| Alexandra06062017 a întrebat:

Bună seara! Am și eu o întrebare daca ma puteți ajuta...
Am un ciclu neregulat, luna trecuta mi-a venit ciclu doar 4zile și foarte puțin, ceea ce în mod obișnuit ma ținea 7zile și foarte mult, am fost la medicul de familie mi-a zis ca posibil sa am o dereglatie hormonala, mi-am făcut un test de sarcina și mi-a ieșit negativ, luna aceasta în 7.12 a început sa ma doară burta, sa ma doară sâni și sa mi se umfle mai tare ca de obicei, pana în momentul de fata 12.12 eu încă am dureri de burta dar foarte mici, sânii cum v-am zis dar ciclu tot nu mai apare. Întrebarea mea este se poate sa fiu însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu putem stii, daca esti sau nu insarcinata!
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca confunzi cele 2 notiuni care reprezinta de fapt 2 lucruri diferite si anume CICLUL MENSTRUAL cu MENSTRUATIA, trebuie sa afli ca :
"Ciclu menstrual" (sau pe scurt, "ciclu") reprezinta o perioada de timp in decursul caruia se desfasoara toate evenimentele aflate sub comanda hormonala si se desfasoara intre 2 menstruatii consecutive. De obicei ciclul menstrual este considerat ca fiind ''normal'' atunci cand are durata cuprinsa intre 21 si 35 de zile.
"Sangerare menstruala" (sau, pe scurt, "menstruatie") reprezinta intervalul in care are loc scurgerea sangelui menstrual, in mod ciclic, pe perioada care poate avea intre 2-3 zile si/sau 7-8 zile. De mentionat ca MENSTRUATIA reprezinta doar o mica parte a CICLULUI MENSTRUAL. In concluzie reiese ca NU are absolut nicio importanta sau vreo relevanta faptul ca numarul zilelor de menstruatie mai variaza din cand in cand sau mereu. Astfel ca acest aspect NU are nicio legatura cu procesul de procreere.
Din relatarea ta se poate ajunge la concluzia ca in cazul tau si CICLUL MENSTRUAL este dereglat fiind de tipul NEREGULAT. Astfel pentru a se putea oferi un raspuns care sa fie catusi de cat obiectiv si pe cat este posibil si corect, devine strict necesara sa fie precizate si prezentate zilele in care au pornit ultimele 4-6 menstruatii. De asemenea sa fie precizate zilele in care au fost intretinute actele sexuale NEprotejate. Doar cunoscand aceste date se poate face o analiza cat mai corecta si probabil formula si un raspuns avizat. In forma in care este prezentata intrebarea ta, se pot formula doar simple presupuneri sau pareri cu totul subiective insa fara vreo valoare. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai facut sex in perioada fertila este posibil sa fi ramas gravida.

| GeneviveJ a răspuns:

Nu ai dat detalii suficiente pentru a-mi imagina daca este vorba de o sarcina sau nu. Menstruatia luna trecuta ti-a venit dar poate dupa ai intretinut relatii sexuale neprotejate. Durerile de sani si starea anxioasa apar inaintea menstruatiei si pot dura si cateva saptamani dar daca testul este negativ s-ar putea sa nu ai de ce sa iti faci griji. Dereglarile hormonale sunt numeroase in adolescenta si ciclurile neregulate de asemenea deoarece corpul inca se acomodeaza si hormonii se secreta. Daca continua aceste dureri si menstruatia intarzie mai mult ar trebui sa vorbesti cu medicul de familie si el sa te sfatuiasca ce medic sa consulti in continuare in caz ca trebuie sa vezi un specialist. happy

| Alexandra06062017 explică (pentru GeneviveJ):

Da, am întreținut relații sexuale după menstruația de luna recruta. Testul de sarcina a fost făcut luna trecuta după ce ciclu a durat doar 4zile, ceea ce m-a pus pe gânduri dar a ieșit negativ, luna aceasta nu mi-am s c ut încă un test...