| Alberto212 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi va rog. In urma cu 2 luni m-am cunoscut cu o fata care era acasa la cel mai bun prieten al meu. Nu stiam ce este cu ea si m-am interesat totusi. Am inteles ca este o fata destul de usuratica, fugita de acasa, parintii cautand-o dar degeaba. Desi stiam ca este usuratica a inceput sa imi placa, am iesit la o cafea, am inceput sa avem o relatie, am mers de cateva ori la hotel cu ea (motivul este evident). Am incercat sa o ajut, eu personal am dus-o acasa, i-am spus si i-am dat sfaturi de viitor, sa termine cu prostiile ca eu vreau ceva serios cu ea. Am dus-o acasa la parintii ei, le-am promis ca am sa am grija de fata in continuare si ca am sa fac tot posibilul de acum sa se potoleasca. Precizez din nou, era si este o fata usuratica. Dupa ceva timp, mi-a spus ca nu o mai atrag deloc si ca vrea pe altcineva. Ulterior am aflat ca s-a culcat chiar si cu cel mai bun prieten al meu, dupa cat de mult bine i-am facut ei. Acum, ma simt tradat, umilit, dărâmat. Am inceput sa tin la ea sa o iubesc si ea tot fata usuratica a ramas. Eu acum sufar dupa ea si ea se distreaza cu alte "flori"... Help me! Am 22 de ani!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Floridori a răspuns:

Buna! Chiar daca esti tanar,cred ca in sinea ta, deja stii raspunsul la toate intrebarile care te macina, dar este normal sa nu le accepti, chiar daca sunt logice, pentru ca esti indragostit si poate ca iti doresti ca relatia sa mearga.Pari un tip sufletist si poate ca te-ai implicat prea mult, dar este si vina ta pentru ca deja stiai ce fel de persoana este.Eu personal cred ca oamenii se pot schimba dar numai daca aceasta dorinta de schimbare porneste de la ei si este sincera.Dar din cate spui tu, in cazul asta, doar tu ti-ai dorit o schimbare pentru ea.Sunt convinsa ca intentiile tale sunt bune, dar nu ii putem ajuta pe ceilalti cu forta.Imi permit sa imi expun parerea personala in mod direct pentru ca ai cerut sfaturi si sper din suflet sa ajungi la o concluzie cat mai buna pentru tine si parerea mea sincera este ca, oricat de dureros ar fi, ar trebui sa te detasezi de ea.Vei suferi o perioada, dar va trece cu siguranta.Ea nu se va schimba si orict de mult ai iubi-o, nu te poti lasa calcat in picioare.Te va face sa suferi mereu.Ai timp sa intalnesti o persoana potrivita care sa te aprecieze.Intr-o astfel de relatie, nici tu si nici ea nu veti fi fericiti.Tu pentru ca vei fi ranit in continuare si ea pentru ca are si isi doreste un alt stil de viata, incompatibil cu ceea ce iti doresti tu.Ia doar partea pozitiva din aceasta relatie si mergi mai departe. Unele persoane apar in viata noastra nu pentru a ramane, dar pentru a avea ocazia sa invatam ceva din experienta respectiva.Fii tu insuti in continuare si ai rabdare.Vei intalni si acea persoana care sa merite iubirea si eforturile tale.

29 răspunsuri:
| alexalx1234 a răspuns:

Dă-o naibii. Așa sunt ele. Schimbă băieții ca pe șosete. Încearcă să îți găsești o pasiune și vei uita de curva aia.

| tzionut a răspuns:

Bun sa inteleg. Ai intalnit o fata ti-ai traso cu ea si ai vrut sa o faci fata de casa. Ai crezut ca asta vrea si ea dar din pacate ea e de alta parere. Intre timp ea si-a traso cu evident nu cu "cel mai bun prieten al tau", deoarece daca era nu si-o tragea cu ea, ci mai mult te avertiza ce panarama ti-ai tras. Acum tipa, sare din barbat in barbat. Cum vrei sa te ajutam?
Sfat. Schimba prietenii. Mai ales pe cel mai bun. Apucate de un sport, fa miscare, mergi la sala. Citeste, tot ce prinzi. Iesi cu prietenii in oras, agata fete, si abandoneaza sindromul cavalerului pe cal alb. In viata reala dupa cum observi daca vrei sa faci bine fata nu e recunoscatoare si te iubeste pentru ca vrei sa o ajuti, dimpotriva, se pisa in sufletul tau

| Alberto212 explică (pentru Floridori):

Iti multumesc frumos pentru raspuns. De 2 saptamani nu mai vorbesc cu ea, nu mai am contact cu ea si tot ma macina gandul ca am vrut sa devina o fata linistita. Imi promisese lucrul acesta, totul mergea bine, imi dadea impresia ca a inteles anumite lucruri. Chiar am vrut ceva serios si i am explicat de la bun inceput ca nu vreau sa investesc sentimente daca nu merita. Raspunsul ei a venit astfel : Imi place de tine, am sa te ascult de acum incolo si am sa fiu o fata normala si cuminte de azi inainte. M-a facut din vorbe, m-am atasat de ea, mi-a placut de ea si inca imi place. Nu inteleg cum in 2 luni am putut sa ma indragostesc asa de tare de o fata usuratica. Mi-am dat interesul mereu, mi-a dat impresia ca s-a schimb si intr-un final tot eu am suferit... Ea este dintr-un sat din judetul Tulcea eu din Galati. Am dus o acasa la parintii ei, mi au fost recunoscatori aproape ca plangeau cand le-am adus o acasa. A urmat o discutie cu parintii ei. Mi-au spus ce planuri am si le am explicat ca vreau ceva serios. M-au intrebat daca am continuat scoala, le am spus ca sunt in ultimul an de facultate, ei s au uitat la mine si mi au spus. Tu stii ca ea a abandonat scoala anul trecut. Le am promis ca am sa o ajut sa reinceapa scoala si ca de acum eu voi fi sprijinul ei.dar intr-un final. uite cum sunt.Regret enorm ca m-am indragostit!

| Alberto212 explică (pentru tzionut):

Am incercat sa o aduc pe calea cea buna. Cat despre cel mai bun prieten al meu m-a avertizat ca nu este de mine. Si mi-a spus, eu daca vreau ma culc si eu cu ea ca sa ti arat cat de usuratics poate fi, nu l am crezut si i-am spus, daca poti fa o. Pe el nu sunt suparat deloc. Mi a aratat inca odata cat de usuratica este. Iti multumesc din suflet pentru raspuns!

| Alberto212 explică (pentru alexalx1234):

Iti multumesc frumos pentru raspuns

| Sofer a răspuns:

Aici vina ta. Știai ca e ușuratică și ai riscât încercând sa o ajuți sa se schimbe. Cauta alta frate. Oricât ai încerca să schimbi o femeie ușoară, nu o sa se schimbe.

| Alberto212 explică (pentru Sofer):

Multumesc pentru raspuns, creierul imi spunea ca nu este de mine. Dar inima imi spunea ca o pot schimba si o voi putea face fata cuminte. Nu inteleg de ce sufsr dupa ea acum, am stat doar 2 luni cu ea, deci foarte putin timp.

| Floridori a răspuns (pentru Alberto212):

Te inteleg.Si nu o spun doar asa...Chiar inteleg ce vrei sa spui si ca ceea ce simti acum este un amalgam de sentimente, emotii, frustrare.Ai facut bine ca ai incheiat orice comunicare cu acea persoana si in curand vei incepe sa te simti mai bine.Chiar daca poate nu ai chef, poate ar fi bine sa incerci sa ai activitati recreative care sa iti capteze atentia si timpul liber. Poate prin sport sau poate acum este momentul sa faci acele lucruri pe care ti le doreai si nu ai avut timp, cum ar fi un nou hobby.Cu timpul, te vei detasa emotional complet.Iti promit ca nu dureaza pentru totdeauna. Daca esti baiat inteligent, vei lua in bagajul tau doar aceasta invatatura si vei lasa restul trecutului.Cat despre faptul ca spui ca regreti ca te-ai indragostit,pot intelege ca acum simti ca esti suparat pe tine insuti dar dragostea este cel mai frumos si nobil sentiment.Din pacate, ea nu a stiut sa aprecieze. Exista fel de fel de oameni in aceasta lume si uneori ne putem insela in privinta lor. Faptul ca ea ti-a spus ca vrea o schimbare poate ca te-a facut sa crezi ca isi doreste asta cu adevarat.Din pacate, noi oamenii tindem sa credem minciunile care suna frumos si negam adevaruri care, pe moment, nu ne convin.Capul sus! Lumea este mare si sunt convinsa ca exista cineva potrivit si pentru tine.Ai toata viata inainte. Sper doar ca aceasta experienta negativa sa nu te descurajeze si sa te impiedice sa ai relatii pe viitor.Incearca sa nu compari alte femei sau alte relatii cu aceasta.Nimeni nu iti poate garanta ca altcineva nu te va rani,dar sfatul meu este sa fii sincer mereu si sa fii tu insuti fara teama. Iubeste,razi, plangi, fa orice daca ceea ce faci este din suflet si nu face rau nimanui, dar nu renunta in a fi tu insuti si in a iubi! Candva am invatat ca durerea este inevitabila dar suferinta este optionala.A sunat prosteste la inceput, dar acum stiu ca este adevarat.Iti dau aceste sfaturi din experienta mea si sper din suflet sa iti foloseasca.Iti doresc din suflet numai bine si fii mandru de tine pentru ca tu stii ca ai avut un sentiment nobil si o atitudine corecta.Continua tot asa! Te salut din orasul vecin, prieten-rival happy

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai auzit si ai vazut ca este o fata usuratica de xe te-ai atasat de ea? Trebuia sa o lasi in apele ei si tu sa-ti gasesti o fata care sa te iubeasca si cu care sa iti intemeiezi o familie frumoasa. Nu este tarziunici acum. Uita de ce a fost cu fata aceea si fa-ti un viitor frumos asa cum si-l doreste orice tanar cu capul pe umeri.

| Alberto212 explică (pentru Floridori):

Iti multumesc din suflet pentru aceste cuvinte. Apreciez enorm si in momentul acesta chiar aveam si am nevoie de asemenea sfaturi. Sper ca pe viitor sa ma gandesc la mai multe lucruri inainte sa incep sa investesc sentimente. Iti multumesc foarte mult pentru tot.

| Alberto212 explică (pentru Emilian65):

Nu stiu cum sa explic, a fost dragoste la prima vedere. Cu toate ca i-am cunoscut trecutul, am sperat ca viitorul sa fie altfel, dar a fost si mai rau. Mi-am dat interesul la maxim. Multumesc pentru raspuns, apreciez.

| Floridori a răspuns (pentru Alberto212):

Cu mare drag! Chiar sper sa iti mearga mai bine pe viitor si cu toate ca e greu, este bine sa cantarim si ce ne spune ratiunea, chiar daca mereu primeaza sentimentele in aceste cazuri. Sper sa gasesti lucruri si persoane care sa merite timpul si atentia ta...Sa fii iubit!

| Paul754880338 a răspuns:

Cu cat mai mult iti pierzi respectul de sine, venerand zona pubiana a femeii despre care suratele noastre ( unele ) spun ca ar fi centrul universului, vu atat mai des vei pati, o data, si inca o data aceasta "arsura" sau dezamagire, afland adica unde este marginea universului...

| Alberto212 explică (pentru Paul754880338):

Iti multumesc pentru raspuns. Nu am vrut o aventura, am vrut ceva serios cu fata respectiva. M am atasat prosteste prea tare de o fata de genul si nu inteleg de ce

| MValentin a răspuns:

Imi cer scuze in numele ei frate... simt ceea ce zici deoarece am trecut si eu acum cateva săptămâni prin ceva asemănător dar nu asa grav...
Ai tot respectul meu pentru ce ai făcut si e greu... este greu si imi cer scuze ca iti zic asta dar durerea de acum e greu foarte greu sa o potolești. Te rog discuta cu ea cere i sa va întâlniți chiar in seara asta sa purtați un,, healty conversation,, multa bafta. aștept update

| Alberto212 explică (pentru MValentin):

Am incercat sa discut cu ea in urma cu cateva zile, m-am dus la ea acasa, cu un bichet de trandafiri si o scrisoare. M a refuzat, a iesit un minut afara m-a intrebat ce vreau, nu a primit florile si mi-a spus sa nu o mai caut, ca ea nu vrea obligatii. Eu am incercat sa o integrez intr-o viata normala, o ajutam cum puteam eu mai bine, dar asta este situatia. ma simt tradat, umilit si imi pare rau acum ca am investit sentimente in aceasta fata.

| RazvanC28 a răspuns:

Salut! sti melodia aia "asa sunt ele, pasari calatoare" ascult-o putin, ca un sfat, nu incerca sa schimbi o persoana pentru ca e evident ca nu vei reusi, asa e mentalitatea aceleia, incearca sa nu te mai gandesti "balta e plina de pesti" trebuie doar sa arunci "undita unde trebuie" daca ma intelegi.

| Alberto212 explică (pentru RazvanC28):

Ai dreptate, iti multumesc frumos pentru raspuns, apreciez!

| MValentin a răspuns (pentru Alberto212):

Te rog stai liniștit atunci frate... stiu ce simti si nu uita sa ramai domn. Imi pare asa de rău nu stiu deoarece ma simt asa putin in tine... doamne ce dureros

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca esti prost facut gramada, cat crezi ca va dura pana se va plictisi si de prietenul tau cel mai bun? Hai ba las-o naiba, fii barbat, o sa gasesti fete care nu sunt usuratice, las-o in pace, vezi-ti de treaba, esti barbat serios sau nu? Mergi mai departe, uita-i

| Alberto212 explică (pentru MValentin):

Iti multumesc pentru aceste cuvinte. Apreciez

| Adry05 a răspuns:

Păi sincer, e doar vina ta, știai în ce te bagi și ai investit mult pentru cineva de care știai de la început cum e. Data viitoare nu mai faci pe salvatorul lumii și poate nu mai profită orice jigodie de tine.

| Alberto212 explică (pentru Adry05):

Multumesc pentru raspuns, ai dreptate. Apreciez mult!

| Adry05 a răspuns (pentru Alberto212):

Cu plăcere, ai mai multă grijă data viitoare și ai grijă la oamenii ăștia. Un profitor o să rămână profitor indiferent cine ești. Ia de la tine cât poate și pleacă și ușuraticele slabe șanse să se schimbe, poate după 25 când deja (poate) se gândesc la o familie.

| Drimmero a răspuns:

Nu faci din cocos gaina si nici din curba gospodina. E atat de adevarata vorba, nici nu stiu ce ai vazut la asa creatura.

| Alberto212 explică (pentru Drimmero):

Salut, put si simplu m-a atras. Nu inteleg de ce m-am indragostit de ea, m-am indragostit doar de frumusetea ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Alberto212 explică (pentru meinteil):

Multumesc frumos pentru raspuns, apreciez!

| Emma30555 a răspuns:

Și tu ai partea ta de vina fiindcă binele nu se face cu forța. Tu vroiai sa o schimbi, ea nu vroia, nu vroia o relație serioasa, nu vroia sa meargă pe drumul făcut de tine, o femeie nu e din plastilina sa poți tu sa o modelezi după placul tău, o experienta de genul asta e benefica și pentru tine, fiindcă asa vei avea răbdare pe viitor sa cunoști oamenii, nu te vei mai arunca asa, nu ți vei mai pune sufletul pe tava.