| StefaniaTvs a întrebat:

Bună seara. Am o saptamana de cand mi.a intarziat CM ma dor sanii foarte tare. Maine ma duc sa imi fac o analiza de sange pentru depistarea sarcinii. Credeti ca as putea in sfarsit sa devin mămica?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa calculele efectuate in functie de lungimea ciclului tau menstrual a reiesit ca ziua ovulatiei urma sa se produca in data de 23 Noiembrie si in zilele de 21, 22 si 23 Noiembrie ati intretinut acte sexuale cu ejacularea spermei in vagin, in mod logic era normal ca in proportie de peste 85-90% sa ia nastere sarcina planificata. Deoarece NU a pornit menstruatia in data de 7-8 Decembrie si existenta aceasta intarzieri de 6-7 zile, in mod normal si logic lipsa menstruatiei s-ar putea datora faptului ca in sfarsit a luat nastere sarcina mult dorita. Insa este cu totul inexplicabila durerea intensa existenta si manifestata la nivelul sanilor, fiindca o astfel de situatia este cu totul anormala in cazul in care exista o sarcina instalata in uter. Fiindca ai ajuns in cea de-a 21-22-a zi de dupa momentul ovulatiei, incepand din acest moment se poate efectua si testul pe baza urinei fiindca rezultatul obtinut ar urma sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98%. Un rezultatul si mai precisa este cel oferit de testul beta-hCG efectuat intr-un laborator de analize medicale pe baza unei analize de sange, insa rezultatul testului de laborator il vei primi doar in data de 17 Decembrie (luni). Multa sanatate!

| StefaniaTvs explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult o zi buna

| Ştefania1989 a răspuns:

Nu? mie imi intarzie si 2sapt si de regula este regulat. Dar este posibila si varianta ta. Cumpara de la farmacie un test de sarcina si un recipient si fa.ti un test dimineata. Primul jet il elimini si pe al doilea in recoltez. Urina de dimineata este cea mai concentrata si daca a trecut o sapt chiar 2 de la actul sexual este perfect sa afli verdictul.