| denisaa73 a întrebat:

Buna seara.am si eu o intrebare pentru o prietena eu nu o pot ajuta deoarece nu am folosit niciodata contraceptive in schimb ea s-a hotarat de azi sa i-a.a cumparat rigevidon 21+7...intrebarea ei este cum sa le ia deoarece nu intelege mai nimic din prospect adica nu este mentionat cum sa le ia daca le foloseste pentru prima data...deci va rog sa ma ajutati cu un raspuns.azi e prima zi de cm cum trebuie sa le ia? va rog frumos un raspuns va multumesc

6 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche, sau dupa ce ia vecina. Se iau la recomandarea medicului ginecolog, dupa analize. Iar acel medic ii poate da toate detaliile. Deoarece anticonceptionalele contin niste hormoni, care nu se potrivesc tuturor persoanelor. De ce naiba isi face rau singura? Asta este cea mai mare prostie, sa iei aniticonceptionale dupa cum iti tuna.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prima observatie : pastilele anticonceptinale (AC) pot fi folosite doar in baza recomandarii date de catre un medic ginecolog diindca NU exista anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE, ci doar anticonceptionale POTRIVITE organismului fiecarei femei Pastila AC este considerata ca fiind una dintre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala.
INSA ATENTIE, pastila AC poate fi folosita numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila amanuntita, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea testului privind viteza de coagulare a sangelui si analizele hormonale strict necesare efectuate de catre medicul ginecolog. Medicul pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si doar cu ajutorul acestui profil hormonal va reusi in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii, tipul si marca de AC care se potriveste si se pliaza cel mai prerfect pe activitatea hormonala proprie. Medicul ginecolog va explica si indica atat momentul cat si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Transmite prietenei tale ca exista posibilitatea ca pastila AC cumparata s-ar putea sa NU ii ofere protectia contraceptiva adecvata si sa aiba surpriza ca a ramas insarcinata chiar si daca le-a folosit corect.
De regula PRRIMA pastila de pe folie/blister se administreaza IN PRIMA ZI de menstruatie, sau cel mai tarziu pana in cea de-a 5-a zi a menstruatiei. Se recomanda ca folosirea primei pastile AC sa nu se faca niciodata dupa a 5-a zi a ciclului si in stfel de situatii sa se amane folosirea metodei pana cand va incepe urmatoarea menstruatie.
Dar daca astazi este prima zi de menstruatie si inghite prima pastila AC de pe folie/blister in primele 24 de ore, in acel caz protectia contraceptiva TOTALA si absolut sigura se instaleaza in organismul ei incepand din aceasta zi si din acest moment va putea sa intretina acte sexuale neprotejate fara nicio retinere. Cu conditia expresa ca in fiecare zi sa fie administrata pe cat este posibil mereu la aceeasi ora urmatoarea pastila AC de pe folie in ordinea indicata. Multa sanatate!

| Catrice a răspuns:

Extras din prospect: 《Doza zilnica este de un drajeu. Trebuie sa incercati sa luati pilula aproximativ la aceeasi ora, in fiecare zi.》《Cand nu s-au utilizat contraceptive orale in timpul ciclului precedent. Luati primul drajeu in prima zi a menstruatiei. Aceasta este prima zi a ciclului dumneavoastra – ziua cand incepe sangerarea menstruala. Urmariti directia indicata de sageata si continuati sa luati un drajeu pe zi, pana cand blisterul este gol.》

| Rux04 a răspuns:

Bună. Sfatuiește-o să se ducă la un ginecolog bun care în urma unor analize să-i prescrie contraceptivele potrivite și să-i spună cum să le ia! Pastilele anticoncepționale luate după ureche pot provoca efecte grave.

| Ştefania1989 a răspuns:

Spune.i sa nu mai consume contraceptive pentru ca o sa devina plinuta si sa se duca la un medic pentru ai implanta un sterlet in vagin. timp de 5ani stai relax