| Daiii a întrebat:

Am o intrebare. Isi face efectul pastila de a doua zi, Escapelle, daca a fost luat la 21 de ore de la contactul sexual neprotejat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineintelres ca DA. Daca pastila contraceptiva este folosita cu circa 2-3 zile inainte de data/ziua ovulatiei si mai ales daca este administrata in aceeasi zi in care a avut loc contactul sexual cu probleme, adica exact situatia in care te afli si tu, eficacitatea metodei contraceptive se situeaza la circa 95% sanse de reusita. Se considera ca eficacitatea pastilei de a 2-a zi este cu atat mai mare cu cat timpul dintre actul sexual si momentul folosirii este mai scurt, doar in cazul in care pastila este folosita chiar in preziua sau ziua ovulatiei, bineinteles in cazul in care actul sexual se termina in mod "nefericit" si nedorit intruna dintre zilele perioadei fertila a ciclului menstrual. In urma unor studii si experimentari, a reiesit ca eficienta pastilei Escapelle sau Postinor2 in functie de orele care au trecut intre actul sexual si administrarea pastilei este urmatoarea :
- In primelor 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%.
Numai in cazul in care actul sexual cu ''probleme'' este intretinut dupa ce au trecut mai mult de 24-36 de ore de la producerea ovulatiei, in acel caz formarea sarcinii devine imposibila si in acea situatie folosirea pastilei contraceptive este inutila. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil, intr-o proportie foarte mica, dar depinde de corpul tau.

| Emilian65 a răspuns:

Da.