DrNemesis a răspuns:

Rainbow Kiss