| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, de ieri seara (28 iul) am niste scurgeri maronii, mentionez ca mai sunt 4 zile pana la menstruatie si niciodata nu am avut scurgeri inainte de ciclul menstrual. Nu am dureri de burta, spate si nici sanii nu sunt durerosi la atingere (ca semn de menstruatie) initial cand am vazut scurgerea si astazi am crezut ca mi-a venit menstruatia, pe absorbant s-au acumulat pe parcursul zilei doar cateva pete maronii. Mentionez ca am contacte sexuale cu iubitul meu aproape zilnic iar in ziua ovulatiei am avut contact sexual neprotejat la fel si in zilele anterioare dar niciodata nu a terminat inauntru. Exista probabilitatea de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Da, in situatia descrisa de tine, exista posibilitatea de a fi insarcinata. In acest moment, deja se poate efectua un test de sarcina pe baza analizei de sange efectata intr-un laborator de analize medicale. Testul de sarcina facut acasa pe baza urinei se va putea efectua doar peste 11-12 zile pentru ca rezultatul obtinut sa fie unul ce poate fi considerat corect, valabil. Sanatate!

| Marilena23 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc mult, sa fac analizele acum pentru a afla sau sa mai astept 4 zile pana la data menstruatiei sa vad daca apare? dvs ce parere aveti?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marilena23):

Nu ai ce analize sa faci acum, este nevoie de 2-3 saptamani de la fecundare, ca nidatia sa fie completa si informatia sa fie transmita tuturor organelor, pentru ca acum testul va iesii negativ, chiar daca esti insarcinata! Fa testul dupa 11 august!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse de sarcina, chiar daca nu a ejaculat in vaginul tau, atata vreme cat ati facut sex neprotejat in perioada ta fertila!
Lichidul seminal (pre-ejaculator) care se prelinge din penisul barbatului in primele secunde dupa ce este introdus in vagin, poate contine sperma si te poate insemina, mai ales daca erai in perioada fertila.
Posibil ca acele pete maronii de care vorbesti sa fie taman "ciclul de nidatie" al ovulului fecundat!
Un test de sarcina corect se face abia la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual! Daca nu ma insel, ar trebui sa poti face un test de sarcina abia din 11 august, ca sa fie corect si sa arate realitatea. Oricum, daca nu-ti vine ciclul acum, inseamna ca se confirma sarcina!

| Emilian65 a răspuns:

Facand mereu sex neprotejat este posibil sa fi ramas gravida.