| Ioaioana2000 a întrebat:

Bună seara! Am o problemă. De pe 13 ianuarie mi-am reînceput viața sexuală. In aceea data am avut contact neprotejat, de pe 14 pana pe 17 mi-a venit menstruatia, pe 21 am avut contact neprotejat, pe 5 februarie doua contacte neprotejate, apoi menstruatie din  11 in 14, pe 17 doua contacte neprotejate, pe 27 protejat, pe 5 martie protejat, menstruatie din 12 in 15, pe 18 si 19 neprotejat, pe 26 protejat, iar pe 29, îngrijorată fiind, am facut doua teste de sarcina diferite, ambele au iesit negative, pe 8 aprilie un contact neprotejat, următorul protejat, menstruatie din 9 in 11. De obicei, menstruatia ma tinea 4 zile, dar in martie in a 4a zi nu a curs mult, iar in aprilie deja din a3a zi nu a mai curs mult. Ca simptome, am avut dureri de cap, de spate, de burta, dureri de sa ni, iar la burta mi se pare ca e mai mare, câteodată ma simt rau. Credeti ca poate fi vorba de sarcina? Sper sa nu va deranjeze întrebarea mea. happy

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

14.01 - 10.02 = 28 zile; 11.02 - 11.03 = 30 zile; 12.03 - 8.04 = 28 zile. Deci ultimele 3 cicluri menstruale se pot considera ca intrunind conditia de a face parte dintr-o serie de cicluri de tip regulat. Ultima menstruatie (09.04-11.04) a inceput la termen si din acest motiv se poate afirma/considera ca a reprezentat GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format o sarcina si drept urmare ENDOMETRUL imbatranit si devenit inutil in organism a fost elminat prin respectiva menstruatie. De regula contactele sexuale s-au petrecut in afara perioadei fertile, iar cele intretinute in perioada fertila au fost protejate. Teoretic nu ar trebui sa ai nici un motiv de ingrijorare in privinta posibilitatii de a exista chiar si o sarcina ipotetica. Faptul ca modul de manifestare/producere a ultimelor 2 menstruatii au fost mai scurte si diferite in comparatie cu cele anterioare nu ar trebui sa reprezinte un motiv de ingrijorare deoarece numarul zilelor depinde de cantitatea de menstra eliminata, iar aceasta cantitate depinde de masa/volumul de mucoasa din constitutia endometrului. Pe baza unei analize corecte, se poate trage concluzia ca este exclusa existenta unei sarcini. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Buna ziua"! Inca! Mergi la doctor. Nimeni nu-ti poate da sfaturi pe net pana nu te consulta un medic. Este incorect.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt cativa ageamii care fiind 100% "paraleli" cu mecanismul procreerii dau "sfaturi" conforme cu valoarea/nivelul pregatirii lor. rolling on the floor

| OnuOnulică a răspuns:

Normal că poate fi vorba de sarcină atâta timp cât nu te protejezi.

| Emilian65 a răspuns:

Din calcule mela a rezultat ca ai un ciclu regulat. Facand sex in perioade in care nu erai in perioada fertila, nu este posibila nici o sarcina. Dar, pentru linistea ta, consulta un medic ginecolog si acesta iti va confirma/infirma daca esti/nu gravida.

| Octa00 a răspuns:

Cati ani ai?

| Ioaioana2000 explică:

Am uitat sa mentionez ca tot timpul a ejaculat afara