| DeeaEle007 a întrebat:

Bună seara, am o întrebare pentru fetele căre au pățit sau persoanele care știu, ultima menstra a fost pe 23.10. 2019 pana pe 29, pe data de 30 am făcut un hsg, în urma căruia am trompele permeabile stânga a avut putine probleme, a trecut un pic mai greu, pe data de 8 noiembrie pana pe 12-13 am prezentat câteva sângerări urmata de o ovulație, am făcut un progesteron pe data de 15 noiembrie și urma sa ovulez, rezultatul fiind 2, 05 nmol/L, după HSG sfătuit de medic pe infertilitate am întreținut relații sexuale începând cu data de 11 noiembrie, întrebarea mea este pe 29 noiembrie am făcut un test care a ieșit negativ, acum suntem în data de 5 decembrie nici urma de menstra doar uneori dureri de burtă, pe data de 3 decembrie am avut de doua ori o ușoară sângerare de un roz pal și pe data de 4 dec la fel doar pe hârtie disting dacă ma uit mai bine. Acum nu știu ce sa fac, as mai face un test sau beta hcg? Menstruația mea este neregulata, ultimile menstre fiind de 45, 35, 40,33, 45, 37 de zile. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat sa ti se faca in laboratorul de analize medicale un test de sarcina beta-hCG, fiindca este cea mai sigura si precisa metoda prin care se poate depista daca exista sau daca lipseste hormonului de sarcina hCG in sangele analizat. Avand in vedere lungimile ciclurilor menstruale mentionate, se poate considera ca teoretic incepand cu data de 11 Noiembrie si pana prin data de 23 Noiembrie ciclul ar fi putut fi in perioada fertila si daca au fost intretinute acte sexuale finalizate cu ejacularea spermei in vagin in toate zile din perioada mentionata, in acel caz a existat posibilitatea sa fi ramas insarcinata. Testul de sarcina din data de 29 Noiembrie, a fost efectuat mult prea devreme, astfel ca acel rezultat negativ nu trebuie luat in considerare. Testul de sarcina efectuat acasa pe baza urinei se poatate face dupa data de 14 Decembrie, in cazul in care pana in acel moment nu va porni o sangerarea menstruala autentica. Din acest moment sau dupa 3-4 zile poti face testul beta-hCG, al carui rezultat va fi concludent in foarte mare masura. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este indicat sa ti se faca in laboratorul de analize medicale un test de sarcina beta-hCG, fiindca este cea mai sigura si precisa metoda prin care se poate depista daca exista sau daca lipseste hormonului de sarcina hCG in sangele analizat. Avand in vedere lungimile ciclurilor menstruale mentionate, se poate considera ca teoretic incepand cu data de 11 Noiembrie si pana prin data de 23 Noiembrie ciclul ar fi putut fi in perioada fertila si daca au fost intretinute acte sexuale finalizate cu ejacularea spermei in vagin in toate zile din perioada mentionata, in acel caz a existat posibilitatea sa fi ramas insarcinata. Testul de sarcina din data de 29 Noiembrie, a fost efectuat mult prea devreme, astfel ca acel rezultat negativ nu trebuie luat in considerare. Testul de sarcina efectuat acasa pe baza urinei se poatate face dupa data de 14 Decembrie, in cazul in care pana in acel moment nu va porni o sangerarea menstruala autentica. Din acest moment sau dupa 3-4 zile poti face testul beta-hCG, al carui rezultat va fi concludent in foarte mare masura. Multa sanatate!

| DeeaEle007 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos. ????