| Dalyan a întrebat:

Am o intrebare legata de administrarea anticonceptionalelor.Este normal ca in pauza de 7 zile sa iti vina in oricare dintre zile menstruatia? Adica am citit undeva pe un forum ca de regula vine in a 3a-a4 a zi si in general asa imi venea si mie, dar acum deja la sfarsitul celei de a 4a zi si nici urma.Este in regula daca imi vine in oricare din cele 3 zile ramase? Si daca nu vine inseamna neaparat ca s-a format o sarcina?(Am citit, din nou, pe un forum ca se mai poate intampla sa nu vina si sa nu fie formata o sarcina si ca trebuie luat urmatorul blister conform indicatiilor-ceea ce nu stiu daca e adevarat). Multumesc.Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In pauza de 7 zile care se tine intre 2 folii de pastile AC, pornirea menstruatie se poate produce incepand cu a 2-a zi de pauza in oricare dintre urmatoarele 6 zile. In cazul in care aceasta metoda de protectie este folosita incontinuu de peste 7-8 cicluri, exista posibilitatea ca sangeratrea menstruala sa fie extrem de slaba, care se manifesta sub forma a catorva picaturi de sange si ceva mucozitati,... sau chiar sa si lipseasca. Multa sanatate!

| Dalyan explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspuns! Sunt de abia la al doilea ciclu, urmeaza sa il incep pe al treilea.Voi astepta sa vad cand vine, daca vine.

1 răspuns: