| Denissa17 a întrebat:

Am o problema destul de importanta pentru mine,iar daca puteti,va rog sa ma ajutati. Am ciclul menstrual neregulat. Luna trecuta mi-a curs atat de putin sange,incat nici nu l-am considerat menstruatie. Ma speriasem pentru o sangerare intre menstre. Insa ne mai urmand alta sangerare,in final am considerat acea sangerare de cateva picaturi menstruatie, care a durat aproximativ 4-5 zile. Luna aceasta trebuia sa imi vina calculat undeva in jur de data de 11-12, insa nu a venit nici pana acum. Am fost destul de tensionata in perioada aceasta,insa nu stiu cat sa o pun pe seama stresului. Intarzieri mai lungi am mai avut,insa,sa nu imi vina deloc,nu. Simptome am,insa vad ca menstruatia intarzie sa apara. Am dureri de sani,de bazin(ovare),am pofta dealimente dulci,insa nu apare nici o sangerare cat de minca. Sau macar o intentie. Este posibil
sa fi racit,dar cred ca totusi,mi-ar fi curs sange chiar si la raceala. Poate mai inchis la culoare, dar ar fi existat.Am facut trei teste de sarcina. Toate au iesit negative! Vreau sa evit pe cat posibil o vizita fizica la ginecolog. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi daca puteti. Imi cer scuze daca nu am fost destul de explicita sau am mai gresit termenii. Va multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Du-te la un ginecolog pentru ca altfel nu ai cum sa aflii ce probleme ai. Poti avea orice, dar de regula aflii de la ginecolog raspunsul. Tot mai multe fete sufera de lipsa menstruatiei. Nu evita vizita fizica la ginecolog, esti mare, trebuie sa mergi regulat la medicul ginecolog. O data la 6 luni mai precis. Nu iti bate joc de sanatatea ta. Multa bafta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GdX):

Nu da sfaturi despre mentruatie daca nu esti femeie sau medic ginecolog, sau macar medic

| Violleta2022 a răspuns:

Denissa, oare cum am putea sa te ajutam noi daca nu stim efectiv ce se intampla in corpul tau?
Cel mai sanatos este sa mergi la un medic ginecolog sau sa mai incerci un test de sarcina acum.
Testul de sarcina corect se face la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual. orice test facut inainte va arata negativ, chiar daca esti insarcinata. deci, mai fa un test acum, eventual foloseste un alt brand de tester.

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in urma unor consultatii combinate endocrinologice si ginecologice se vor putea determina adevaratele motive, care provoaca proasta sau incorecta functionare a glandelor endocrine si implicit si dereglarile hormonale. Ciclul menstrual este un proces fiziologic 100% hormonal dirijat numai si numai de modul in care functioneaza si interactioneaza toate glandele endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, foliculul ovarian, etc.) din corpul tau. In concluzie ciclul tau menstrual si implicit si menstruatia niciodata nu este/nu poate fi deranjat, sau influentat de o raceala, o anumita boala, de stress sau oboseala. Ciclurile tale menstruale sunt neregulate si vor ramane asa siin continuare din cauza celor descrise/explicate si drept urmare singura posibilitate de a-ti rezolva aceasta problema de sanatate este consultatia medicala. Ar fi indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru a ti se face analizele specifice si cu rezultatele obtinute sa te prezinti pe urma la ginecologie pentru a se stabili tratamentul optim de urmat. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perioada in care trebuie sa soseasca ''musafirii" difera mereu.
La mine nu este mereu aceeasi data.
Depinde de fiecare femeie.
Nu trebuie sa te sperii daca luna trecuta ti-a venit cu o saptamana mai devreme, luna asta vine cu 2 zile mai tarziu si luna viitoare fluxul este mai abundent.
Alimentele si bauturile pot influenta menstruatia.
De la vin, mie imi curge ceva mai mult.
Durerile de sani, membre superioare, inferioare, cap, obosealasi poftele ciudate, sunt cat se poate de normale, daca zici ca nu esti insarcinata si testele au iesit negativ.
Nu te speria nici data o sa iti vina ciclul mentrual de 2 ori pe luna, este din cauza stresului si a lipsei de somn.