| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am și eu nevoie de un sfat va rog frumos! Vreau da mă mut cu iubitul meu, avem 4 luni de relație și ne dorim ăsta. Problema este ca părinții mei nu sunt de acord cu asta. Merg pe principiul ca din casa trebuie sa plec deja măritata. Au zis ca dacă plec acum în caz de se întâmplă ceva intre mine și iubitul meu sa ne despărțim nu mă mai primesc înapoi acasă. Nu știu ce sa fac, îmi e și puțin frica fiindcă suntem la început și nu ne am putut cunoaște îndeajuns dar simțim nevoia sa stăm împreună mereu. Când nu sunt lângă el simt ca nu sunt acasă. Un sfat va rog?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Trebuie sa-ti asumi riscul asta in ultima instanta. Pana la urma si daca sunteti casatoriti exista riscul sa nu mearga relatia si sa va despartiti.
Depinde si cat de legata esti tu de ei, ca le poti spune "ok, daca voi oricum nu ma mai primiti inapoi daca plec, ce sens are sa mai pastram legatura?"
Dar obiectiv vorbind, e doar un santaj pentru a te face sa nu pleci, nu pun in aplicare ce spun acum. Incearca orice doar.
Cu toate astea, e bine sa-ti asiguri si varianta B sau eventual si C in cazul in care nu merge treaba cu iubitul si ai tai o tin pe a lor cu ideile astea desuete.

9 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu ai specificat câți ani aveți. Asta e destul de important de ținut cont.

| Simonasimonaaaaaaa a răspuns (pentru whatevernvm):

Am 22 de ani.

| sofisis a răspuns (pentru Simonasimonaaaaaaa):

Scuza-ma dar la 22 de ani ce mai cauti acasa la mama si la tata?
Si mai ales, de ce ceri voie la mama si la tata?
Si la 22 de ani tu chiar mai crezi in pedepsele lor?
Ce-or sa faca, te lasa sa dormi pe banca in fata blocului?
Normal ar fi ca la varsta ta sa ai un job si in caz ca nu merge intre voi, ramai singura intr-o garsoniera, in chirie. La ce te-ai mai intoarce sa stai cu mami si tati peste...sa zicem 1 an sau 2, in cazul in care nu ar merge relatia?
Pe bune, ai o minte de maxim 16 ani. Eu ma asteptam sa spui ca ai maxim 18 ani varsta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai doua optiuni:
1. asculti de parinti si pleci maritata din casa.
2, nu asculti de parinti, pleci si nu te mai intorci (ca nu mai ai unde si la cine sa te intorci).
Acum, daca esti matura si capabila sa iei o decizie de viata, fa-o in cunostinta de cauza!

Daca asta este barbatul pe care-l doresti pe viata, de ce nu te mariti cu el si impaci pe toata lumea, tu fiind fericita, casatorita si mutata la casa voastra, alaturi de barbatul drag, iar parintii fericiti, de asemenea. O relatie de 4 ani este mai mult decta o relatie in joaca, pana acum ati avut timp sa va cunoasteti extraordinar de bine, deci, decizia finala, ar cam fii cazul sa fie luata.

In cazul in care nu vrei sa te mariti si pleci de acasa, in ciuda parintilor si printr-un caz nefericit iti mai da papucii si iubitul, unde dumnezue te duci?

Totusi, dupa 4 ani de relatie, baiatul ala ar trebui sa stie ce vrea de la tine si sa hotarasca daca te vrea de nevasta, sau te lasa in pace, nu?

| Simonasimonaaaaaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

4 luni avem de relație. Mi a vorbit de căsătorie. A zis sa mai așteptăm puțin pana atunci

| Necunoscut112 a răspuns:

După 4 luni nu vă cunoaşteţi nici măcar puţin. Aşteaptă să treceti prin nişte momente grele pe care să le depăşiţi împreună. Viaţa nu e doar lapte si miere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde si de varsta ta.

| Cannibal a răspuns:

Gândește-te bine la acest pas.
Dacă pleci și cumva vă despărțiți, o să fie nevoie să îți iei viața în propriile mâini, să te angajezi undeva și să îți gasesti o chirie, sau depinde dacă ai bunici și te înțelegi bine cu ei ai putea merge la ei.
Uneori e bine să faci ce simți, indiferent că vă despărțiți sau nu, tu n-ai nimic de pierdut, probabil ai tăi o sa fie supărați un timp pentru chestia ca nu i-ai ascultat, dar tot o să te ierte.

| SkiZzo5346 a răspuns:

Eu zic sa iti asculti parintii pentru ca ei iti vor doar binele.